UFO ≠ Uzaylılar

 

Sosyal medya platformlarında sıklıkla “tanımlanamayan uçan nesnelere” (unidentified flying object – UFO) ait videoların doğrudan uzaylılarla ilişkilendirildiği yahut dijital düzenleme ile oluşturulan sahte görüntülerin gerçek sanıldığına şahit oluyoruz (NASA, gökyüzünde, uzayda ya da su altında gözlemlenip mahiyeti belirlenemeyen cisimler hakkında daha kapsayıcı bir tanım sunmak için “tanımlanamayan uçan nesne” yani UFO yerine “tanımlanamayan anormal olay” (“tanımlanamayan hava fenomeni”) (“unidentified anomalous phenomena”) kavramını kullanmaya başlayacağını duyurdu).

 

ufo-montaj

 

Bu tip görüntülere değindiğimiz yazıları tek bir incelemede derlemenin yerinde olacağını düşündük…

 

 

Miami’de Uzaylı Yaratığın Görüntülendiği Sanılan Videolar

 

Miami’de uzaylı yaratıkların görüldüğü sanılarak paylaşılan videolar, Shortest Blockbusters adlı içerik üreticisi tarafından CGI ve VFX kullanılarak hazırlanmış.

 

 

Miami’de Uzaylı Yaratığın Görüntülendiği Sanılan Videolar

 

 

İsveç’te Görüntülenen UFO’ya Ait Sanılan Görüntü

 

İsveç’te görüntülenen UFO’ya ait sanılan video, Qvist Designs adlı İsveçli 3 boyutlu dijital tasarımcı tarafından hazırlanmış.

 

Görüntüyü gerçek sanan paylaşım:

Sırlar Alemi TV (@sirlaralemitv): “Görüntüler 5 Şubat 2024 İsveç’ten. Yayınlayan Kişi bir not bırakmış UFO Filmed in Sweden: Night Vision Footage – February 5, 2024 COPYRIGHT DISCLAIMER: This video is not mine and belongs to its original owner. The video was shared on Reddit by @Random -Dude374”

 

Görüntünün kaynağı:

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Qvist Designs (@qvist_designs)’in paylaştığı bir gönderi

İzmir’de UFO Sanılan Vapur Işıkları

 

İzmir’de vapurun içindeki ışıkların camdan yansımalarını UFO olarak aktaran (trolleme olma ihtimâli bulunan) video “İzmir’de bir vatandaş Alsancak-Bostanlı vapurundayken ufo gördü.” ifadeleriyle paylaşılmış.

 

izmir-vapur-ufo

 

 

 

Meksika Kongresi’nde Uzaylı Fosilinin Sergilendiği İddiası

 

Meksika Kongresinde düzenlenen oturumda Jaime Maussan adlı gazeteci ve ufolog, yemin altında ifade vererek Peru’nun Cusco şehrinde çıkarılan ve uzaylılara ait olduğunu öne sürdüğü iki fosili camekanlı bir tabutla sergiledi.

Maussan bahsi geçen oturumda şu ifadeleri kullandı:

“Onlar, dünyasal evrimimizin bir parçası olmayan, insan olmayan varlıklardır. Onlar yok olduktan sonra başka bir evrimi olmayan varlıklardır. Karbon-14 yaş hesaplama analizini gerçekleştiren Meksika Ulusal Özerk Üniversitesine göre, bu canlılar yaklaşık bin yaşındadır. Bunlar uzay gemilerinden çıkarılan varlıklar değildir. Daha ziyade diatom madenlerine gömülmüş varlıklardırlar. Diatom toprağı, 17 milyon yıl öncesine ait fosillerdir.”

 

https://www.youtube.com/watch?v=AiXnkTgBem4

 

Meksika Kongresi’nde insana ait olmadığı ileri sürülen fosillerin sergilenmesi dünya kamuoyunun büyük ilgisini çekti.

