Parmak izi şeklinde bina, ada, kent tasarımı görselleri sosyal medyada gerçek hayattan sanılarak sıklıkla paylaşılıyor. Daha önce Malumatfurus.org‘da çeşitli görsellerin arka planını aktarmıştık. İşbu yazıda hepsini derlemenin yerinde olacağını düşündük.

 

Almanya’dan Parmak İzi Şeklinde Şehre Ait Sanılan Dijital Tasarım

Almanya’da bir şehre ait sanılan parmak izi şeklindeki yerleşimi yansıtan görsel, MODUS adlı derginin 2015 yılı Şubat ayındaki sayısının kapağını süsleyen Jacob Eisinger adlı sanatçının 3 boyutlu tasarımı.

 

parmak izi şeklinde köy

 

3 boyutlu tasarımlar hazırlayan Jacob Eisinger’ın Yippiehey adlı stüdyosunun oluşturduğu görüntü “insan dokunuşu” (“the human touch”) başlığıyla sunulmuştu.

 

insan dokunuşu

 

modus human touch

 

Jacob Eisinger, Yippiehey adlı Instagram profilinde 9 Şubat 2017 tarihinde bahse konu tasarımını paylaşmıştı.

 

 

Konuyla ilgili yazımız:

 

Almanya’dan Parmak İzi Şeklinde Şehre Ait Sanılan Dijital Tasarım

 

Parmak İzi Şeklindeki Bina Tasarımı ve Hikâyesi

Bir mimar tarafından kanser olan babası için inşa edildiği öne sürülen “parmak izi şeklinde bina” ne Tayland’da ne başka bir yerde mevcut. Çünkü, paylaşılan görüntü parmak izi yazılımı yapan bir şirket için bir reklam ajansı tarafından oluşturulmuş. Yani, Duygusal ve dramatik bir hikâye eşliğinde aktarılan görsel aslında gerçekte var olmayan bir dijital tasarımdan başka bir şey değil.

 

Parmak Şeklindeki Binaya Dair Farklı Tasarımlar
Parmak Şeklindeki Binaya Dair Farklı Tasarımlar

 

Paylaşılan görseldeki bina gerçekte inşa edilmiş bir yapı değil. Görsel, bir dijital tasarım çalışmasının ürünü. Tayland, Bangkok merkezli parmak izi güvenlik sistemleri üzerine çalışan It Works adlı firma için SpicyH adlı reklam ajansı tarafından oluşturulmuş. Adsoftheworld adlı internet sitesindeki kayıt tarihi 2011 olsa da, söz konusu tasarımın kökeninin 2006 yılına değin uzandığı da öne sürülmektedir.

 

Parmak izi şeklindeki bina tasarımının dijital yayalarına yakın bir bakış
Parmak izi şeklindeki bina tasarımının dijital yayalarına yakın bir bakış

 

Konuyla ilgili yazımız:

 

Parmak İzi Şeklindeki Bina Tasarımı ve Hikâyesi

 

Bir Mimarın Sevgilisinin Parmak İzi Şeklinde İnşa Ettiği Sanılan Ada

Helena İsixi adlı mimarın sevdiği kadının parmak izini Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındakki bir adası üzerine işlediği iddiası asılsız.

 

Bavljenac Adası Parmak İzi

 

Paylaşılan görsel gerçek ve Hırvatistan da Adriyatik Denizi’nde bulunan Bavljenac Adası‘na ait. Ancak, adanın şekli ve parmak izi şeklini almasını sağlayan duvarların duvarların bir mimarın sevgilisinin parmak izi ile ilgisi bulunmuyor.

 

 

Taş duvar ağlarıyla kaplı Bavljenac, (Baljenac olarak da kullanılıyor), Adriyatik Denizi’nde Hırvatistan’ın Dalmaçya Sahili açıklarında bulunan Šibenik takımadaları arasında yer alan küçük bir adadır.

 

bavljenac adası konumu
Bavljenac Adası’nın konumu (Görsel: Senseatlas.com)

 

Üzerinde insan yerleşimi bulunmayan Bavljenar Adası, 0,14 kilometrekare alana ve 1,431 çevre uzunluğuna sahip olmasına rağmen 23 kilometre uzunluğunda taş duvarlarla örülüdür.

Adanın taş duvar ağıyla farklı bölümlere ayrılması kuş bakışı parmak izi şeklinde görünmesine yol açmaktadır.

 

bacljenac adası haritası
Bavljenac Adası haritası (Görsel: Senseatlas.com)

 

İddia edilenin aksine ne Bavljenar Adası’nın mimarı Helena İsixi ne de Ada üzerindeki duvarlar aşık olunan kadının parmak izleri şeklinde.

Taş duvarların Bavljenac Adası’nı -kayalık arazisini temizleyerek- tarım alanı olarak kullanan komşu Kaprije Adası’ndan sakinler tarafından inşa edildiği belirtilmektedir.

Labirenti andıran duvarların tarım alanlarının sınırlarını belirlemesinin yanı sıra ekinleri kuvvetli rüzgârlara karşı koruyarak ekimi mümkün kıldığı aktarılmaktadır.

Konuyla ilgili yazımız:

 

Bir Mimarın Sevgilisinin Parmak İzi Şeklinde İnşa Ettiği Sanılan Ada

 

Yorumunuzu yazınız...