Göbeklitepe’deki Yapıları ve UFO Şeklini Barındırdığı Yorumlanan Görsel, M.Ö. 1300’lü Yıllarda İtalya’da Senorbi’de Keşfedilen Bir Mozaiğe Ait Değil

Yanlış İddia

 

İtalya arkeologlar tarafından Senorbi’de keşfedildiği ileri sürülen mozaik görseller şu şekilde:

 

ufo mozaik

 

ufo-magara-yapay-zeka

 

Bahsi geçen görselin Göbeklitepe’dene benzer yapı üzerinde bir UFO’yu resmettiği iddia edilmişti:

 

Mehmet Tansel Yıldız:

 

“İtalyan arkeologların Senorbi’de buldukları dört metrelik mozaik , Göbeklitepe’deki gibi T şekilli taşların üstünde bir UFO’yu resmediyor.. !!”

 

ufo-mozaik-gobeklitepe

 

Söz konusu paylaşımın referans aldığı kaynak “UFO araştırma” temalı Facebook grubundaki bir gönderi.

 

haberin-kaynagi-facebook

 

Görselin arka planını taradığımızda kaynak paylaşım olarak Gabriele Campagnano’nun profilindeki “Bu 2. yüzyıl Roma mozaiği ile hangi komplo seviyesine ulaşabiliriz?” notuyla yapılan aktarım çıkıyor.

 

roma-mozaigi-ufo

 

 

Görsel kaynağının bir diğer paylaşımı (ve Türkçemize çevirisi):

“Publio Aurelio Disco’nun villasının mozaik ve mermer rölyefinden Uf-olagh Mağarası’nın çizimlerine, De Astronomica’nın XV yüzyıl minyatürüne kadar, sizce hangi tanık en ilginç? Ve hepsinden öte, neden tüm bu arkeolojik kanıtlar, öyle ya da böyle, yok edildi de google’da hiçbir iz yok?”

 

 

Gabriele Campagnano, Zweilawyer.com‘da 9 Eylül 2022 tarihinde yayımlanan yazısında (Discord üzerinden yapay zekâ temelli görsel oluşturma uygulaması olan) Midjourney kullanarak bu görseli hazırladığını söylemişti.

Türkiye’den sosyal medya kullanıcılarının M.Ö. 1300’lü yıllara tarihlemesinin yapıldığı ileri sürdüğü görseli, kaynağı Roma İmparatorluğu döneminden 2. yüzyıldan olduğu notuyla aktarmış. Görsele dair “Göbeklitepe” atfı da sadece bir “yorum”.

Tüm bunlardan daha önemlisi, UFO’nun işlenmiş olabileceği ileri sürülen mozaiğin gerçek olduğuna dair bir delile rastlanamıyor.

“2. yüzyıl Roma mozaiği” olduğu iddiasıyla paylaşılan mozaiğin Temmuz 2015’te Palmira’da keşfedildikten sonra IŞİD tarafından yok edildiği ileri sürülüyor.

Görseldeki mozaik hakkında delil niteliğinde ilave başka bir bilgi / bulgu mevcut değil.

 

Yorumunuzu yazınız...