Paylaşılan Fotoğraftaki Hırvatistan’da Yer Alan Adanın Mimar Helena İsixi Tarafından Sevdiği Kadının Parmak İzi Şeklinde İnşa Edildiği İddiası ASILSIZ

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan “parmak izi şeklinde bina” görselinin bir mimar tarafından kanser olan babası için yaptığı inşaata ait olduğu iddiasının gerçek dışı olduğuna daha önce değinmiştik.

Bugünkü konumuz, Helena İsixi adlı mimarın sevdiği kadının parmak izini Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındaki bir ada üzerine işlediği iddiası.

Bahse konu iddiaya dayanak olarak sunulan parmak izi şeklindeki ada görseli şu şekilde:

 

parmak izi adası
Hırvatistan’ın parmak izine benzeyen Bavljenac Adası

 

Söz konusu adanın üzerine bir mimarın sevdiği kadının parmak izini inşa ettiği iddiasını aktaran ve kayda değer ilgi gören paylaşımlardan bazı örnekler şu şekilde:

 

“Ünlü mimar Helena İsixi sevdiği kadının parmak izini Hırvatistan’ın Adrîyatîk kıyısında bir adaya inşa ettirmiştir.”

 

parmak izi şeklinde ada

 

helena isixi parmak izi adası

 

Paylaşılan görsel gerçek ve Hırvatistan da Adriyatik Denizi’nde bulunan Bavljenac Adası‘na ait. Ancak, adanın şekli ve parmak izi şeklini almasını sağlayan duvarların duvarların bir mimarın sevgilisinin parmak izi ile ilgisi bulunmuyor.

 

bacljenac adası haritası
Bavljenac Adası haritası (Görsel: Senseatlas.com)

 

Taş duvar ağlarıyla kaplı Bavljenac, (Baljenac olarak da kullanılıyor), Adriyatik Denizi’nde Hırvatistan’ın Dalmaçya Sahili açıklarında bulunan Šibenik takımadaları arasında yer alan küçük bir adadır.

 

bavljenac adası konumu
Bavljenac Adası’nın konumu (Görsel: Senseatlas.com)

 

Üzerinde insan yerleşimi bulunmayan Bavljenar Adası, 0,14 kilometrekare alana ve 1,431 çevre uzunluğuna sahip olmasına rağmen 23 kilometre uzunluğunda taş duvarlarla örülüdür.

 

 

 

Adanın taş duvar ağıyla farklı bölümlere ayrılması kuş bakışı parmak izi şeklinde görünmesine yol açmaktadır.

 

Bavljenac Adası Parmak İzi

 

İddia edilenin aksine ne Bavljenar Adası’nın mimarı Helena İsixi ne de Ada üzerindeki duvarlar aşık olunan kadının parmak izleri şeklinde.

 

Bavljenac Adası Uydu

 

Taş duvarların Bavljenac Adası’nı -kayalık arazisini temizleyerek- tarım alanı olarak kullanan komşu Kaprije Adası’ndan sakinler tarafından inşa edildiği belirtilmektedir. Labirenti andıran duvarların tarım alanlarının sınırlarını belirlemesinin yanı sıra ekinleri kuvvetli rüzgârlara karşı koruyarak ekimi mümkün kıldığı aktarılmaktadır.

 

Bavljenac Adası parmak izi

 

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan taş duvarların inşasının Helena İsixi adlı bir mimar tarafından gerçekleştirildiği iddiasının varlığına Türkçe dışında herhangi bir sanal kaynakta rastlanamamaktadır.

 

Bavljenac Adası Duvarları

 

Yorumunuzu yazınız...