Meksika Kongresi’nin yaklaşık 1000 yaşında olduğu tahmin edilen iki ölü uzaylıyı açıkladığı ileri sürülse de açıklama bir “UFO meraklısı” tarafından yapıldı. Yapılan açıklamayla Meksika Hükümetinin ve Kongresinin kurumsal bir ilgisi yoktu.

Jaime Maussan’ın Meksika Kongresi’ne sunduğu “uzaylı mumyalarının” sahte olduğu kanaati hakim.

Bu Jaime Maussan’ın uzaylı mumyaları hakkında ortaya attığı ilk iddia değil.

Geçmişte yine Maussan tarafından ortaya atılan Peru’da keşfedildiği iddia olunan, uzun bir kafatasına, kocaman gözlere, buruna ve üç uzun parmağa sahip uzaylı mumyaları iddiasının bir sahtekarlık olduğu anlaşıldı.

Yapılan analizler, uzaylı fosili olduğu ileri sürülen cisimlerin Peru’da insan ve hayvan kemikleri ile sentetik yapıştırıcıların bir kombinasyonu kullanılarak üretildiğini ortaya koydu.

Uzaylı fosili olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüdeki cismin tipik olarak yerli mezarlarından alınan insan cesedinden alınan parçalardan oluşturulduğu yönündeki belirtilere dikkat çekildi.

Birçok araştırmacı, “Jaime Maussan tarafından ortaya atılan “Nazca’dan gelen uzaylı mumya” iddiasını bir aldatmaca ve sahtekarlık” olarak niteledi.

2015 yılında “Nazca mumyası”na ait olduğu iddiasıyla Maussan’ın ortaya attığı 3 parmaklı sözde “uzaylı” cesedinin bir çocuğa ait olduğu tespit edildi.

2017 yılında Jaime Maussan Perulu bilim insanları tarafından “uzaylı taklitleri” hazırlayarak sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle suçlandı. Peru Kültür Bakanlığı temsilcileri ise mumyaların bu görünümü elde edecek şekilde değiştirileceğini belirterek, arkeolojik anıtlara karşı işlendiği iddia edilen suçla ilgili olarak soruşturma talebinde bulunduklarını duyurdu.

 

uzayli-mumyasi jamie-maussan-uzayli-mumyasi meksika-kongresi-uzayli-mumyasi

 

Meksika Kongresinde düzenlenen oturumda gazeteci ve ufolog Jamie Maussan’ın uzaylılara ait olduğunu iddia ettiği fosilleri sergilemesinin ardından yeniden dolaşıma giren videodaki uzaylı sanılan cisim 2011 yılında 2 Sibiryalı öğrenci tarafından ekmek ve tavuk derisiyle hazırlanmış.

 

 

 

NASA’nın UFO’ların ve Uzaylıların Varlığını Kabul Ettiği İddiası

 

NASA 31 Mayıs 2023 tarihli toplantısında uzaylıların varlığını doğrulamadı, açıklanamayan hava olaylarını araştırmaya devam ettiğini duyurdu. NASA ekibi dünya dışında bir hayatın varlığını kanıtlayabilecek bir şey bulamadıklarını açıkladı.

Söz konusu toplantıda NASA, geçtiğimiz yıl ABD Savunma Bakanlığı’na ait bir insansız hava aracı (İHA) tarafından kaydedilen ve binaların üzerinde hızla hareket eden metalik bir küreyi gösteren görüntü paylaşılarak, nesnenin henüz ne olduğunun tespit edilemediği belirtti.

 

 

NASA’nın UFO’ların ve Uzaylıların Varlığını Kabul Ettiği İddiası

 

Uzaylı Çocuğa Ait Sanılan Görüntüler

 

ABD’de düşen UFO’dan kurtulan uzaylı çocuğun görüldüğü iddiasıyla paylaşılan görüntü Jules adlı filmin tanıtım çalışması.

 

 

Uzaylı Çocuğa Ait Sanılan Görüntüler

 

 

Uçan Daireye Binen Uzaylının Görüntülendiği Sanılan Video

 

Sibirya’da uçan daireye binen uzaylının görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video, bir Youtube kanalının 2018 yılında yayınladığı bilimkurgu temalı kısa filmden alıntı.

