Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Romanya’nın başkenti Bükreş. Ancak, nadiren de olsa aralarında kuş uçuşu 643 kilometre, karayoluyla 837 kilometre mesafe bulunan, farklı ülkelerin başkentleri olan bu iki şehir birbiriyle karıştırılabiliyor. “Macaristan’ın başkenti Bükreş” ya da “Romanya’nın başkenti Budapeşte” şeklinde sehven aktarımlara şahit olunabiliyor.

Macaristan’ın başkenti Bükreş” ya da “Romanya’nın başkenti Budapeşte” hatalı atıfları Google arama sonuçlarıyla şöyle örneklenebilir:

 

macaristanin baskenti bukres

 

romanyanin baskenti budapeste

 

Basın yayın organlarından hata örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Evrensel (12 Mart 2008):

 

“Önümüzdeki nisan ayında Macaristan’ın başkenti Bükreş’te toplanacak olan NATO Zirvesi öncesinde Berlin’de bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya alınmasına karşı çıktı.”

 

Yeni Şafak (25 Ocak 2009):

 

“İki hafta Rusya’dan doğalgaz alamayan AB ülkeleri 27 Ocak’ta Macaristan’ın başkenti Bükreş’te bir araya geliyor.”

 

Çetiner Çetin (Habertürk – 2 Mart 2022 – “Ukrayna’nın direniş azmi“):

 

“Rusya işgalinden sonra havayolu kapandığı için 24 Şubat’ta 20.20’de THY uçağı ile İstanbul’dan Romanya’nın başkenti Budapeşte’ye geçtim.”

 

Bükreş ve Budapeşte’nin karıştırılması Türkiye’ye özgü bir durum değil. Diğer birçok ülkede de aynı kafa karışıklığına rastlanabiliyor.

Öyle ki, Bükreş (Bucharest) ve Budapeşte’yi (Budapest) birbiriyle karıştıranlara karşı Romanya’da asılı panolarda uyarıda bulunulduğu görülüyor.

 

bukres budapeste

 

Daha önce Rio De Janeiro, Sydney, Zürih, Cenevre ve Astana hakkındaki karışıklıklara da değinilmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...