Fotoğrafın Namazla Dalga Geçen Bir CHP’li Milletvekiline ya da Yöneticiye Ait Olduğu İddiası ASILSIZ

Geçmişte Adnan Oktar’a destek mesajları paylaşan profilde paylaşılan fotoğrafta görülen kadın (TİP Milletvekili) Sera Kadıgil ya da CHP Çorum Eski Kadın Kolları Başkan Yardımcısı olduğu ileri sürülen Zehra Yanmış adlı şahıs değil.

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) teşkilâtında görevli sarışın bir kadının tesettürsüz şekilde namaz kılarmış gibi görünerek namazla dalga geçtiği iddiasıyla bir fotoğrafın sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

Son günlerde “Ya kahhar Allah’ım bu azgınlar yüzünden bizi helak etme..” ya da “Allah’ım gazabı üzerine olsun insAllah Ya kahhar Haddini bil Sera Kadıgil” gibi ifadelerle yeniden dolaşıma sokulan görsel şu şekilde:

 

namazla-alay-eden-chpli-iddiasi

 

Yanlış iddiada bulunan paylaşım örneği:

 

Filiz’in Düşünceleri (@filiz175): “Namazla dalga geçen bu saygısız kadın CHP’li milletvekili Sera Kadıgil.”

 


CHP tabelasıyla görüntülenen kadının kimliği taramada tespit edilemedi.

 

Fotoğrafta namazda otururken seccade üzerinde görülen kadın Sera Kadıgil değil (Ayrıca, Sera Kadıgil CHP’li değil, TİP İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü).

 

Fotoğraf 2020 yılında eski CHP Çorum Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Zehra Yanmış’ın tesettürsüz namaz kıldığı iddiasıyla paylaşıldı.

 

Dava Adamı (@Muratnurdemr1): “SİZ NE AŞŞALIK Bİ KAVİMSİNİZ Chp çorum eski kadın kolları başkan yardımcısı Zehra Yanmış namazla alay etti. YA HU BU CHP KAVMİ HELAK EDİLMİŞ KAVİMLERİN TOPLANMIŞ HALİ GİBİ….”

 

Bircano 4 (@Bircanno0): “Hangi partili olursan ol namazla alay edemezsin. Chp çorum eski kadın kolları başkan yardımcısı Zehra Yanmış namazla alay etti. Rabbim Gün gelir birgün B@lanı verir. Bunun hesabını adalet önünde vereceksin.”

 


Ancak fotoğraftaki kişi CHP kadın kollarından Zehra Yanmış adlı şahıs değil.

CHP’nin Çorum Kadın Kollarında Zehra Yanmış adlı bir kişinin görev yapmadığı ilgili dönemde açıklandı.

İlgili dönemde fotoğraf, Akit TV sunucusu Ersin Konar’ın Facebook profilinde söz konusu fotoğrafı CHP Çorum eski Kadın Kolları Başkanı Zehra Yanmış’ın namazla alay ettiği iddiasıyla paylaşmasıyla gündeme geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Zehra Yanmış adlı bir kişinin CHP Kadın Kolları Başkanlığında bulunmadığını, hatta CHP’nin böyle bir üyesinin dahi olmadığını belirterek Ersin Konar ve Akit TV hakkında Çorum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından adliye önünde açıklama yapan Tahtasız şu ifadeleri kullandı:

“Ersin Konar isimli şahsın eylemi tamamen kamuda yanlış algı oluşturup, halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek amacıyla gerçekleştirilmiş olup, özel bir kasıtla iftira niteliği taşımaktadır. Çok basit bir araştırma ile öğrenilebilecek bir husus karşısında dahi bu araştırma zahmetine katılmadan yalan haberin paylaşılması ve sosyal medya üzerinden yayılması bu hususu doğrulamaktadır.”

 

Seccade üzerinde tesettürsüz şekilde tahiyyatta otururken görüntülenen kadının fotoğraflarının Adnan Oktar destekçisi bir profilde paylaşıldığı tespit edilebiliyor.

 

basi-acik-namaz-kilan

 

Tersine görsel arama yoluyla izi tarandığında söz konusu fotoğrafın 2017 yılında sanal mecralarda paylaşıldığı anlaşılıyor.

 

 

Tarama genişletildiğinde aynı kadının namaz kılarken farklı fotoğraflarına rastlanıyor.

 

acik-namaz-kilan

 

Söz konusu kadının kırmızı elbiseyle secdeye kapandığı ve tahiyyatta oturduğu fotoğrafta Adnan Oktar’ın “Kuran’dan Cevaplar” adlı kitabının seccadenin sağında yer aldığı görülüyor.

 

basi-acik-namaz-kilan-kadin

 

Fotoğraftaki kadının kimliği tam olarak tespit edilemese de fotoğrafların Adnan Oktar’a destek mesajları atan Meryem Dilara adını kullanan profilde paylaşıldığı anlaşılıyor.

 

kuranda-namaz-kilarken-kapan-ayeti-yok

 

“Meryem Dilara” adlı “ferihainan” uzantılı Twitter hesabına 2018 yılı başında diğer kullanıcıların verdiği yanıtlar da bu durumu doğruluyor (Adnan Oktar’ı destekleyen paylaşımlar yapan Meryem Dilara ismini taşıyan “251348811” ID numaralı “Mrymdilara” uzantılı bir Twitter hesabına rastlanıyor).

 

Bazı internet forumlarında bu görseller, (Adnan Oktar’ın çevresindeki kadınlar için kullanılan “kedicik” sıfatıyla birlikte) “Kedicik Meryem’in çıplak namaz kılması” başlığında eleştirilmiş.

 

Söz konusu fotoğraflar 2018 yılı Şubat ayında sosyal medya platformlarında tepkiyle karşılandıktan sonra bazı internet sitelerine şöyle yansımış:

 

Sosyal Medya’daki Bu Görüntülere Tepkiler Yağıyor…

Bu kadarda olmaz dedirten görüntüler, sosyal medyada bu paylaşımlar bu görüntülerde bir kadın namaz kılarken özel olarak çektiği görüntüleri sosyal medya hesabında paylaştı ve büyük tepkiler aldı….

Namaz kılarken üstündeki kıyafetler ve başının açık.. olması görenleri çileden çıkarttı.”Namaz kılarken kapan ayeti yoktur” diyerek yaptığı paylaşımlar günün konusu oldu!..

 

“bir kadın namaz kılarken özel olarak çektiği görüntüleri sosyal medya hesabında paylaştı ve büyük tepkiler aldı…. Namaz kılarken üstündeki kıyafetler ve başının açık.. olması görenleri çileden çıkarttı.”Namaz kılarken kapan ayeti yoktur” diyerek yaptığı paylaşımlar günün konusu oldu”

 

Yorumunuzu yazınız...