 

uzayli-animasyon

 

 

Uçan Daireye Binen Uzaylının Görüntülendiği Sanılan Video

 

 

Uzaylı Cesetlerinin Görüntülendiği Sanılarak Paylaşılan X-Files Setinden Sahte Uzaylılar

 

X-Files adlı dizinin “Dirilme” (“Redux”) adlı 5. Sezon 1. Bölümünde kullanılan “sahte uzaylı cesetleri” dekorları sosyal medya platformlarında ve internet forumlarında gerçek olduğu iddiasıyla paylaşılıyor.

 

uzayli-cesedi

 

Görsel, X-Files kadrosunda görev alan Mike Fields adlı sinema makyaj efekt ve sahne donanım uzmanının internet sitesinde paylaşılmıştı.

 

x-files-mulder-sahte-alien-cesedi

 

X-Files’ın bahsi geçen bölümü izlendiğinde ilgili sahnede sahte uzay cesetleri görülebiliyor.

 

 

 

Uçan Tanımlanamayan Cismin Uçaktan Görüntülendiği Sanılan Sos Reklamı

 

Tanımlanamayan uçan cismin bir uçaktan kaydedilen videoda görüntülendiği iddiasıyla bir reklâm görüntüsü paylaşılmış.

 

Birol Alkan: “Uzay ve Dünya Dışı Yaşam yoktur. Sır teknolojilerle Dünya’da üretilen, uçan araçlar vardır.”

 

ucan-araclar-vardir

 

Uçan cismin üzerinde Truff yazısının görüldüğü video, Truff adlı sos şirketinin 2023 yılı Temmuz ayında paylaştığı reklâma ait.

 

 

 

UFO’nun görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video Truff adlı sos markasının sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştı:

 

ufo-sanilan

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

T R U F F (@sauce)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

Türkiye’de UFO Görüntülendiği İddiasıyla Paylaşılan Videolar

 

Türkiye’den olduğu iddiasıyla paylaşılan UFO videosu, Mariano Miguel tarafından Blender adlı programla 2013 yılında oluşturulmuş. Videoda görülen konum Arjantin’deki Pergamino’dan.

 

 

ufo-blender

 

İstanbul’da da UFO görüldüğüne yönelik paylaşılan video ne İstanbul’dan ne de orijinal. Kayıt, görsel efekt içeriyor. Videonun kaynağı olan HollywoodScotty adlı profil, kendi hakkında “amateur digital effects artist” tanımını kullanıyor.

 

 

ufo-vfx

 

Ay’a İnen UFO’nun Görüntülendiği Ana Ait Sanılarak Paylaşılan Video

 

Bir dijital içerik üreticisi tarafından bilgisayar ortamında hazırlanan video, Ay’a bir UFO’nun iniş anına ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

 

 

Ay’a İnen UFO’nun Görüntülendiği Ana Ait Sanılarak Paylaşılan Video

 

 

ABD’de Nevada Çölü’nde Kaydedilen UFO Görüntüsü Sanılan Video

 

Nevada çölü üzerinde uçan üç uzay aracının ABD Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından yakalandığı anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan video “Dijital Savaş Simülatörü”nden.

 

 

ABD’de Nevada Çölü’nde Kaydedilen UFO Görüntüsü Sanılan Video

 

 

UFO Sanılan Projektör Görüntüsü

 

ABD’nin Florida eyaletinin Orlando kentinde gökyüzünde gece görülen ışığın UFO’ya değil, projektöre (ışıldağa) (“sky cannon searchlight”) ait olduğu anlaşılıyor.

 

Ertan Özyiğit (@ErtanOzyigit): “Orlando üzerinde çekilen son UFO görüntüleri birçok gözlemciyi şaşırttı. Gnaris Barkly “UFO Jacksonville’den Orlando’ya kadar geldi. Sabah 5’te yüksek bir patlama oldu ve Kennedy Uzay Merkezi’ne bilinmeyen br uzay aracı indi.””

