Koronavirüs Aşısı Olan Delta Airlines Pilotunun Uçuş Esnasında Aniden Öldüğü ve Yardımcı Pilotun Acil İniş Gerçekleştirdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da British Airways’te çalışan dört pilotun, COVID-19 aşısı yüzünden hayatını kaybettiği ve bunun üzerine bahsi geçen hava yolu şirketinin hükûmet ile görüşmeler gerçekleştirdiği yönündeki asılsız iddiaya değinmiştik. Bugünkü konumuz, yine koronavirüs aşısı olmuş pilotlarla ilgili sosyal medyada yayılan bir asılsız iddia.

ABD’li havayolu şirketi Delta Air Lines’ın (Delta Havayolları) bir uçuşunda koronavirüs aşısı olan pilotun aniden yaşamını yitirdiği, yardımcı pilotun da uçağı acilen indirdiği ileri sürülmüştü.

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Asili Delta Airlines Pilotu ucus esnasinda aniden oluyor ve yardimci pilot ucagi acilen indiriyor.”

 

asil delta airlines pilotu oldu

 

“Aşılı Delta pilotu uçuş esnasında ölmüş. Sources: VAXXED Delta Pilot DIES IN-FLIGHT, Emergency Landing Required”

 

asil delta airlines pilotu oldu

 

“VAXXED (AŞILI) Delta Pilotu UÇUŞTA ÖLDÜ, Acil İniş Gerekli”

 

asil delta airlines pilotu oldu

 

Bu aktarımların aksine Delta Havayolları’na ait bir uçuş esnasında koronavirüs aşısı olan pilotun hayatını kaybettiğine dair bir bulgu mevcut değil.

İddianın kaynağı, koronavirüs salgını ve aşısı hakkında rutin şekilde paylaştığı yanlış iddialarla tanınan The Stew Peters Show adlı yayına katılan Dr. Jane Ruby adlı bir konuğun aktarımına dayanıyor. Programa katılan bahse konu kişi, acil inişi gerçekleştiren yardımcı pilotun, aşılı pilotun garip şeyler söylediğini ve ardından öldüğünü aktardığının üç farklı kişi tarafından doğrulandığını ileri sürmüştü. Ancak, Reuters‘ın ulaştığı program sunucusu ve bahsi geçen konuk, iddia edilen olayla ilgili olarak pilotun adı, uçuş numarası ve acil inişin yeri gibi detay bilgi talebini yanıtsız bırakmış.

Delta Havayolları yetkilileri pilotlarından birinin uçuş sırasında aşıya dayalı komplikasyon nedeniyle öldüğü ve bu durumun acil inişle sonuçlandığı iddiasını tekzip etmişti.

Havayolu şirketinin konuya dair açıklama metni şu şekildeydi:

“Delta is aware of reports suggesting one of the airline’s pilots passed away from vaccine complications while operating a flight, resulting in an emergency landing. All of these allegations are false. The pandemic has been an incredibly tragic time for many, and our hearts go out to the hundreds of thousands of families of those who have passed away from the horrific virus.”

 

“Delta, havayolunun pilotlarından birinin uçuş sırasında aşı komplikasyonlarından ötürü öldüğünü ve bunun acil inişle sonuçlandığını gösteren raporlardan haberdardır. Bu iddiaların tamamı yanlıştır. Pandemi birçokları için inanılmaz trajik bir dönem oldu ve kalbimiz korkunç virüsten vefat eden yüz binlerce aileyle birlikte.””

ABD Federal Havacılık İdaresi (Federal Aviation Administration – FAA) ise yakın zamanda Covid-19 aşısı olduktan sonra uçuş esnasında öldüğü iddiasının doğru olmadığını aktarmış ve bu nedenle bir uçağın acil iniş yaptığına dair bir kaydın bulunmadığını belirtmişti.

Havacılık olaylarını ve kazalarını takip eden bir internet sitesi olan Aviation Global Incident Map‘te ise iddia edilen tarih aralığında Delta Havayolları’na ait ticari uçuşlara ilişkin herhangi bir acil inişin raporlanmadığı görülmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...