Görseldeki Banknotun Güney Afrika’nın Johannesburg Kentinde Düzenlenen 15. BRICS Zirvesi’nde BRICS Üyesi Ülkelerin Çıkarmaya Karar Verdiği Paraya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Banknot görseli BRICS üyesi ülkelerin çıkarma kararı aldığı ortak paraya ait değil, sadece sembolik bir girişim.

Yanlış İddia

 

22 Ağustos 2023 tarihinde Güney Afrika’nın ev sahipliğinde gerçekleşen 15. BRICS Zirvesi’nde iddia edildiği gibi bir ortak para birimi açıklamadı yapılmadı. Johannesburg Bildirisi’nde, Güney Afrika Dönem Başkanlığı internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında bu yönde bir duyuruya yer verilmedi.

BRICS Ülkelerinin Ortak Para Birimi Çıkarmayı Kararlaştırdığı İddiası” başlıklı yazımızda yeni ortak para birimi oluşturma fikrini tartışan BRICS üyelerinin bu fikrin hayata geçirilmesiyle henüz ilgilenilmediğini belirttiğini, BRICS platformunun ortak para birimi ihracı kararını henüz almadığını aktarmıştık.

Bu duruma rağmen Johannesburg’daki BRICS Zirvesi’nin ardından “Dolara karşı oluşturulan ortak para birimi BRICS’in banknotu yayınlandı.” notuyla bazı banknot görselleri haber profillerinde paylaşıldı.

BRICS’in ihraç ettiği ortak para birimine ait sanılan banknot görseli şu şekilde:

 

brics-parasi

 

100 birimlik BRICS temalı banknotun ön ve arka yüzünde BRICS tarafından kurulan Yeni Kalkınma Bankası’nın adının bulunduğu, ön yüzünün orta kısımda BRICS üyesi Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika’nın bir halka içine yerleştirilmiş ulusal bayrakları, kendi resmî dillerindeki ülke adı ve her ülkeden ünlü bir mimarî yapıya yer verildiği, arka yüzünde Cezayir, Arjantin, Bahreyn, Beyaz Rusya, Venezuela, Mısır, Zimbabve, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika, Nijerya ve Afganistan’ın ülke adı ile bayraklarının yer aldığı görülüyor.

 

brics-banknot

 

Söz konusu banknotun BRICS üyesi Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın ortak para birimine ait olduğu yanılgısına düşen paylaşımlardan örnekler sunacak olursak:

 

BPT Haber & Conflict: “Dolara karşı oluşturulan ortak para birimi BRICS’in banknotu yayınlandı.”

 

 

Paylaşılan görsel BRICS üyelerinin ABD dolarının uluslararası rezerv para sistemindeki hakimiyetine karşı çıkarma kararı aldığı parayı yansıtmıyor.

Bahsi geçen banknot görseli BRICS platformunun çıkarma kararı aldığı ortak para birimine ait değil, sembolik bir girişim.

Rusya’nın Güney Afrika büyükelçisinin Pretorya’daki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende 100 birimlik BRICS banknotuna ait sembolik banknotun tanıtımını yaparak BAE Büyükelçisi’ne takdim ettiği iddiası bazı haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında aktarıldı.

Söz konusu banknot görsellerinin İran merkezli haber profillerinde yaygın şekilde haberleştirildiği görüldü.

Örneğin, İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) “Rus Büyükelçisinin Sembolik Eylemi; BRICS Banknotu Görücüye Çıktı” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Bu ülkenin BRICS üyeliğine kabulü nedeniyle Salı gecesi Pretorya’daki BAE Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi kısa bir konuşma yaptıktan sonra sembolik olarak Rusya’da basıldığını söylediği 100’lük BRICS banknotunun tanıtımını yaparak BAE büyükelçisine takdim etti.
Rusya’nın BRICS’in dolarizasyon politikası doğrultusundaki bu sembolik ve siyasi girişimi yoğun ilgi gördü.
Bu banknotun bir yüzünde BRICS üyesi 5 ülkenin bayrakları, diğer yüzünde ise İran İslam Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin bayrakları bulunuyor.
Öyle görünüyor ki banknotun basımı yeni BRICS üyelerinin seçilmesinden önce gerçekleşmiş.
Bu banknotta “BRICS Yeni Kalkınma Bankası” adı da yer alıyor.”

Ancak, görselin kaynağını tespit edilemedi ve söz konusu etkinlikte BRICS banknotunun sunumunun yapıldığı iddiası resmî kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.

Rus Haber Ajansı TASS da İran Haber Ajansı IRNA’nın aktarımına dayanan “Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi BAE mevkidaşına sembolik BRICS banknotunu sundu” başlıklı bir haber geçti.

Söz konusu haberde şu ifadeler kullanıldı:

“DUBAİ, 6 Eylül. /TASS/. İran haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi Ilya Rogachev, BAE’nin diplomatik misyonu başkanı Mahash Saeed Alhameli’ye nominal değeri 100 birim olan BRICS tek para biriminden oluşan sembolik bir banknot hediye etti.

Rogachev, hatıra banknotunu Pretoria’daki BAE büyükelçiliğinde ülkenin BRICS’e katılımına adanan bir resepsiyonda sundu. Ajansa göre diplomat, banknotun Rusya’da yapıldığını söyledi.”

 

Yorumunuzu yazınız...