20 Mart 2023 Günü Moskova’da Düzenlenen Rusya – Afrika Zirvesi’nde Kaydedildiği İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf 24 Ekim 2019 Tarihindeki Zirveden

Moskova’da son günlerde Rusya ve Afrika devletleri arasında liderler düzeyinde bir zirve düzenlenmemiş

Yanlış İddia

 

20 Mart 2023 günü Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Xi Jinping) Ukrayna’nın işgali sonrası ilk kez Moskova’ya giderek Vladimir Putin ile görüşmüştü.

Şi Cinping’in ziyaretiyle aynı günde Moskova’da Afrikalı devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı bir zirve düzenlendiği sanılarak eski tarihli bir fotoğraf paylaşılmış.

Hatalı aktarım içeren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Yasin AslanTürk: “Rusya, Afrika Ülkelerinin 20 Milyar Doları Aşkın Borcunu Sildi 40 Afrika Ülkesinin Başkanı Dün Moskova’ya Gelmişti”

Ali Demirdas: “ABD’nin tutuklama kararı çıkardığının ertesinde 40 Afrika ülkesi lideri ‘Rusya-Afrika’ zirvesi için Moskova’dalar. ve Avrupa etkisini Afrika’dan söküp atmaya başlayan Putin’i lideri Xi’de Moskova’da ziyaret ediyor. Ukrayna savaşının gidişâtına bu açıdan da bakmak lazım.”

Kamal Ilhamoğlu Salimov: “40 Afrika ülkesi lideri Moskova’da “Çok Kutuplu Bir Dünyada Rusya-Afrika” konferansında Putin ile bir araya geldi.”

Fatīh (@fthgzdmls): “UCM Putin için tutuklama emri vermesinin ardından bugün Afrika’nın neredeyse tamamı Rusya’da. Ayrıca Putin’i, Xi’de Moskova’da ziyaret ediyor.”

 

afrikanin-tamami-rusyada

 

Moskova’da son günlerde Rusya ve Afrika devletleri arasında liderler düzeyinde bir zirve gerçekleşmedi.

Fotoğraf, güncel değil, 23-25 Ekim 2019 tarihlerinde Rusya Federasyonu’nun Soçi kentinde düzenlenen ilk Rusya-Afrika Zirvesi’nden (Russia-Africa Summit).

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’nin ev sahipliğinde 23-24 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen Rusya – Afrika Zirvesi’ne 43 devlet veya hükümet başkanı katılmıştı.

Görselin eski tarihli olduğunu işaret eden bir diğer emare de 20 Nisan 2021 günü isyancılarla girdiği çatışmaya ölen Çad Devlet Başkanı Idriss Déby’nin de liderlerin verdiği fotoğrafta görülüyor olması.

 

rusya-afrika-zirvesi-24-ekim-2019

 

Kremlin ve TASS internet sitelerinde Moskova’da devlet başkanı düzeyinde bir zirve düzenlendiğine dair aktarıma rastlanamıyor.

Rusya – Afrika Zirvesi’nin ikincisinin 27-28 Temmuz 2023 tarihlerinde Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenleneceği duyurulmuştu.

20 Mart 2023 günü Moskova’da Afrika’dan devlet başkanlarının katıldığı bir “zirve” değil, Afrika ülkelerinin yasama organlarının temsilcileri, siyasi partilerinin ve halk hareketlerinin liderlerinin katıldığı bir uluslararası parlamento konferansı düzenlenmiş.

“Çok Kutuplu Bir Dünyada Rusya – Afrika Uluslararası Parlamento Konferansı” (“International Parliamentary Conference Russia – Africa in a Multipolar World” adlı etkinlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (Batı yaptırımları sürecinde Afrika ülkeleri ile işbirliğini önemsediğini vurgulayan) bir konuşma yapmıştı.

 

Tespit: Shayan Sardarizadeh

 

Yorumunuzu yazınız...