14 – 15 Mart 2023 tarihlerinde Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketinde vatandaşların yaşamını yitirdiği Abide Kavşağı Alt Geçidinin inşaatının Gürbağ İnşaat tarafından yapıldığı iddiası doğru değil

Şanlıurfa’da yaşanan selde suyla dolan Abide Kavşağı’nın alt geçidi 2012 yılında Miraç-Yol ve Necdet Şeli iş ortaklığı tarafından yapılırken, üst yollar, viyadük ve köprüler Gürbağ Group tarafından 2022 yılında inşa edilmiş.

Yanlış İddia

 

Şanlıurfa’da 14-15 Mart 2023 günü meydana gelen sel felaketinde suyla dolan Abide Köprülü Kavşağı’nda 8 kişi hayatını kaybetmiş ve birçok kişi de mahsur kalmıştı.

 

abide-kavsagi-sel

 

Yanlış yere yapıldığı dere yatağı geçtiği için alt geçit yerine viyadük olması gerektiği belirtilerek eleştirilen ve “ölüm kavşağı” olarak nitelenen Abide Kavşağı Alt Geçidi’nin Gürbağ İnşaat tarafından inşa edildiği yönündeki yanlış iddia sosyal medyada ve basında ileri sürülmüş.

 

Who (@who98408150): “Urfa’da yağmur sonrası sular altında kalan Abide Köprülü Kavşağı’nın viyadüklerini yapan Gürbağ İnşaat, deprem sonrası yıkılan Maraş’ta 863 konut inşa edecek… #cokusdonemi”

 

abide-koprulu-kavsagi-sel-gurbag-insaat

 

Şanlıurfa’da sele teslim olan Abide Kavşağı’nın alt geçidi Gürbağ Group şirketi olan Ohitan İnşaat Mühendislik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa edilmemiş.

Gürbağ Group’a ait Ohitan adlı şirket Abide Kavşağı’nın viyadük ve üst yollarını 2022 yılında inşa ederken, su basan alt kısmı 2012 yılında başka bir firma tarafından yapılmış.

Kavşaktaki alt geçidin yapım işi 2012 yılında ihale edilmiş.

2012 yılında temeli atıldıktan sonra 2013 yılında kullanıma alınan ve geçtiğimiz günlerde su basan alt geçit işi yapımını (36 milyon 302 bin TL maliyetli ihaleyi alan) Miraç-Yol ve Necdet Şeli iş ortaklığı üstlenmiş.

 

abide-koprulu-kavsagi-2012

 

Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, İpekyol Bulvarı, Necmettin Cevheri Bulvarı, Atatürk Bulvarı ile 18 Mart Çanakkale Caddesini birbirine bağlayan kavşakta köprü ve düzenleme projesi ihalesini Gürbağ Group’a ait Ohitan İnşaat 2022 yılı Mart ayında 104 milyon TL bedelle almış.

Ohitan İnşaat, Abide Kavşağı’na art germeli iki viyadüğünü ve viyadük altı yollarını yapmış.

Su altında kalan viyadüğün üst yollarının inşa süreci aşağıdaki fotoğraflarla aşama aşama incelenebilir.

 

sanliurfa-abide-park-kavsagi-eski

 

sanliurfa-abide-koprulu-kavsak-projesi

 

sanliurfa-abide-koprulu-kavsak-insaati

 

abide koprulu kavsagi

 

Şanlıurfa’daki selde alt geçidini su basan Abide Kavşağı’nın üst yolları ve geçidi 3 ay önce açılmıştı.

Ohitan İnşaat tarafından tamamlanan projenin açılış töreninden sonra açıklamalarda bulunan Gürbağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Halil Bağıban “Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu. Şanlıurfa’nın tam kalbinde yer alan ve 5 farklı bulvarın bağlantısını sağlayan bu bölgeyi yeni bir projeyle rahatlattıkifadelerini kullanmış.

 

Abide Kavşağı’ndaki viyadük ve üst yolların inşa süreci Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Youtube kanalında da aktarılmıştı.

 

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 8 kişinin yaşamını yitirdiği Abide Kavşağı’nın kendi döneminde değil, Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde 2012 yılında yapıldığını şu sözlerle belirtmiş:

“Abide Kavşağı 2012 yılında çıksın birisi göstersin sizin zamanınızda yapıldı diye. Bunlar bizim dönemimize ait konular değil. O dönemin belediye başkanının çıkıp cevap vermesi lazım. O zaman belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ydı. Kendisi bu konuyu o kadar iyi bilmesine rağmen nasıl bana suçu atabiliyor. Benimle nasıl bağlantı kurabiliyor. Kendisinin bilgisi dahilinde yapılmış bizimle ne alakası var. Nasıl böyle iftiralar atılabiliyor. 2012 yılında sesiniz çıkmadı bugün kalkıyorsunuz suçu bize bırakıyorsunuz.
Ben mühendis değilim, teknik arkadaşlar inceleme yaparlar neler yanlış yapılmış ne gibi hatalar var tespit edilir.”

 

Gürbağ Group, sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde paylaştıkları duyuru ile 14 – 15 Mart 2023 tarihlerinde Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketinde vatandaşların yaşamını yitirdiği Abide Kavşağı alt geçidinin inşaatıyla bir bağlarının olmadığını belirtmiş.

Bahsi geçen duyuru metni şöyleydi:

“14 – 15 Mart 2023 tarihlerinde meydana gelen ve özellikle Şanlıurfa ile Adıyaman illerimizde etkili olan sel felaketinde, maalesef şu ana kadar 10 canımızı kaybetmiş bulunmaktayız.

 

Öncelikle yaşanan afette hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifa dileriz.

Sel felaketinden yoğun şekilde etkilenen Şanlıurfa ilimizde bulunan Abide Kavşağı’nın Üstgeçit kısmının inşası, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilen ihale kapsamında Ohitan İnşaat Mühendislik A.Ş. tarafından yapılmış ve Aralık 2022’de hizmete sunulmuştur.

 

Abide Kavşağı’nın üstgeçiti, sel felaketinden herhangi bir zarar görmemiş ve olumsuz etkilenmemiştir.

Ölüm vakalarının yaşandığı yer olan Abide Kavşağı Altgeçit kısmı ise 2013 yılında kullanıma alınmış olup, inşasıyla ilgili olarak ise Gürbağ Grup ve Ohitan İnşaat Mühendislik A.Ş.’nin herhangi bir iş payı ve ilgisi bulunmamaktadır. Bahsi geçen altgeçitin inşaası, farklı bir firma tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

gurbag-insaat-abide-kavsagi-altgecidi-duyuru

 

Murat Ağırel, Abide Köprülü Kavşağı inşaat projesinin yüklenicisi Ohitan adlı şirketin avukatının kendisine ulaşıp alt geçit inşaatıyla bir ilgilerinin bulunmadığını söylediğini aktardıktan sonra bu iddiayı içeren tweetini silmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...