Modellerin Şeytan, Kan ve Et Temalı Kıyafetleri Giydiği Görülen Görsellerin New York Moda Haftası Kapsamında Düzenlenen Defilede Kaydedildiği İddiası Doğru Değil

New York Moda Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir defilede şeytan, kan ve et temalı sıra dışı kıyafetlerin modeller tarafından giyildiği iddiasıyla paylaşılan görseller yapay zeka uygulaması ile hazırlanmış.

Yanlış İddia

 

New York Moda Haftası, her yıl Şubat ve Eylül aylarında gerçekleşiyor.

6 – 10 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleşen New York Moda Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir defilede şeytan, kan ve et temalı sıra dışı kıyafetlerin modeller tarafından giyildiği iddiasıyla aşağıdaki görseller paylaşılmış.

 

seytan-model-yapay-zeka seytan-model-yapay-zeka seytan-model-yapay-zeka

 

Görseller hakkında yanlış aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

 

“NY moda haftası… Bu insanlar ne kadar hasta… Şeytan’ın New York Moda Haftası’ndaki ilk defilesinin teması “Etin Sevgililer Günü” idi.”

 

new-york-moda-haftasi-seytan

 

new-york-moda-haftasi-seytan-kan

 

Paylaşılan görseller New York Moda Haftası’nın 2023 yılı Şubat ayı etkinliklerinden değil.

Yapay zeka uygulaması ile oluşturulan görseller gerçek sanılmış.

Görseller, Rob Sheridan tarafından yapay zeka uygulaması kullanılarak hazırlanmış.

Rob Sheridan, makine öğrenimini kullanarak sentetik olarak dijital medya oluşturma yöntemi sintografi (synthography) tekniği ile oluşturduğunu belirttiği görselleri 14 Şubat 2023 tarihinde sosyal medya hesaplarında paylaşmış.

 

 

https://www.tumblr.com/robsheridan/709254313611083776/valentine-of-the-flesh-was-the-theme-of-satans

 

Reuters‘a verdiği demeçte gerçek addedilerek paylaşılan görselleri tamamen dijital ortamda hazırladığını belirten Rob Sheridan, sosyal medya hesabında da şu yorumda bulunmuş:

“İşime aşina olmayan ve bu konuda kafası karışmış olanlar için: Bu konsepti yazdım ve bu dijital sintografi sanatını yapay zeka görüntüleme araçları ve Photoshop ile oluşturdum. Yapay zeka öğeleri, referans göstermeden benim kavramlarımdan oluşturuldu. herhangi bir sanatçı, tasarımcı veya fikri mülkiyet. on yıllar boyunca birçok teknolojik sarsıntıya uyum sağlamış ve hayatta kalmış profesyonel bir sanatçı”

 

Sheridan, hazırladığı görselleri gerçek olduğu iddiasıyla dolaşıma sokanlar hakkında “dünyadaki en aptal insanlar işimi tam zamanında buldular” yorumunda bulunmuş.

 

 

Yeni trend: Midjourney, Dall E, Stable Diffusion gibi yapay zeka destekli uygulamalarla hazırlanan görselleri gerçek sanmak.

Yorumunuzu yazınız...