NASA Astronotlarının Uzayda UFO Gördüklerine Dair Yalan Testini Geçtiği İddiası Asılsız

“Ay yolculuğu sırasında UFO gördüm” diyen NASA astronotlarının yalan testinden geçtiği iddiası gerçek dışıdır. İddia, Ay’a ayak basan 2. insan olan Buzz Aldrin’in verdiği bir demecin makaslanarak yanlış yorumlanmasının eseridir. Buzz Aldrin, uzaylı gördüğüne dair iddiaları net bir dille reddetmiştir. İddiada ismi zikredilen NASA astronotları Buzz Aldrin, Al Worden, Edgar Mitchell ve Gordon Cooper uzay görevleri esnasında UFO, dünya dışı varlık, uçan daire gibi cisimler gördüğünü iddia etmemiş ve Dünya’ya döndüklerinde bu iddialarını kanıtlamak için bir yalan testine girmemişti. 

Yanlış İddia

 

Fasılalar halinde basınımıza yansıyan bir yanlış iddia mevcut: Yapılan bir araştırmayla NASA astronotları Buzz Aldrin, Al Worden, Edgar Mitchell ve Gordon Cooper’ın özel bir yalan testinden geçerek UFO gördüklerini doğruladıkları iddiası.

 

Astronotların UFO gördüklerine dair yalan testini geçtiğine dair iddiayı içeren haber tweeti
Astronotların UFO gördüklerine dair yalan testini geçtiğine dair iddiayı içeren tweet

 

Sözcü, Habertürk, Yurt gibi birçok gazetede “Astronotlar yalan testini geçti: Gerçekten yalnız değilmişiz” başlığıyla yayınlanan haber metni şu şekilde:

“ABD’de geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırma, evrende yalnız olmadığımızı söyleyen astronotların gerçekten doğru söylediğini ortaya koydu. ABD’nin Ohio eyaletindeki BioAcoustic Biology Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, aralarında Ay’a da giden astronotların sesleri analiz edildi.

Çok özel bir teknolojiyle yapılan analize katılan isimler arasında Ay’a ikinci kez basan Buzz Aldrin’in yanı sıra Apollo 15’in pilotu Al Worden ile birlikte Gordon Cooper ve Edgar Mitchell da bulunuyor. Araştırmacılar, geçmişte katıldıkları görevde uzaylı veya tanımlanamayan cisim gördüklerini söyleyen astronotların seslerini analiz ederek sonucu açıkladı.

FBI ve ABD polisi tarafından yakın zaman içerisinde kullanılması planlanan yeni teknoloji yalan dedektörünü ilk kez kullanan astronotlardan Aldrin, “Uzayda gözlemleyebildiğimiz kadar yakından bir şey gördük. L şeklindeydi. Bir şey gördüm ama mantıklı yanım bunu anlatamıyor” dedi. Aldrin’in açıklamalarını değerlendiren Sharry Edwards, astronotların seslerinin incelendiği ve sesteki iniş çıkışların analiz edildiğini aktardı.

Araştırmada NASA’nın hayatını kaybeden eski astronotlarından Gordon Cooper ve Edgar Mitchell’in geçmişte yaptığı açıklamaların kayıtlarının analiz edildiği ifade edildi. Uzmanlar, Apollo 14’te görev yapan Mitchell’in birkaç UFO gördüğünü, Cooper’ın ise tanımlanamayan bir cihaz ordusu tarafından takip edildiğini ifade etmişti. ABD’li uzmanlar iki astronotun da analiz sonucunda doğruyu söylediğini açıkladı.”

 

Halbuki bu iddia, Neil Armstrong’un ardından Ay’a ayak basan 2. insan olan Buzz Aldrin’in verdiği bir demecin makaslanarak yanlış yorumlanmasının eseridir. Bahse konu iddiada ismi zikredilen astronotlar ya da uzaya çıkan diğer kozmonot yahut taykonotlar uzay görevleri esnasında UFO, dünya dışı varlık, uçan daire gibi cisimler gördüğünü iddia etmemiş ve Dünya’ya döndüklerinde bu iddialarını kanıtlamak için bir yalan testine girmemişti.

Buzz Aldrin, 8 Temmuz 2014 tarihinde Reddit’te katıldığı bir çevrimiçi soru cevap etkinliğinde “Uzayda gözlemleyebildiğimiz kadar yakından bir şey gördük. L şeklindeydi. Bir şey gördüm ama mantıklı yanım bunu anlatamıyor” şeklinde bir açıklama yapmıştı. “Birşey gördüm” demecini veren Buzz Aldrin, konuşmasının devamında bunun bir UFO, yani Dünya dışı uygarlığa ait bir araç olmadığını da vurgulamış ve gördüğü şeyin bir uzaylı (alien) olmadığını belirtmişti. Aldrin, Sagan Standardı olarak bilinen “olağandışı gözlemler olağanüstü kanıtlar gerektirir” prensibini aktarmıştı.

