Hakkâri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Değil, Doğu Anadolu Bölgesi’ndedir

Hakkâri ilimizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı bilgisi / iddiası doğru değildir. Hakkâri Doğu Anadolu Bölgesi’ndedir. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin güneydoğu ucunda yer alan Hakkâri ilimizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer aldığı yönünde bir galat-ı meşhur mevcut.

Halbuki Türkiye’nin güneydoğu köşesinde derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına kurulu, dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkâri şehri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Hakkâri Bölümü’nde yer almaktadır. Doğu Anadolu’nun güneyindeki bu yöre 1941 yılında gerçekleştirilen Birinci Türk Coğrafya Kongresi‘nde “Hakkâri Bölgesi” olarak adlandırılmıştır.

 

Hakkari İli Haritası (Kaynak: Hakkari İl Özel İdaresi)

 

Doğudan Türkiye-İran devlet sınırı ve güneyden Türkiye-Irak devlet sınırı ile çevrelenmiş olan Hâkkari, kuzeyde Van ve güneybatıda Şırnak illerine komşu olan, 42 10’ve 44 50′ doğu boylamları ile 36 57 ve 37 48′ kuzey enlemleri arasında yer alan bir sınır ilimizdir.

 

Doğu Anadolu Bölgesi İller Haritası (Kaynak: Wikipedia)

 

Hakkâri Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 9 il (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak) arasında değil, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan 14 il (Malatya, Erzincan, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı, Ardahan, Van, Iğdır ve Hakkari) içerisinde sıralanır.

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Türkiye Haritasındaki Konumu (Kaynak: lafsozluk.com)

Hakkâri’yi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sayan Yazarlar

Can Ataklı’nın Sözcü Gazetesi‘ndeki “Güneydoğu kentleri kendilerini şimdiden kayyuma alıştırsın!” başlıklı 14 Mart 2019 tarihli yazısından:

"Eğer çok önemli bir gelişme olmazsa Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki pek çok kentte seçimleri HDP'li adayların kazanma ihtimali çok yüksek. Örneğin Diyarbakır, Dicle, Şırnak, Hakkari'de HDP dışında bir partinin kazanması bana çok zor gibi görünüyor."

Abdullah Karakuş’un “Büyük inşa süreciyle bölge ayağa kalkıyor” başlıklı 19 Mart 2018 tarihli yazısından (TOKİ Başkanı Ergün Turan’dan aktarıyor):

"Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde terörden zarar görenler için büyük bir konut hamlesi başlattık. Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Şırnak başta olmak üzere bir çok il ve ilçede yaklaşık 25 bin terör mağdurları için yeni konutlar yapıyoruz."

Star Gazetesi eski köşe yazarı Sedat Laçiner’in kapatılan Cihan Haber Ajansı’na verdiği bir demeçten:

 "Biliyorsunuz yakın zamanda PKK üyeleri Hakkari'de Hakkari Üniversitesi'ne saldırdılar. İlkokullara, ortaokullara molotof atarak yaktıklarını biliyoruz. Şu anda Güneydoğu Anadolu Gölgesi'nde terörün mağduru olan bölgede en çok saldırıya uğrayan yerler dershaneler."

 

hakkari doğu anadolu bölgesi

Yorumunuzu yazınız...