Videoda Bir Arazi Aracının Kaza Eseri Karşı Şeride Geçerek Polisten Kurtulduğu İddiası Asılsız, Bahse Konu Video Kaydı Dijital Ortamda Oluşturulmuş

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan bir video kaydında görülen (Mercedes-Benz G-Serisi) lüks aracın kendisini kovalayan polis aracını bir çekicinin üzerinden karşı şeride sıçrayarak atlatıp takipten kurtulduğu iddia edilmişti.

 

polisten kaçarken karşı şeride

polisten kaçarken karşı şeride

 

Son günlerde sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek sanılarak paylaşılan video aslında gerçek hayattan değil.

Aracın çarpışma anında ön tekerin konumu ve aracın gölgesinin uyumsuzluğu gibi detaylar ile video kendini ele verse de, videonun montaj olduğunun en temel delili videonun kaynağı.

Hareket halindeki çekici üzerinden karşı şeride sıçrayarak polis takibinden kurtulan Mercedes-Benz G-Serisi araca ait video kaydının 2NCS adlı profil tarafından oluşturulduğu anlaşılmaktadır.

2NCS, 30 Temmuz 2020 tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı video kaydı için 3D tekniği ile oluşturulan bir dijital kurgu olduğu notunu düşmüştü.

 

araba karşı şeride sıçradı

 

Bahse konu profil, (Ferrari marka) lüks aracın kendisini kovalayan polis aracını bir tırın altından geçerek atlatarak takipten kurtulduğu ana ait sanılan montaj videoyu da oluşturan kaynaktı.

 

hareket eden kamyonun altından geçen ferrari
Hareket halindeki kamyonun altından geçerek polis takibinden kurtulan Ferrari marka araca ait video kaydının 2NCS adlı profil tarafından oluşturulduğu anlaşılmaktadır

 

Ferrarinin Tırın Altından Geçtiği Ana Ait Sanılan Video Kaydı

 

Videonun yapımcısı 2NCS adlı profil, Youtube kanallarında bahse konu videonun 3D render tekniği ile nasıl oluşturulduğunu aktarmıştı.

 

ferrari tırın altından geçti

 

Bahse konu video montajına benzer şekilde, işbu yazı konusu videoda da araçların dijital montajla sonradan boş yol kaydına eklendiği anlaşılıyor.

 

İLAVE:

 

alt gecitten atlayan araba

 

Sosyal medyada paylaşılan alt geçit üzerinden atlayarak polis takibinden kaçan araç videosu da 2NCS yapımıydı.

 

 

2NCS’nin bahse konu videoyu içeren sosyal medya paylaşımında “dizayn” vurgusu görülebiliyor.

 

gecitten atlayan araba

 

Yorumunuzu yazınız...