Oynadığı Maçta Kalbi Duran Danimarkalı Futbolcu Christian Eriksen’in Daha Önce Koronavirüs Salgınını Geçirdiği ve Koronavirüs Aşısı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

12 Haziran 2021 günü oynanan Danimarka-Finlandiya Avrupa Şampiyonası maçında ilk yarının bitiş düdüğü çalmadan kısa süre önce aniden kalbi duran Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen elektroşok cihazıyla hayata döndürülmüş ve hastanede tedavi altına alınmıştı.

Christian Eriksen’in geçirdiği kalp rahatsızlığının daha önce koronavirüse yakalanması ve koronavirüs aşısı olmasından kaynaklandığı ileri sürülmüştü.

Bu yanlış iddiayı içeren aktarımlardan bazı örnekler:

 

christian eriksen kalp

 

“Aldığımız bilgiye göre ericsen bundan bir ay önce BioNTech aşısı olmuş BioNTech aşısı da kalp kası iltihabîna neden oluyor muş”

 

christian eriksen biontech

 

İddianın aksine Danimarkalı oyuncunun Covid-19 geçirdiği ya da aşısını olduğuna yönelik bir bulguya rastlanamıyor.

Inter Milan teknik direktörü Giuseppe Marotta, Christian Eriksen’in daha önce 2 kez Covid-19’a yakalandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

 

christian eriksen aşı

 

Danimarka Futbol Federasyonu (Dansk Boldspil-Union) sözcüsü AFP’ye Eriksen’in aşı olmadığını teyit etmişti.

İddiaya kaynak olarak gösterilen Radio Sportiva da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada bu yönde bir aktarımlarının olmadığını belirtmişti.

 

christian eriksen radyo

 

İnter Milan forması giyen Christian Eriksen’in Danimarkalı olduğunu gözden kaçıran bazı sosyal medya kullanıcılarının İtalyan millî oyuncuların aşılandığına dair haberleri yanlış yorumladığı ve Eriksen’in koronavirüs geçirdiğini ve aşı olduğunu sandığına da şahit olmuştuk.

 

Yorumunuzu yazınız...