“Ayetel Kürsi Kavşağı” Tanımıyla Sosyal Medyada Paylaşılan Trafik Kazalarının Kıl Payı Önlendiği Yoğun Kavşak Videosu Görsel Efekt İçeriyor

 

“Okunmuş dört yol ağzı”, “Yasin-i Şerif kavşağı” ya da Ayet-el Kürsi kavşağı” gibi notlarla sosyal medya platformlarında paylaşılan videonun arka planına değineceğiz…

 

 

Videonun İzlesene‘ye “Dört yol ağzı trafikte seyir halindeki sürücüler için hep gerilim nedenidir. Ancak bu dört yol ağzında sistem öyle bir oturmuş ki trafik saat gibi işliyor.” notuyla yüklendiği görülüyor.

2017 yılında yaygın şekilde paylaşılmasının ardından 2019 yılında sosyal medyada tekrar dolaşıma giren video, son günlerde yine zuhur etmiş.

 

ayetelkursi kavsagi

 

2019 yılında bir Twitter paylaşımımızda‘Yasin-i Şerif’ yahut ‘Ayetel Kürsi’ kavşağı tanımlamasıyla sosyal medyada paylaşılan bu videonun gerçek olmadığının, bilgisayar ortamında düzenlendiğinin belirtilmesine ihtiyaç yoktur herhalde… Lâkin “buna da inanan yoktur” demeden önce bu videoyu paylaşan bir tweete yapılan yorumları incelemekte fayda var…” yorumunda bulunmuştuk…

Araçların az farkla birbirine çarpmaktan kurtulduğu, sonunda ise 3 aracın birbirine girdiği video, dijital düzenleme ile oluşturulmuş.

Görüntünün kaynağı Iñaki Merro adlı şahsın YouTube kanalına 30 Mayıs 2017 tarihinde yüklediği video.

 

 

Merro, bahse konu videoya yapılan yorumlara verdiği yanıtlarda videonun özel efektlerle oluşturulduğunu, görülen kavşakta birkaç arabayı filme aldığını, ardından arabaların neredeyse çarpıyormuş gibi görünmesi için görüntüleri bir araya getirdiğini, çarpışma anını oluşturmak için 3D modelleme yazılımı SketchUp’ı kullandığını açıklamıştı.

 

kavsak kaza video

 

Iñaki Merro’nun Youtube kanalı incelendiğinde, benzer farklı birçok görsel efekt içeren videoyu barındırdığı görülebiliyor.

 

 

Captain Disillusion, videonun hazırlanışına şöyle değinmişti:

 

 

Videonun görsel efekt içerdiğine Snopes da dikkat çekmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...