Yunan Kurtarma Ekibinden Görevlinin Türkiye’deki Deprem Enkazından Kurtardığı Çocuğa Sarıldığı Görülen Görsel, Metinden Görüntüye Yapay Zeka Modeli Olan Midjourney AI İle Oluşturulmuş

 

Teşekkürler Komşu! / Ευχαριστώ, γείτονα!

 

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından  ülkemizde sürdürülen arama-kurtarma çalışmalarına katkı sunmak üzere Yunanistan’dan kurtarma ekipleri sevk edildi.

 

 

Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı arama kurtarma ekiplerinin Hatay’da enkaz altından vatandaşlarımızı çıkardığı anlar ve sevinç dolu görüntüleri basına yansımıştı.

 

yunan arama kurtarma ekibi yunan arama kurtarma timi yunan kurtarma ekibi

 

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Türkçe attığı tweette iki ülkenin yardım kuruluşlarının enkazda birlikte çalışmasına şöyle değinmişti:

“İçimizi acıyla dolduran görüntüleri, bizi umutla dolduran görüntüler takip ediyor. Kurtarma ekiplerinin insanüstü çabalarına tek kelimeyle saygı duyuyoruz. Yunanlar ve Türkler yan yana, hayat kurtarmak için birlikte savaşıyorlar. Yaptıkları için onlara minnettarız.”

 

 

Ülkemizi vuran yıkıcı depremin ardından Türkiye’ye acil müdahale desteği ve dayanışma mesajları sunan Yunan mercilere yetkililer teşekkür etmişti.

 

 

Bu süreçte sosyal medyaya, Yunan EMAK ekibinden bir görevlinin enkaz altından kurtardığı küçük kızı kucakladığı anda kaydedilen bir fotoğraf olduğu sanılan bir görsel dolaşıma girdi.

 

yunanistan-turkiye-deprem-yardimi-yapay-zekayla-hazirlanmis

 

Görselin sosyal medyaya yansımasından bazı örnekler:

 

Bengi Başer: “Ne çok şey anlatıyor şu fotoğraf… Hem hüzün hem mutluluk var içinde. Hem çaresizlik hem kahramanlık var… En çok da insanlık var. İnsan olmanın en büyük sanat olduğunu ve vicdanın tüm duyguların tepesinde olduğunu anlatıyor en çok da…”

 

ne-cok-sey-anlatiyor-su-fotograf

 

Türker Ertürk: “İnsanlık budur!”

 

Metin Yılmaz: “Can you paint the picture of happiness for me,Abidin? A well-known phrase which was addressed by poet Nazim Hikmet to painter Abidin Dino. The true picture of happiness that was created by the Greek rescue team #EMAK in the midst of the tragedy in Antakya. #YeniProfilResmi”

 

Yunan kurtarma ekipleri deprem bölgesinde yıkılan evin enkazından birçok kişiyi çıkardı. Ancak, bu görüntü o anlardan birine ait değil.

Görsel, Midjourney AI adlı metinsel açıklamalardan görüntüler oluşturan yapay zeka programı ile oluşturulmuş.

Bu durumun en büyük delili, görseldeki EMAK timi görevlisinin parmak sayısı (Midjourney, DALL E ve Stable Diffusion gibi yapay zeka uygulamalarının hâlihazırda el parmaklarını (veri çektiği görsellerde belirgin olmamaları nedeniyle) olması gerektiği gibi çizemediği, ürettikleri görsellerin bazı vücut uzuvlarında anomali içerdiği biliniyor) (Bu durumu göz ardı eden bazı sosyal medya kullanıcılarının görseldeki kişinin 6 parmaklı olması üzerinden komplo teorisi üretmeye çalıştığı görülüyor).

 

yunan-kurtarma-timi-depremzede-yapay-zeka

 

Yapay zeka destekli uygulama ile hazırlanan görüntünün kaynağı Panagiotis Kotridis.

 

Panagiotis-Kotridis-tasarim

 

Panagiotis Kotridis, bahse konu tasarımını “Türkiye’de depremzedeleri kurtarmak için ellerinden geleni yapan meslektaşlarımı onurlandırmak için bu fotoğrafı çektim. “SENİN İÇİN BURADAYIM ” “SENİN İÇİN BURADAYIM””  ifadeleriyle sosyal medya hesabında paylaşmış.


 

Geçtiğimiz günlerde benzer görselleri Anthony adlı webcrooner uzantılı Twitter kullanıcısı Fransa’daki eylemlerin ardından yapay zeka uygulamaları tarafından üretilen örüntüler hakkında farkındalık oluşturmak için hazırlayıp paylaşmıştı.

 

polis-eylemci-vatandas-yapay-zeka
Görsel: Franceinfo

 

Fransa odaklı hazırlanan eylemci-polis temalı görsellerde de parmak sayısının fazlalığı dikkat çekiyor.

 

yapay-zeka-parmaklar

 

Yapay zekâ ile hazırlanan görseli gerçek bir fotoğraf sanıp paylaşan yabancı basın mensupları da uyarılmaları akabinde ilgili paylaşımlarını silmişti:

 

 

Yorumunuzu yazınız...