İsviçre’nin Başkentinin Zürih Olduğu İddiası Doğru Değil

Sanılanın aksine İsviçre’nin başkenti Zürih değil, Bern şehridir. Bern, İsviçre’nin (de facto) ve Bern Kantonu’nun başkentidir.

Yanlış İddia

 

Yanlış bilinen ülke başkentleri hakkındaki yazılarımıza Brasil ve Canberra‘nın ardından Bern ile devam ediyoruz.

İsviçre’nin, yani İsviçre Konfederasyonu’nun en ünlü şehirlerinden biri olan Zürih’in, birçok kişi tarafından bu ülkenin  başkenti sanıldığına şahit oluyoruz. İsviçre’nin başkenti denilince akla Zürih veya Basel gibi şehirler gelse de İsviçre’nin başkenti Bern’dir. Aslına bakarsanız Bern’in başkentliği ise “de facto” yani fiilidir. İsviçre’nin de jure, yani resmî bir başkenti yoktur. İsviçre Anayasası başkent olarak bir şehir ismi zikretmez.

Bern, İsviçre’nin ve Bern Kantonu’nun başkentidir. İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih ise Zürih kantonunun başkentidir. Zürih, İsviçre’nin ekonomik ve kültürel başkenti olarak addedilmektedir.

Hürriyet Gazetesi, Radikal Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Yeni Asır Gazetesi, Duvar Gazetesi, TGRT Haber, Euronews gibi birçok basın yayın organının İsviçre ve Zürih ile ilgili derleme haber metinlerinde bu hataya düştüğü görülüyor. Basın kuruluşlarının yanı sıra birçok gezi inceleme yazısının da bu hatalı bilgiyi paylaştığına şahit oluyoruz.

 

Zürih’in İsviçre’nin Başkenti Olduğunu Sanan Yazarlar

Ege’de Son Söz’de yayınlanan “Kuzuların Sessizliği” başlıklı 17 Eylül 2017 tarihli yazısında Mehmet Karabel’in bu hataya düştüğü görülüyor:

"Şafak Pavey, 21 yıl önce İsviçre’nin başkenti Zürih’te trenin altında nasıl kaldığını bu satırlarla anlatıyor (...)"

Habertürk Gazetesindeki “Bombardier CS100 ile uçtum” başlıklı 11 Haziran 2016 tarihli yazısında Güntay Şimşek de bu galat-ı meşhuru paylaşmış:

"Bunların en sonuncusu ve en ilginçleri arasında İrlanda’nın başkenti Dublin’den İsviçre’nin başkenti Zürih’e yaptığım uçuşu da artık sayabilirim."

Sözcü Gazetesindeki “Rıza Bey’in altıncısı bakan düşürdü!..” başlıklı 7 Nisan 2016 tarihli yazısında Uğur Dündar da bu hataya düşenlerden olmuş (Dündar’ın bahse konu yazısının dijital kaydına sonradan “mali başkent” vurgusunun eklendiği anlaşılıyor):

"İsviçre’nin başkenti Zürih’teydik."

Sabah Gazetesinde 9 Mart 2017 tarihinde yayınlanan “Bisiklet Kafe” başlıklı yazısında Mevlüt Tezel, bu hataya düşerek bizleri şaşırtmadı:

"İsviçre'nin başkenti Zürih'te bisikletinizi özel masalara yanaştırıyorsunuz ve inmenize gerek kalmadan sipariş verebiliyorsunuz."

isviçrenin başkenti bern

Yorumunuzu yazınız...