Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Canlı Yayında Açıklama Yaparken TV Ekranında Bir Suriyeli Sığınmacının Bir İtfaiye Erinin Cebinden Cep Telefonunu Çaldığının Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Ankara’da AFAD merkezinde depremle ilgili güncel bilgileri paylaşırken TRT 1 ekranının diğer tarafında Şanlıurfa’dan verilen görüntülerde yağmurluk giyen bir kişinin bir itfaiye erinin cep telefonu çaldığı anların görüldüğü ileri sürülmüştü.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklama yaptığı anda ekranın diğer kısmında arama kurtarma çalışmalarından görüntülerin aktarıldığı kısımdaki videoyu “Cumhurbaşkanı Yardımcısı sol tarafta konuşuyor, sağ taraftaki mavi yağmurluklu Suriyeli canlı yayında itfaiye erinin cep telefonunu çalıyor!” ifadeleriyle paylaştı (Ümit Özdağ’ın görüntünün arka planının ortaya çıkmasının ardından sildiği tweetinin arşivlenmiş hâline şu bağlantıdan erişebilirsiniz).

 

umit-ozdag-fuat-oktay-suriyeli

 

Videoda itfaiye erinin cep telefonunu çaldığı ve Suriyeli bir sığınmacı olduğu ileri sürülen kişinin görüntüsü şöyle:

 

suriyeli-sanilan-gonullu

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıklama yaptığı esnada TV ekranının diğer kısmındaki görüntüde Suriyeli bir sığınmacının bir itfaiye erinin cep telefonunu çaldığının görüntülendiği iddiası doğru değil.

Özdağ’ın “İtfaiye erinin cep telefonunu çalan Suriyeli” olarak etiketlediği kişinin Akçakaleli arama kurtarma gönüllüsü Abdulbaki Bozdağ olduğu anlaşıldı.

Şanlıurfa Valiliği, bazı sosyal hesaplarında itfaiye personelinin telefonunu çaldığı iddia edilen kişiye yönelik yapılan paylaşımların doğruyu yansıtmadığını, şahsın enkaz altındaki aramalara katılan bir gönüllü olduğunu duyurdu.

Valiliğin “Depremin gerçekleştiği ilk andan itibaren sahada ekiplerimiz canla başla çalışıyor. Lütfen ekiplerimizin çalışmalarını yalan ve dezenformasyonla gölgelemeyin, önceliğimizin ne olduğunu unutmayın.” ifadeleriyle paylaştığı açıklama metni şöyle:

“10.02.2023 günü “Cumhurbaşkanı Yardımcısı sol tarafta konuşuyor, sağ taraftaki mavi yağmurluklu Suriyeli canlı yayında itfaiye erinin cep telefonunu çalıyor.” başlıklı sosyal medya paylaşımıyla ilgili olarak yapılan araştırmada, haberin gerçeği yansıtmadığı, habere konu olan arama kurtarma çalışmasının 06.02.2023 günü saat 00:52 de İpekyol Mahallesi Osman Ağan Apartmanında gerçekleştirildiği, bahse konu çalışmalara katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile yapılan görüşmede personellerine ait herhangi bir çalınan telefonun olmadığı anlaşılmıştır.

 

Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda Suriyeli olduğu iddia edilen şahsın Abdulbaki Bozdağ (2000 doğumlu Akçakale nüfusuna kayıtlı) olduğu, halen ilimizde hafızlık eğitimi alan imam adayı olduğu, olay günü Şanlıurfa ilinde gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığı, ayrıca bir gün sonra Adıyaman ilinde de arama kurtarma çalışmalarına katıldığı anlaşılmıştır. Sosyal medya paylaşımında çalındığı iddia edilen telefonun ise kendisine ait olduğu ve içerisinde adına kayıtlı numaralı hattın takılı olduğu tespit edilmiştir.”

 

sanliurfa-enkaz-hirsizlik-aciklamasi

 

Valilik, Ümit Özdağ’ın “deprem enkazında cep telefonu hırsızlığı yapan Suriyeli” ithamında bulunduğu kişiye ait farklı görüntüleri paylaştı.

 

cep-telefonu-enkaz-gonullu

 

deprem-enkazi-gonullu-cep-telefonu

 

Konuya dair soruşturma neticesinde itfaiye personelinin telefonunun çalınmadığı, Suriyeli olduğu iddia edilen şahsın Türk ve gönüllü olduğu, elindeki telefonun kendisine ait olduğu duyuruldu.

Hedef gösterilen gönüllü, tazminat davası açacağı Ümit Özdağ’dan alacağı parayı depremzedelere bağışlayacağını şu sözlerle açıkladı:

“Ümit Özdağ’ın yaptığı provokatörlüktür, halkı iç karışıklığa sürüklemektir. Ümit Özdağ’ı Allah’ıma havale ediyorum. Bugün bana yalan iftira, bana demiş Suriyeli hırsız. Ben ne Suriyeliyim. Bu da Türk vatandaşı kimliğim. Ben Suriyeli değilim. Türk vatandaşıyım. Hırsız hiç değilim. Ben Diyanet Vakfı’nda hafız biriyim. Şuraya 2-3 gündür yardım götürüyoruz. Maraş’a Malatya’ya Hatay’a. Yani telefonum da burada. Ben sadece telefonumu arka cebimden aldım, telefonun rengi de bellidir. Telefonumu arka cebimden aldım ön cebime koydum. Bu provokatörlükten başka bir şey değildir. Bu halkı kışkırtmaktan başka bir şey değildir. Ümit Özdağ seni Allah’a havale ediyorum. Yani bu zamanda halk perişan halde. Enkazın altında cesetlerimiz var, yaralılarımız var. Bu durumda bile siyaset yapıyorsun ya! Bu Cuma günü hürmetine Rabbim sana da bu şeyleri yaşatsın. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Bütün hukuki yollara bağışlayacağız. Buradan gelen tüm parayı depremzedelere, yardıma muhtaç olanlara bağışlayacağım.”

 


 

İLAVE: Ümit Özdağ katıldığı bir yayında bir haber sitesinin mavi elbisenin Suriyeli tercümanlara giydirildiğinden hareketle bu yönde bir çıkarımda bulunduğunu belirtti. Cüneyt Özdemir’in Youtube kanalındaki yayına katılan Ümit Özdağ, bir gazeteden bu iddiayı aldığını ve özür dilemeyeceğini söyledi.

 

Kapak görseli: Ümit Özdağ’ın aktarımını sorgulamadan haberleştiren İnternethaber.com

Yorumunuzu yazınız...