Görselin Azerbaycan – Ermenistan Sınırında Uçuş Yaparken Görüntülenen İran Devrim Muhafızlarına Ait Shahed-171 Keşif İHA’sına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

İran’ın Azerbaycan sınırında uçurduğu insansız hava aracının görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görüntü güncel değil, 2018 yılından.

Yanlış İddia

 

Dağlık Karabağ’daki Ermenistan işgalinin sona ermesinin ardından Zengezur Koridoru olarak adlandırılan Ermenistan, Batı Azerbaycan ile Nahçivan arasındaki ulaşım koridorunun açılmasına yönelik adımların atılmasıyla birlikte İran’dan rahatsızlık mesajları gelmeye başladı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilim ve sınır çatışmalarının tırmanmasından duyduğu endişeyi dile getiren İranlı yetkililer Azerbaycan-Ermenistan sınırlarında herhangi bir değişikliğin İran tarafından kabul edilemez olduğunu belirtti.

İran güçlerinin Azerbaycan sınırında yaptığı askeri tatbikatın ardından iki ülke arasında gerginliğin yoğunluğu artmaya başladı. Tahran ve Bakü’nün devlet medyasında da iki ülkenin birbirini hedef aldığı yayınlara yer verildi. İran ve Azerbaycan karşılıklı olarak büyükelçilerini bakanlıklara çağırdı.

Bu süreçte İran’ın Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne saldırı olursa müdahale edeceğine, İran’ın kuzeybatıdaki ordusunun Bakü silahlı kuvvetlerinin İran’ın bu ülkeyle sınırlarını kesmek amacıyla Ermenistan topraklarına yönelik olası saldırılarına karşı tam teyakkuz halinde tutulduğuna, geçtiğimiz aylarda Azerbaycan sınırında yapılan askerî tatbikatlarda İran’ın insansız hava araçlarını (İHA) uçurduğuna dair iddialar gündeme geldi.

Haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında İran’ın Azerbaycan’a saldırmak için ordusuna ‘hazır ol’ emri verdiği iddiasının aktarılmasının ardından eski tarihli bir görüntü güncel olduğu vurgusuyla servis edildi.

 

iran-iha

 

İran Devrim Muhafızlarına ait Shahed-171 keşif İHA’sının Azerbaycan ile Ermenistan sınırında uçuş yaparken görüntülendiği iddiasıyla eski tarihli bir İHA görüntüsü kullanıldı.

 

TRHaber Savunma (@savunma_trhaber):

“İran, Azerbaycan’a saldırabilir!

▪️ İran ordusuna ‘Hazır ol’ emri verdi.

▪️ İran Devrim Muhafızları’na ait Shahed-171 keşif İHA’sı, Azerbaycan ile Ermenistan sınırında uçuş gerçekleştiriyor.”

 

iran-devrim-muhafizlarina-ait-shahed-171-kesif-ihasi

 

Ebabil Kusu (@Kusu__Ebabil):

“İran, Azerbaycan’a saldırabilir

▪️ İran ordusuna ‘Hazır ol’ emri verdi

▪️ İran Devrim Muhafızları’na ait Shahed-171 keşif İHA’sı, Azerbaycan ile Ermenistan sınırında uçuş gerçekleştiriyor

Sıkıyorsa saldırsın Azerbaycan’a İran Türk tokmağını yediği zaman akıllanır dürzüler”

 

 

Bergama (@Bergamacom):

“İran, Azerbaycan’a saldırabilir!

▪️ İran ordusuna ‘Hazır ol’ emri verdi.

▪️ İran Devrim Muhafızları’na ait Shahed-171 keşif İHA’sı, Azerbaycan ile Ermenistan sınırında uçuş gerçekleştiriyor.”

 

Vasıl Ata (@mstzyts):

“Iran Shahed-171 İHA’lar Zangezur üzerinde görülmüş. İran müdaheleyi bekliyor belli ki #iran #azerbaycan #karabakh #armenia”

 

CMD (@cmd_exee):

“İran Devrim Muhafızları’na ait Shahed-171 keşif İHA’sı, Azerbaycan ile Ermenistan sınırında uçuş gerçekleştiriyor.”