 

ufo-isik-topu

 

ufo projektor

 

Pentagon’un Doğru Olduğunu Açıkladığı İddiasıyla Paylaşılan Piramit Şeklinde UFO’nun Görüntülendiği Sanılan Video

 

Piramit şeklindeki UFO görüntüsünün yer aldığı sanılan videonun Pentagon tarafından teyit edildiği öne sürülmüştü. Halbuki, Pentagon’un açıklaması farklı sunulmuş. Ayrıca, bir uçağın bokeh efektinin etkisiyle UFO sanıldığı anlaşılıyor. Piramit şeklindeki 3 görüntünün ışık frekansındaki değişimin uçaklar üzerindeki (kanatlardaki) navigasyon ve (kuyruktaki) logo ışıklarınınkiyle örtüştüğü tespit edilmişti.

 

 

 

ABD Deniz Kuvvetleri, 2017 & 2018’de görüntülenen “tanımlanamayan uçan nesne” (UFO – unidentified flying object) videosunun doğruluğunu teyit etmişti. Ancak, görüntülenen uçan cismin, yani UFO’nun teyidinin uzaylı varlığını işaret etmediği vurgulanmıştı.

 

 

Washington Post da “Deniz Kuvvetleri UFO videoları gerçek fakat lütfen onlara UFO demeyi bırakın diyor” (“Those UFO videos are real, the Navy says, but please stop saying ‘UFO’“) başlıklı haberinde UFO tanımının yanlış algılanmasına değinmişti.

 

ufo-abd-ordusu

 

UFO Görüldüğü Sanılarak Paylaşılan Simülatör Görüntüsü

 

Sosyal medyada Alaska üzerinde bir savaş uçağına yaklaşan UFO’nun görüntülendiği sanılarak paylaşılan video Microsoft uçuş simülatöründen (Microsoft Flight Simulator) bir kesit.

 

ufo-savas-ucagi-oyun

 

ufo-alaska-ucus-simulatoru

 

 

 

CGI/VFX İçeren Sahte UFO Görüntüleri

 

UFOların görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görüntü, CGI/VFX içerikleri üreten Bilawal Sidhu adlı Billyfx mahlaslı sosyal medya kullanıcısı tarafından hazırlanmış.

 

 

 

“UFO kovalayan jet” videosu da aynı kullanıcı tarafından oluşturulmuş.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZMMCTXCGBtc

 

 

Kıbrıs’ta Çekilen Cin Ya da Uzaylının Göründüğü İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

 

KKTC’de meydana gelen bir kazanın olay yerinde çekilen bir fotoğrafta uzaylı ya da cinin görüntülendiği iddiası gerçek dışıdır. Morlu varlığın gözüktüğü ve gözükmediği kaza yerine ilişkin fotoğrafların her ikisi üzerinde de dijital oynama izleri mevcuttur. Ancak, ikinci fotoğrafta oynama yapılarak morlu varlığın silindiği anlaşılmaktadır. Kaza yerinde mor namaz kıyafetiyle bulunduğu ve cin ya da uzaylı sanılan cismin kendisi olduğunu belirten hanımefendinin beyanı ışığında, metafizik bir öğenin fotoğraflandığı iddiasının kanıtlanamadığı değerlendirilmektedir.

 

Kıbrıs'ta çekilen ve cin ya da uzaylının görüntülendiği sanılan fotoğraf (yakın çekim ve işaretli)

 

Kıbrıs’ta Çekilen Cin Ya da Uzaylının Göründüğü Fotoğraf İddiası

 

 

Atmosfere Giren Tanımlanamayan Yabancı Uçan Cisme Ait Sanılan Görüntü

 

UFO, meteor, atmosfere giren yabancı obje ya da ateş topu sanılan görüntü gün batımında güneş ışınlarının etkisiyle bir uçağın gökyüzünde arkasında bıraktığı izlerin (contrails) sıcak tonlara bürünmesinden ibaret.

