Brezilya’nın Başkentinin Rio De Janeiro Olduğu İddiası Doğru Değil, Brezilya’nın Başkenti Brasilia’dır!

Başkent değişikliğinin üzerinden yarım asrın geçmesine rağmen hâlâ birçok kişi, Brezilya’nın başkentini Rio de Janeiro sansa da başkent aslında Brasilia’dır. Federatif yapıya sahip Brezilya’nın ismine çok benzeyen Brasilia şehri inşa edilene değin, karnavallarıyla ünlü Rio de Janeiro şehri ülkenin başkentliğini üstlenmişti. 1956-1960 yılları arasındaki inşa çalışmasının tamamlanmasının ardından başkent Rio de Janeiro’dan Brasilia’ya taşınmıştır.

Yanlış İddia

 

Brezilya’nın Başkenti Rio De Janeiro Değil Brasilia’dır!

Brezilya’nın başkenti Brasilia’dır. Federatif yapıya sahip Brezilya’nın ismine çok benzeyen Brasilia şehri inşa edilene değin, karnavallarıyla ünlü Rio de Janeiro şehri ülkenin başkentliğini üstlenmişti. 1956-1960 yılları arasındaki inşa çalışmasının tamamlanmasının ardından başkent Rio de Janeiro’dan Brasilia’ya taşınmıştır.

Üzerinden yarım asrın geçmesine rağmen hâlâ birçok kişi, Brezilya’nın başkentini Rio de Janeiro sanmaktadır.

 

Brezilyanın başkenti
Brezilya Haritası

 

Brezilya Başkenti Olarak Brasilia Yerine Rio De Janeiro’yu Sananlar Kulübü

Yazarlar da bu hatadan geri kalmazlar elbette.

Aktaralım:

Yücel Özdemir’in Evrensel’deki “Brezilya’da bir umut kenti: Marica” başlıklı 23 Mayıs 2021 tarihli yazısı:

 "Bu nedenle başkent Rio de Janerio’dan 60 kilometre batıya doğru, Atlantik Okyanusu kıyısındaki Marica son birkaç haftadır dünya basınında da dikkat çeken bir kent oldu."

Yeniçağ Gazetesi‘ndeki “Air France uçağı- Bermuda Şeytan Üçgeni” başlıklı 7 Haziran 2009 tarihli yazısıyla Altemur Kılıç:

"Geçen hafta Paris’e gitmek üzere Brezilya’nın Başkenti Rio de Janeiro’dan 228 yolcu ile havalanan Air France AirBus uçağı Atlas Okyanusu üzerinde kayboldu."

Derin Ekonomi Dergisi‘ndeki 1 Nisan 2016 tarihli “Brezilya gidecek mi” başlıklı yazısıyla Sinem Köseoğlu:

 "Hatırlatmakta fayda var: Brezilya dünyanın en fazla nüfusa sahip beşinci, en büyük ekonomiye sahip sekizinci ülkesi. Festivalleriyle tanıdığımız başkent Rio de Janeiro bu yaz olimpiyatlara da ev sahipliği yapacak."

Türkiye Gazetesi’ndeki “Maldonado gibisi Avrupa’da yok!” başlıklı 30 Temmuz 2008 tarihli yazısıyla Kemal Belgin:

"Kendileri üç gün önce Brezilya'nın başkenti Rio'da, Birleşik Amerika'nın Sırbistan ile oynadığı Dünya Voleybol Ligi finalini yönetti."

Gazete Bilkent’teki “Brezilya’da bir ATP: Rio Açık 2014” başlıklı 26 Şubat 2014 tarihli yazısıyla Nergis Çelen:

"Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da düzenlenen ATP Rio Açık’ın bu seneki şampiyonu şaşırtmayan bir isim oldu: Rafael Nadal."

Gazete Duvar’dan “‘Tanrı Kent’in tanrıçası Rafaela” başlıklı 11 Ağustos 2016’daki yazısıyla Volkan Ağır:

"Brezilya’nın Başkenti Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için 2007 yılında aday olduğunu açıkladı"

Bursa Hakimiyet’ten “Gazoz’a Uludağ Gazoz dopingi” başlıklı 4 Ağustos 2016’daki yazısıyla Murat Kuter:

"17 yaşındaki milli okçu, 5-21 Ağustos ‘ta Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da gerçekleşecek Olimpiyatlar’da Türkiye’yi temsil edecek."

Yorumunuzu yazınız...