 

Görüntü, yabancı gazetecilerin ve aktivistlerin paylaşımlarının akabinde Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları tarafından güncel olduğu vurgusuyla sunulmuş.

 

MohamadAhwaze (محمد مجيد الأحوازي ):

“Acil: İran Devrim Muhafızları, İran’ın Azerbaycan ve Ermenistan sınırına askeri takviye gönderiyor. Fotoğraf, bir süre önce İran-Ermenistan-Azerbaycan sınırında semada yürüyüşe tanıklık eden bir uçağa ait.”

 

 

 

İran’ın Azerbaycan sınırında uçurduğu insansız hava aracının görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görüntü güncel değil, 2018 yılından.

Bahsi geçen görüntü 2018 yılında İran’ın Suriye’de uçurduğu İHA’lardan birine ait olduğu belirtilerek paylaşıldı.

Görselin İslam Devrimi Muhafızları Ordusu’nun 2018 yılında Suriye’de IŞİD’e yönelik insansız hava aracı saldırısıyla ilgili videodan alıntı olduğu anlaşılıyor.

 


İran’ın Shahed-171 (Şahed-171) adlı İHA’sının Azerbaycan ve Ermenistan sınırına yakın bir bölgede uçarken görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görüntü 2018 yılında sosyal medya ve haber sitelerinde kullanıldı.

 

 

Ele geçirilen ABD yapımı RQ-170 modeli insansız hava aracının İranlı elektronik savaş uzmanları tarafından tersine mühendislik yöntemiyle kopyalanarak hazırlandığı belirtilen İHA’ların İran Devrim Muhafızları tarafından Suriye’de terör örgütü IŞİD militanlarına karşı “gözlem” ve “silahlı saldırı” amacıyla kullanıldığı basına yansıdı.

 

2018 yılı Ekim ayında İran basınına yansıyan haberlerde söz konusu İHA görüntüsü şu ifadelerle sunuldu:

Devrim Muhafızlarının insansız hava araçları Fırat’ın doğusundaki hedeflere doğru uçuş yapıyor

Geçtiğimiz günlerde Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanı Serdar Hajizadeh, Silahlı Kuvvetlerin siyasi yetkililerinin katıldığı toplantıda Devrim Muhafızları’nın füze operasyonlarından birine değinerek şunları söyledi: “Ülkenin güneydoğusunda karşı-devrimci ajanlar 14 kişiyi şehit etti. Devrim Muhafızları güçleri ve Devrim Muhafızları’nın kara kuvvetleri bu liderin saklandığı yer.Grup, İran sınırına 70 kilometre uzaklıktaki bir köyde ve bir caminin yanında iki evin bulunduğunu gözlemledi. Füzelerimiz 250 ila 300 kilometre menzile sahip olacak şekilde tasarlandı; Dolayısıyla verdiğimiz taahhüt gereği füzenin menzilini ayarlayıp sadece o iki evi yıktık ve oradaki insanları anlayacak hale getirdik, köye ve camiye herhangi bir zarar gelmedi.”

İran İslam Cumhuriyeti’nin füze gücünü geliştirme süreci, Sardar Tehrani Moghadam’ın şehit edilmesinden sonra, ülkemizin füze gücünün iyileştirilmesinin durmadan ilerlediğini ve çeşitli füzelerin tasarlanması ve yaratılmasına ek olarak, iyi bir şekilde göstermektedir. Füzeler operasyon sahnesinde de kullanıldı”

 

Rusya kaynaklı basın organlarında ise söz konusu görüntü 2018 yılında Rusya’nın İHA’lar konusunda Suriye’deki hedeflere saldıran İran’ın gerisinde kaldığı notuyla aktarılmış.

 

Tespit: Sayyara Mammadova

 

Yorumunuzu yazınız...