Görseldeki Zeytin Ağacı Göbeklitepe’de Değil Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi Altunbaşak Köyü’nde Bulunuyor

 

Sosyal medyada “Göbeklitepe’deki zeytin ağacının 3 bin yaşından daha büyük olduğu tescillendi.” notuyla fotoğrafı paylaşılan görseldeki zeytin ağacı aslında Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi Altunbaşak Köyü’nde bulunuyor (Ünlü zeytin ağacının bulunduğu konum, “Zeytinli Köyü Göbekli Mezrası” olarak da adlandırılıyor).

 

gobeklitepe-zeytin-agaci-iddiasi

 

Şanlıurfa’da “Ağaçların Atası” olarak anılan ve “Ağaçların Göbeklitepesi” olarak nitelenen Cudi Zeytin Ağacına ait fotoğraf, Göbeklitepe’de olduğu hatalı aktarımıyla sunulmuş.

 

 

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesindeki anıt ağacın 1350  yaşında olduğunun tespit edildiği aktarılmıştı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” olarak tescil edilen tarihî zeytin ağacının 3000 yaşından daha büyük olduğuna yönelik bir tescil bulunmuyor.

 

cudi-zeytini-anit-agaci
Fotoğraf: Aydınlık

 

Yöre halkı, 2000 yıllık olduğu da belirtilen Cudi Vadisi’nde bulunan ağacın daha yaşlı olduğu görüşünde.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, anıt ağaç hakkında şu yorumda bulunmuştu:

“Şanlıurfa’nın güneyinde Cudi Vadisi denilen yerdeyiz. Arkamızda hemen bir zeytin ağacı var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün ölçümlerinde 1350 yıllık bir geçmişe dayandığı belirtiliyor. Ama yöre halkına göre bu ağaç daha eski yıllara dayanıyor. Onların rivayetine göre Hz.Nuh A.S’ın buraya geldiği zaman güvercinin ağzında götürdüğü zeytinin bu ağaçtan koparıldığı söyleniyor. Buranın her tarafı tarih kokuyor. Arkeologlar için çok önemli bir merkezdir Şanlıurfa. Geçmişe ait kalıntıların bazılarını Şanlıurfa’da yeryüzünde görmek mümkündür.”

 

 

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa il merkezinin 18 km kuzeydoğusunda, Haliliye ilçesine bağlı Örencik (Karaharabe) köyü yakınlarında bulunmaktadır.

Şanlıurfa Göbeklitepe’deki kalıntıların M.Ö. 12.000-8.400 yıl önce inşa edildiği düşünülüyor.

Örencik ve Altınbaşak köyleri arasında araçla yaklaşık 45 kilometrelik mesafe mevcut.

 

1 Yorum

  1. İsmail Arslan Reply

    Altınbaşak köyünün yerel dilde ismi Bırc köyüdür. Zeytin Ağacının bulunduğu tepenin bağlı olduğu mezranın yerel ismi de Göbekli’dir. Konuyla ilgili araştırma yapan kurumlar yöre halkıyla konuşarak bu bilgiyi teyit etmeleri çok zor olmasa gerek.

Yorumunuzu yazınız...