Görseldeki Araçların Park Edildiği Otoparkın Mangal Et Hizmeti Veren Bir Restorana Ait Olduğu İddiası Parodi İçerikli Paylaşımlar Yapan Profilin Kurgusu

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında farklı renkteki birçok Renault marka otomobilin görüldüğü fotoğraf, araç fiyatlarındaki yükselişin stokçulukla ilgisi olduğu ya da bir restoranın otoparkında kaydedildiği ve halkın alım gücünün yüksekliğini yansıttığı gibi söylemlerle paylaşılmış.

 

renault-fabrikasi-otopark

 

Öncelikle, mangal et hizmeti veren restoranın otoparkına ait olduğu iddiasına göz atalım.

 

Muhafazakâr (@Muhafazakr3): “bu fotoğraf mangal et hizmeti veren bir restoranın otoparkına ayit. sorsan kimse pahaliliktan et yiyemiyor, hadi ordan”

 

mangal-hizmeti-veren-restoranin-otoparki

 

Tepki çeken ifadeler aslında parodi profilin ironik paylaşımı.

Otoparktaki araçların tamamının Renault marka olduğu görülüyor.

Bu durum da bize Bursa’nın kuzeyindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Oyak Renault fabrikasının otoparkını işaret ediyor.

Bursa’nın Minareliçavuş ile Balat mahalleleri arasında yer alan otoparktan görüntüde Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ve ardında Balat’taki Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin görüldüğü anlaşılıyor.

 

 

Söz konusu fotoğraf, araç stokçuları nedeniyle otomobil fiyatlarında yükseliş yaşandığı iddiasıyla da paylaşılmıştı.

 

renaultun-deposu

 

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş., yıllık 390.000 otomobil ve 920.000 motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biri.

Bursa’da üretim yapan otomotiv devi Renault fabrikasının park alanında üretim hattından çıkıp yurt içi satış ya da yurt dışı ihraç için sevkiyatı bekleyen araçlar geçmişte de benzer şekilde görüntülenmişti.

 

bursa-oyak-renault-fabrikasi-otopark

 

Arz kısıtları, döviz kurlarındaki yükseliş, vatandaşların tasarruflarını otomobil alımıyla değerlendirmesi gibi nedenlerle araç fiyatlarında yaşanan son dönemdeki yükselişin öncesinde de Oyak Renault Bursa fabrikasının sıfır araç otoparkında üretim bandından çıkan ve bayilere gönderilmek ya da yurt dışına sevk için 0 km araçların bekletildiği biliniyor.

 

bursa-oyak-renault-fabrikasi-otoparki

 

Yorumunuzu yazınız...