İsmi geçen diğer astronotların bazıları da başka mecralarda, uzaydayken “bir şeyler gördüklerinidile getirmiştiler.

Hidden-mag.com adlı internet sitesinin bu demeçleri çarpıtarak haberleştirmesi ve bu yayının diğer mecralar tarafından güvenilir kabul edilerek paylaşılmasıyla birlikte Buzz Aldrin’in uzaylı gördüğüne dair yalan testinden geçtiğine dair yanlış iddia sanal alemde hızla yayılmıştı.

Buzz Aldrin’in uzaylı gördüğüne dair iddiaları yalanladığı açıklamasının yanı sıra paylaşılan haber metninde yapıldığı öne sürülen bilimsel çalışma da iddianın asılsızlığını sinyallemektedir. Biyoakustik Biyoloji Enstitüsü (the Institute of BioAcoustic Biology in Albany, Ohio) tarafından yürütüldüğü öne sürülen araştırmaya iddiada ismi zikredilen NASA astronotlarının hepsinin katılması mümkün değil. Çünkü, her ne kadar Buzz Aldrin ve Al Worden hâlâ hayatta olsa da Gordon Cooper 2004 yılında, Edgar Mitchell ise 2016 yılında vefat etmiştir. Yani, asılsız iddiayı hazırlayan kişi bu detaya dikkat etmemiş.

Kozmik Anafor‘dan Zafer Emecen, bu iddiaya dair yayınlanan bir yazısında astronotların geçtiği öne sürülen yalan testi hakkında şöyle bir teknik açıklama paylaşmıştı:

“Yalan testinden geçtiği söylenen” astronotların bazıları artık hayatta değil. Pekii, bu yalan testi nasıl yapıldı?

Söz konusu olan test, aşina olduğunuz yalan makinasına bağlanarak gerçekleştirilen bir test değil. Astronotların açıklamalarını içeren ses kayıtları nasıl olduğu söylenmeyen “çok özel bir teknikle” analiz edilmiş ve bunun sonucunda yalan söylemedikleri ortaya çıkmış.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki, yalan makinaları güvenilir cihazlar değildir ve her ne kadar adalet sistemi içinde kendine kullanım alanı bulsa da, bu makinalardan elde edilen sonuçlar hiçbir biçimde delil niteliği taşımıyorlar. Yani, Dünya’nın hiçbir ülkesinde yalan makinasına bağlayıp sorgulayarak kimseyi suçlu veya suçsuz ilan edemezsiniz. Hatta bu sonuç; “ek delil, yan delil veya düşük düzeyli de olsa şüpheli delil” olarak bile kullanılmaz.

Yapıldığı söylenen “ses analizi” zaten bir kanıt olarak geçerli kabul edilmeyen yalan makinası testinden bile çok daha geçersiz bir yöntem. Bu yöntemle elde edilen sonuçlar ancak gazeteler ve belgeseller için “ilginç konu” açığını kapatmak ve reyting almak amacıyla kullanılabilir.”

Uzayda astronotların gördüğü tanımlamayan cisimlere dair iddiaların sanıldığı gibi uzaylı varlığını işaret etmeyeceğini ise şöyle aktarmıştı:

“Bunun yanında evet, astronotların, kozmonotların, taykonotların birçoğu (hatta şu an uzay istasyonunda görev yapanlar bile) tanımlayamadıkları şeyler görürler.

Uzay boşluğunda Güneş’ten ve yıldızlararası ortamdan gelen yüklü parçacıklara sürekli maruz kalırsınız. Bu parçacıklar görme sinirlerimize veya beynimizin görme ile ilgili olan bölümüne denk geldiklerinde, astronotlar ani ışık parlamaları veya kayan ışık noktacıkları görebiliyorlar. Bu etkinin oluşması için illa ki uzay boşluğuna bakıyor olmanız gerekmez. Uzay aracının içinde başınız önde yere bakıyorken veya gözleriniz kapalıyken de söz konusu ışık parlamaları veya kayan ışık noktaları görürsünüz.

Uzay aracınızın radyasyon kalkanları ne kadar güçlüyse, bu halüsinasyonun görülme oranı azalır. Uzay boşluğunda uzay yürüyüşü yaparken sadece uzay elbisesinin koruması altında iseniz daha fazla görürsünüz. Ancak, illa ki göreceğiniz anlamına gelmez, çünkü bu parçacıklar her zaman sinir sisteminize isabet etmeyebilir. Örneğin yanınızdaki arkadaşınız ani bir parlama görür ama size parçacık isabet etmemişse siz görmezsiniz.”

 

uzayda ufo gören astronot

 

Yorumunuzu yazınız...