 

 

Atmosfere Giren Tanımlanamayan Yabancı Uçan Cisme Ait Sanılan Görüntü

 

 

Gökyüzünde Görülen Ördek Şeklinde Uzaylı Görüldüğü Sanılan Video

 

Şimşekli havada, gökte ÖRDEK şeklinde uzaylının görüldüğü sanılan video kaydı bir animasyon.

 

 

Gökyüzünde Görülen Ördek Şeklindeki Uzaylı İddiası

 

 

M.Ö. 1300’lü Yıllara Tarihlendiği Sanılan UFO Şekilli Mozaik Görseli

 

M.Ö. 1300’lü yıllardan kaldığı, İtalya’da Senorbi’de keşfedildiği sanılan, Göbeklitepe’deki yapıları ve UFO şeklini barındırdığı yorumlanan görsel, Gabriele Campagnano tarafından Midjourney adlı yapay zekâ destekli uygulama kullanılarak oluşturulmuş.

 

 

ufo-magara-yapay-zeka

 

M.Ö. 1300’lü Yıllara Tarihlendiği Sanılan UFO Şekilli Mozaik Görseli

 

 

Antarktika’da 1950 Yılında Uzay Gemisinin Görüntülendiği Sanılarak Paylaşılan Görseller

 

Antarktika’da 1950 yılında görüntülenen uzay gemisine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görseller, yapay zeka destekli uygulama ile hazırlanmış.

 

antarktika-ufo-sanilan-orijinal

 

antarktika-ufo-sanilan-orijinali

 

Antarktika’da 1950 Yılında Uzay Gemisinin Görüntülendiği Sanılarak Paylaşılan Görseller

 

 

NASA Astronotlarının Uzayda UFO Gördüklerine Dair Yalan Testini Geçtiği İddiası

 

“Ay yolculuğu sırasında UFO gördüm” diyen NASA astronotlarının yalan testinden geçtiği iddiası gerçek dışıdır. İddia, Ay’a ayak basan 2. insan olan Buzz Aldrin’in verdiği bir demecin makaslanarak yanlış yorumlanmasının eseridir. Buzz Aldrin, uzaylı gördüğüne dair iddiaları net bir dille reddetmiştir. İddiada ismi zikredilen NASA astronotları Buzz Aldrin, Al Worden, Edgar Mitchell ve Gordon Cooper uzay görevleri esnasında UFO, dünya dışı varlık, uçan daire gibi cisimler gördüğünü iddia etmemiş ve Dünya’ya döndüklerinde bu iddialarını kanıtlamak için bir yalan testine girmemişti.

 

Uzayda UFO Gördüğünü Söyleyen Astronotların Yalan Testini Geçtiği İddiası

 

 

Ukrayna’da Çekicinin Taşıdığı UFO Maketi

 

2018 yılından bu yana sanal alemde dolaşan ve bazı sosyal medya kullanıcılarının mahiyetini sorguladığı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir çekicinin taşıdığı UFO maketi, Express-T adlı nakliye şirketinin tanıtım ürünü.

 

ukrayna-ufo-nakliye-sirket-tanitimi

 

ukrayna-ufo-nakliye-sirket-tanitimi

 

 

 

Arkeologların Avusturya’da 800 Yıllık Uzaylı Cep Telefonu Bulduğu İddiası

 

Arkeologlar tarafından Avusturya’da bulunan 800 yıllık cep telefonu şeklinde kil tablet ya da uzaylı cep telefonu olduğu sanılan çivi yazılı nesne aslında 2012 yılından “BabyloNokia” adlı sanat çalışması.

 

 

Arkeologların Avusturya’da 800 Yıllık Uzaylı Cep Telefonu Bulduğu İddiası

 

 

Askerî Üste Görüntülendiği Sanılan “Uzaylı”

 

Dünya dışı bir varlığın 2017 yılında bir gizli askerî üste görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video Şaban Havuzsalim adlı CGI uzmanı tarafından hazırlanmış.

 


 


Yorumunuzu yazınız...