Fotoğrafın Ethem Sarısülük’ün Terör Kampında Görüntülendiği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Ethem Sarısülük’ün terör kampında kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında Hakkari’de jandarma karakolu inşaatında kaydedilmiş.

Yanlış İddia

 

Gezi Parkı protestoları esnasında 1 Haziran 2013 tarihinde Ankara’da Kızılay’da bir polis memurunun açtığı ateş sonucunda yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün (11 Temmuz 1986 – 14 Haziran 2013) Hakkari’de jandarma karakolu inşaatında çekildiği bir fotoğraf, terör kampında kaydedildiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılmıştı.

Ethem Sarısülük’ün bir mevzide elinde silahlı şekilde çekildiği kareler şu şekildeydi:

 

ethem sarisuluk karakol insaati

 

ethem sarisuluk tufek

 

Ethem Sarısülük’ün DHKP-C terör örgütünün bir kampında görüntülendiği sanılan fotoğraf aslında Hakkari Tekelli Tabur Komutanlığı inşaatında çekilmişti. Fotoğrafta Tabur komutanlığı inşaatında işçi olarak çalışan Sarısülük, G-3 tüfeği ile hatıra amaçlı poz vermiş.

Sarısülük Ailesi, paylaşılan fotoğraflar hakkındaki iddiayı tekzip ederek “Taşeron firma aracılığıyla 2012 yılında Hakkâri’de yapılan jandarma karakolunun inşaatında çalışırken çekilen fotoğraflardır” açıklamasında bulunmuştu.

Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük fotoğrafların Hakkâri Tekeli Tabur Komutanlığı’nda çekildiğini şöyle belirtmişti:

“O fotoğraflar Ethem’in bilgisayarında bulunan fotoğraflardır. Ethem, işçi olarak çalıştığı taşeron firma tarafından Hakkâri’ye gönderilmişti. Hakkâri’de iki ay kaldı. Örgüt üyesi olarak yayımlanan o fotoğraflar ise askeri karakolun inşaatı sırasında çekilen fotoğraflar ve hatıra olsun diye çekilmiş. Askerlerle video görüntüleri de var. Tamamen bir karalama ve itibarsızlaştırma operasyonudur. ”

Ethem Sarısülük’ün diğer abisi Cem Sarısülük ise şu açıklamayı yapmıştı:

“Yandaş medya birilerinden direktif alarak kardeşimi karalama kampanyası başlattı. Geçen yıl kardeşim Hakkari’de Tekelli Tabur Komutanlığı inşaatında çalıştı. Üst bölgesini koruyan askerlerin bulunduğu mevzide fotoğraf çekilmiş. Elindeki de askerin kullandığı G-3 silahı. Fotoğrafın çekildiği yere bakıldığında bir askeri mevzi olduğu görülüyor. Arkasında kum torbaları var, solunda askeri parkalar var. Burada bir askerden hatıra fotoğrafı çektirmek için silahını almış ve fotoğraf çektirmiş.

Tabur Komutanlığı inşaatında çalışırken askeri mevzide çekilmiş bir fotoğrafı ‘terör örgütü’ kampında çekildi izlenimi yaratarak servis yapılıyor. Bu nasıl bir vicdan, insan Allah’tan korkar. Bizi arayıp sorsalardı o fotoğrafı anlatırdık. Kardeşim askerliğini de Hakkari Şemdinli’de yaptı. O bölgeyi bildiği için de çalışmayı kabul etti. Aynı fotoğrafları zaten kendisi de sosyal paylaşım sitesine koymuştu. Terör kampında çekilen bir fotoğrafı buraya koyar mı?”

 

Hakkari Tekelli Tabur Komutanlığı inşaat şantiyesinde Ethem Sarısülük, askerlerle Aşık Mahzuni Şerif türküsü söylerken şöyle görüntülenmişti:

 

 

 

Ethem Sarısülük’ün terör örgütü üyesi olduğu ve bahse konu fotoğrafları örgüt kampında çekildiği iddiasını aktaran sosyal medya paylaşımlarından örnekler ise şöyle sunulabilir:

 

Ensar Çalışkan:

“Ne kadar masum bir çocuk… Elindeki de ekmek! Gezi eylemlerinin sembolü Ethem Sarısülük DHKP-C kampında”

 

ethem sarisuluk teror iddiasi

 

Mesut Erdinç Bayhan:

“Masum eylemci dedikleri terörist çıktı! Gezi parkı eylemlerinde ölen Ethem Sarısülük DHKP-C terör örgütü kampında!”

 

ethem sarisuluk mesut erdinc bayhan

 

Yorumunuzu yazınız...