29 Temmuz 2023 Günü ABD’nin Nevada Eyaletinde ABD Hava Kuvvetlerinin 3 UFO’yu Yakaladığı Anın Görüntüsü Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video Dijital Savaş Simülatöründen Bir Klip

Yanlış İddia

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri’nden eski istihbarat görevlisi olan David Grusch’un 26 Temmuz 2023 günü ABD Kongresi’ndeki oturumda yemin altında verdiği ifadede ABD hükümetinin UFO’lar üzerinde çalışmalar yaptığını, ele geçirilen araçlarda bazı kalıntılarda biyolojik maddeye rastlandığını söyledi ve hükümet yetkililerinin bu konulardaki bilgileri gizlediğini ve konuşmak isteyen görevlileri de cezalandırdığını ima etti. Grusch’un ifadeleri “Dünya dışı yaşam formları”nın varlığı hakkındaki şüpheleri yeniden gündeme taşıdı.

ABD yönetiminin elinde insanların “yalnız olmadığına” ve Dünya dışı yaşamın var olabileceğine dair iddiaların yeniden dile getirilmesinin akabinde haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında bir video ABD Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların 3 UFO’yu yakaladığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

 

Birol ALKAN (@_BirolALKAN): “ABD’den UFO görüntülüleri servis edilmeye başlandı, 29 Temmuz 2023 Nevada’da kayıt edilmiş. Ayrıca ABD’nin sır mekanlarından, Dünya Dışı Varlık iddialarıyla özdeşleşen 51.Bölge, Nevada’da bulunuyor.”

 

nevada-ufo-iddiasi

 

Nevada çölü üzerinde uçan üç uzay aracının ABD Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından yakalandığı anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan video “Dijital Savaş Simülatörü” (“Digital Combat Simulator” – DCS) olarak adlandırılan gerçekçi hava savaşı simülasyonundan.

 

 

Savaş simülasyonu yazılımı kullanılarak hazırladığı videoyu “ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 Raptor uçaklar Nevada çölünün ortasında 3 tanımlanamayan hava cismine önleme yapıyor” (“USAF F-22 Raptors intercept three UAP’s over the central Nevada desert.”) açıklamasıyla paylaşmış (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA)  “tanımlanamayan uçan nesne” yani UFO yerine UAP (“unidentified anomalous phenomena” – “tanımlanamayan hava olayları”) kavramını kullanmaya başladığına daha önce değinmiştik).

 

abd-hava-kuvvetleri-ucaklari-ufolarin-onunu-kesti

 

Gerçek hayattan sanılan video, bir simülasyon yazılımıyla oluşturulduğuna dair açıklamayla birlikte sosyal medya hesaplarında yayınlanmış.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

iceman_fox1 (@iceman_fox1)’in paylaştığı bir gönderi

@iceman_fox1 BREAKING: Three UFO’s are intercepted by USAF F-22 Raptors over the central Nevada desert. #ufo #uap #unidentified #aliens #nevada #extraterrestial #lasvegas #classified #congress #sightings #conspiracy #aliensighting #ufosighting #nellis #airforce #relaxitdcs #dcs #dcsworld #msfs2020 #flightsim #airforce #warbirds #avgeek #military #aviation #aviationdaily #virtualreality #vr #shorts #reels #edit #clouds #cinematic ♬ original sound – iceman_fox1


Marca gibi bazı basın organlarının “Şu ana kadar ilgili makamlardan olayı doğrulayan veya yalanlayan herhangi bir resmi açıklama gelmedi.” gibi ifadelerle paylaştığı video “iceman_fox1” müstear isimli video içeriği üreticisi tarafından hazırlanmış.

 

Daha önce, yine aynı simülatör kullanılarak hazırlandığı hâlde gerçek hayattan sanılan Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Mig-29 ile Rus Hava Kuvvetlerine ait Sukhoi Su-30MK’nın havada it dalaşına giriştiği ana ait olduğu sanılarak paylaşılan videoyu da incelemiştik.

 

Yorumunuzu yazınız...