Videonun ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde Bahçede Bırakılan Pizzayı Alıp Göğe Uçan Martının Pizzanın Sahibi Tarafından Kaydedildiği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir martının, bahçede masa üzerindeki pizza kutusundaki pizzayı alıp havada uçarken görüntülendiği anı yansıttığı sanılarak paylaşılan video dijital düzenleme ile oluşturulmuştu.

 

Viral şekilde paylaşılan ancak bilgisayar ortamında düzenlenen videonun haber sitelerinde yansıması şöyle örneklenebilir:

 

Pizza hırsızı martı kamerada

 

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bahçede bırakılan pizzayı alıp göğe uçan martı, pizzanın sahibi tarafından kaydedildi. Sosyal medyada beğeni toplayan görüntüler izleyenleri güldürdü.

 

pizza hirsizi marti kamerada

 

Görüntünün kaynağı (üzerinde yazılı TikTok ve “roberttolppi” notundan da anlaşılacağı üzere) Robert Tolppi adlı video içerik üreticisi tarafından 21 Mayıs 2022 günü sosyal medya hesaplarına yüklenen video.

 

marti pizza

 

Robert Tolppi, TikTok profilinde, söz konusu videoyu nasıl hazırladığını detaylandırmıştı.

 

 

pizza marti

 

Görüntü üzerine pizza ve martı sonradan giydirilmiş. Böylelikle, boş pizza kutusunun gören kişinin kamerayı çevirdiği anda gökyüzünde pizza ile uçan martının görüntülendiği sanılmış.

 

 

Yorumunuzu yazınız...