850.000 TL fiyatla satışa sunulan 2023 model Renault Toros’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görseller, Rumen tasarımcı Theodor Ion Tănase’nin Dacia 1300 için hazırladığı resmi olmayan modern bir tasarım

Yanlış İddia

 

Fransız otomobil üreticisi Renault’nun ünlü nostaljik modeli Renault 12, ülkemizde tanınan ismi ile Toros’un yenilenen elektrikli modelinin satışa sunulacağı iddiası 2021 yılından bu yana çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya platformlarında aktarılıyor.

Türkiye’de özellikle 1990’lı yıllara damgasını vuran Renault Toros’un tamamen elektrikli ve yenilenmiş yeni modelinin geleceği iddiasıyla birtakım görseller 2022 yılında dolaşıma sokulmuştu.

 

renault-12-toros-dacia-1300

toros-sanilan-Dacia-1300-tasarimi

 

2023 yılı Mart ayında da 2023 model Renault Toros’un yeniden tasarlanmış versiyonunun 850.000 TL fiyatla satışa sunulacağı iddia edilmiş.

Araba İnceleme, Bee Haber, Zam Haber, Farklı Gerçekler, Medyanın 51 Tonu gibi sosyal medya profilleri bahsi geçen görselleri “2023 model Renault Toros yollara çıkıyor! Türkiye fiyatının 850 bin TL olması bekleniyor.” notuyla paylaşmış.

 

toros-yeni-model-fiyati-iddiasi

 

Renault Broadway ve Toros modellerini yeniden piyasaya sürmeye hazırlandığı bir süredir ileri sürülüyor.

Ancak, Toros, yani Renault 12’nin modern versiyonunun tasarlandığı, üretildiği ve satışa sunulacağı yönünde Renault tarafından yapılan resmî bir açıklama yok.

Paylaşılan görseller de ne yeni model Toros’a ait ne de Renault tarafından hazırlanmış.

Yeni model Toros’a ait olduğu sanılarak paylaşılan görseller Tănase Theodor Ioan’ın (eski Dacia 1300’ü baz alan) “Dacia 1300 Rebirth” adı verilen versiyon için hazırladığı) tasarımı.

Renault Toros’un satışa sunulacak yeni modeline ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görseller, Rumen tasarımcı Theodor Ion Tănase’nin Dacia 1300’ün yeni hâlinin nasıl olabileceğine dair tasavvurunu yansıtıyor.

Theodor Ion Tănase Dacia 1300 Rebirth’ü tasarlamak için Renault 12’nin orijinal modelinin siluetini Bigster konseptinin öğeleriyle birleştirmiş ve modern bir yorum ortaya koymuş.

Paylaşılan görsellerdeki aracın üzerinde Dacia 1300 yazısı görülebiliyor.

 

Dacia-1300-yeni-tasarim

 

yeni-toros-sanilan-dacia-1300-tasarimi

 

Görsel hakkında Emre Özpeynirci de “Arkadaşlar, 2023 model Toros diye yayılan bu görsel doğru değil. Bir de fiyat filan yazmışlar. Tamamem uydurma. Bana da atmayın…” yorumunda bulunmuş.

 


Yorumunuzu yazınız...