Çok teşekkürler! / Nagyon köszönöm Magyarország! 

 

6 Şubat 2023 günü meydana gelen depremin ardından arama kurtarma faaliyetlerine katkı sunmak üzere ülkemize yurt dışına gelen ekiplerden biri olan Macar kurtarma timi hakkında çarpıcı yanlış içerikler dolaşıma sokuldu.

Bunlardan biri, Deprem bölgesine ulaşmaya çalışan Macar kurtarma ekibinin bir akaryakıt istasyonunda ödeme sorunuyla karşılaştırıldığı yönündeydi.

TELE 1 adlı kanalda yayınlanan programda Namık Koçak Türkiye’ye yardım için gelen Macar kurtarma ekibini Maraş’a taşıyan otobüsün yolda benzininin bittiğini ve benzin paralarını kendilerinin ödediğini, su almak istediklerinde ise döviz istendiğini ileri sürmüştü.

Macar kurtarma ekibinin biten benzinlerini kendilerinin ödediği, aktaryakıt istasyonunda üzerlerinde Türk lirası bulunmayan ekibe dövizin de kabul edileceğinin söylendiği iddiasının sosyal medyaya yansımasının ardından Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, ekibin benzinlerinin vatandaşlarımızdan biri tarafından ödendiğini, halkın kendilerine ikramda bulunduğunu belirtti.

Macar Büyükelçinin attığı tweet şöyleydi:

“Tele 1’de anlatıldı, Macar kurtarma ekibini Maraş’a taşıyan otobüsün yolda benzini bitiyor ve Macar ekip kendi cebinden otobüse benzin alıyor. Sonra başka bir istasyonda su almak istiyorlar, yanımızda TL yok diyorlar ve marketçi “döviz de alırız” diye cevap veriyor!”

“İncek’te az önce 19 kişilik, 🇭🇺’dan karayoluyla gelen grubumuzla konuştum. Ist’da bir istasyonda benzinlerini ödedi bir yerli. Buradaki alışverişte kolalarinin hepsini bbiriödediğini gördüm. Ben başka yerde kurabiye alırken dükkan sahibi elindeki poğaçaların yarısını verdi.”

 

macar-kurtarma-ekibi-alisveris

 

Matis, iddiayla ilgili yaptığı açıklamada, Macar ekibin akaryakıt istasyonunda yaptıkları alışverişi bir vatandaşımızın ödediğini şöyle aktarmış:

“Her şeyden önce Macaristan’dan karayoluyla gelen arama-kurtarma ekibimizin konvoyunda herhangi bir ‘otobüs’ yok. Bu konvoyda ‘panelvan, 4×4 arazi araçları ve kamyonlar’ yer alıyor.

19 kişilik Macar ekip İstanbul’a geldiğinde bir benzin istasyonunda araçlara yakıt aldıkları sırada Türk bir vatandaş yanlarına geliyor. Ekibimizin afet bölgesine gittiğini duyunca, yakıtın parasını ödüyor.

Ekip ilerleyen saatlerde Ankara’ya vardı ve deprem bölgesine ulaşmak için hazırlıklar yapmaya başladık. Arama-kurtarma ekibi üyeleri bir benzin istasyonunda markete girip, yanlarına erzak aldı. Özellikle kafein yoğun içeçeklerden 20-25 litre kadar stokladılar. Kasaya gittiğimizde kendisine yakıt alan başka bir vatandaş araya girdi ve bu yaptığımız alışverişi ödemek istedi. Buna kendim açıkça şahit oldum. Daha sonra ben ekiplerimizin yanında durması için bir pastaneden kuru pasta vs. satın almaya gittim. Pastane işletmecisi, bu malzemeleri kurtarma ekibimiz için aldığımı öğrenince, poşetlere çok daha fazla ürün doldurarak bana teslim etti.

Bunun yanı sıra Macaristan arama kurtarma ekibi, eğer afet mağduru bir ülkeye yardım amacıyla gidiyorsa, bölgede gerçekleştirdiği bütün çalışmaların maliyetini karşılar. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde böyledir. Afete maruz kalan ülkeden gelen lojistik desteği kabul eder ancak harcamalarını kendisi öder.”

 

İlaveten, Macar timin kurtarma köpeğinin kaybolduğu ve çalındığı iddiası servis edilmiş.

 

macar-kurtarma-ekibinin-kopegi-kaybolmus

 

Macar Büyükelçi, 40 Macar kurtarma köpeğinin kaybolduğu yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını şu sözlerle duyurdu:

 “Dikkat! Sosyal medyada 40 Macar kurtarma köpeğinin kaybolduğu yazılıyor bazı yerlerde. Yalan! Doğrusu: Türkiye’ye 28 Macar arama kurtarma köpeği girdi ve hepsi iş başında”

 

macar-kurtarma-kopegi-kaybolmadi

 

Anadolu Ajansı da Macar ekibin arama kurtarma köpekleriyle afet bölgesinde çalıştığına dair fotoğrafları paylaştı.

 

İLAVE:

Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına katılan kişi Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın kızı değil, Macaristan Kamu Diplomasisi ve İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Zoltan Kovacs’ın kızı Ilka ve köpeği Nila idi. Macar Bakan, arama-kurtarma çalışmaları için Macaristan Reform Kilisesi ekibiyle Türkiye’ye gelen kızıyla gurur duyduğunu söylemişti.

 


Yorumunuzu yazınız...