İsviçre’de yayımlanan gazetede yer alan haberde, ABD’den İngiltere ve İsviçre’ye nakledildiği belirtilen altın rezervinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a değil, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına ait olduğu aktarılmış 

Yanlış İddia

 

Daha önce uluslararası rezervlere, altının uluslararası para sistemindeki yerine, merkez bankası rezervlerinin nasıl hesaplanabileceğine değinmiş ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Londra’daki 450 ton altın rezervinin dövize müdahale için satıldığı ve TCMB’nin altın rezervi açısından dünyada ilk 5’te yer aldığı iddialarının doğruluk payının bulunmadığını vurgulamıştık.

Bugünkü konumuz yine Merkez Bankamızın (altın) rezervleri ile ilgili.

2018 yılı Haziran ayından bu yana mesajlaşma uygulamalarında ve sosyal medya platformlarında paylaşılan bir gazete sayfasından ekran görüntüsü ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’de bulunan parasını altına çevirip 29 ton altını İngiltere ve İsviçre bankalarına yatırdığı yönündeki yanlış iddianın paylaşıldığı görülüyor.

Asılsız iddianın “Atakızı” mahlaslı ya da “Hülya Polat” adlı (sahte olduğu düşünülen) profiller tarafından tekrar dolaşıma sokulduğu görülüyor.

 

 “İsviçre gazetesinin dünkü haberi Tayyip Erdoğan Amerika’da bulunan parasını altına çevirmiş. 29 ton altının 10 tonunu İngiltere bankalarına bırakmış, Kalan 19 ton altınıda Basel’e getirip İsviçre bankalarına yatırmış..! Haber gazetelere bu şekilde yansıdı..!”

 

erdogan-parasini-altina-cevirmis-iddiasi

 

“İsviçre gazetesinin dünkü haberi” vurgusuyla paylaşılan iddia yaklaşık 5 yıllık bir haberin çarpıtılarak aktarılmış hâli.

Güncel sanılan gazete görüntüsü, İsviçre’de yayın yapan BZ Basel adlı gazetenin 23 Mayıs 2018 tarihli sayısından.

 

erdogan-19-ton-altini-fort-knoxtan-basele-tasidi
Görsel: Avrupa Postası

 

Bahsi geçen Jonas Hoskyn imzalı haber BZ Basel’in internet sitesinde de “Erdoğan, Fort Knox’tan Basel’e 19 ton altın getiriyor” (“Erdogan holt 19 Tonnen Gold von Fort Knox nach Basel“) başlığıyla aktarılmış.

Haberde ABD’den İsviçre’ye ve İngiltere’ye aktarılma kararı alındığı belirtilen altın rezervlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a değil Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına ait olduğu ifade ediliyor.

Haberde, Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilim sonrasında olası bir yaptırımdan korunmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin “altın hazinesi” olarak bilinen Fort Knox’ta tutulan Türkiye’ye ait 29 ton altının 10 tonunu İngiltere’ye kalan 19 tonu İsviçre’nin Basel kenti merkezli Uluslararası Ödemeler Bankasına (Bank for International Settlements) aktarma kararı aldığı aktarılmış. Ayrıca, BIS’in Basel’de altın depolandığı iddiasını yalanladığı ve üye ülkelerin işlemleri hakkında bilgi verilmediği belirtilmiş.

Bahsi geçen Almanca haberden ilgili bölümün (Google Çeviri vasıtasıyla) Türkçemize tercümesi şöyle:

Türkiye Merkez Bankası, jeopolitik durum nedeniyle birkaç ay boyunca kademeli olarak döviz rezervlerini sattı ve altın mevduatını büyük ölçüde artırdı. Her şeyden önce, Merkez Bankası ABD dolarından kurtulmak istiyor. Nedeni, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut gerilimde yatıyor olabilir. Çeşitli medya esas olarak siyasi ve daha az ekonomik geçmişe sahiptir. Ulusal bankayı daha yakından kontrol etmek isteyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görünüşe göre ülkesini ABD çıkarlarına daha az bağımlı hale getirmeyi planlıyor.

Türk bankacı Hakan Atilla aleyhindeki sansasyonel davanın da rol oynaması muhtemel. Türkiye’nin devlete ait Halkbank’ın Genel Müdür Yardımcısı bu hafta New York’ta 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, İran’ın yaptırımları atlatmasına yardım ettiğinin kanıtlandığını tespit etti. Erdoğan’ın bizzat en üst siyasi düzeyde süreci durdurmak için birkaç kez denediği söyleniyor.

Altın rezervlerindeki artışla eş zamanlı olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da kıymetli madenini ABD’den çekmektedir. Yakın zamanda “NZZ”nin bildirdiği gibi, Türkiye tüm altın rezervlerini ABD Federal Rezervinin kasasından, yani efsanevi Fort Knox’tan almıştır. Gelecekte Bank of England ve BIS’e yatırılacaklar. Ağırlıklı olarak Ortadoğu’da haber yapan Amerikan haber sitesi Al-Monitor’un haberine göre, İsviçre’ye 18,7 ton altın getirildiği söyleniyor: ABD’den toplam 28,6 ton civarında altın getirildi. Toplamda, bu arada rezervler 560 tondan fazla olacaktır. Karşılaştırma için: İsviçre Ulusal Bankası neredeyse iki katını istifliyor. Türkiye’deki altının yarısından fazlası İngiltere Merkez Bankası’nın elinde.

 

Vaşington’daki altın rezervlerinin Londra’ya nakledildiği, Londra’ya aktarılan altın rezervinin % 95’inin Türkiye’ye getirildiği TCMB yöneticileri tarafından da dile getirilmişti.

 

İddianın gerçek dışı olduğunu daha önce Doğruluğu Ne? de vurgulamıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...