Avustralya’nın Başkentinin Sydney Olduğu İddiası Doğru Değil

Avustralya’nın başkenti Sydney değil, Canberra şehridir. Sydney ise Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinin başkentidir.

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfuruş‘ta Brezilya’nın başkentinin Rio De Janeiro olduğu yönündeki yanlış algının doğrusunun ne olduğunu aktarmıştık. Bu defa, Avustralya’nın başkenti hakkındaki bir galat-ı meşhura kısaca değineceğiz.

Avustralya’nın en büyük ve en ünlü kentlerinden biri olan Sydney şehrinin, azımsanamayacak sayıda vatandaşımız tarafından Avustralya’nın başkenti sanıldığını müşahede ediyoruz.

 

Avustralya'nın Başkentinin Sydney Olduğunu İddia Eden Paylaşım
Avustralya’nın Başkentinin Sydney Olduğunu İddia Eden Paylaşım

 

Halbuki, Avustralya’nın başkenti Sydney değil Canberra’dır. Sydney ise Avustralya’nın Yeni Güney Galler (New South Wales – NSW) eyaletinin başkentidir.

Cumhuriyet Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Habertürk Gazetesi, Karar Gazetesi, İnternethaber.com, AHaber gibi birçok basın yayın organının Avustralya ve Sydney ile ilgili derleme haber metinlerinde bu hataya düştüğü görülüyor. Basın kuruluşlarının yanı sıra birçok gezi inceleme yazısının da bu hatalı bilgiyi paylaştığına şahit oluyoruz.

 

Avustralya’nın Başkentinin Sydney Olduğunu Sanan Yazarlar 

Sabah Gazetesindeki “O sabahı hatırlıyor musun Sepp Blatter?” başlıklı 19 Kasım 2005 tarihli yazısıyla Ahmet Çakar:

 "Yıl 1993. Aylardan Mart. Yer Avustralya'nın başkenti Sydney'de 5 yıldızlı bir otelin tenis kortu."

Yeni Şafak Gazetesindeki “Roma’ya bıçağınızı saplayın, Sydney’e kadar kesin” başlıklı 17 Aralık 2014 tarihli yazısıyla Nedret Ersanel:

"Avustralya’nın en büyük gazetesi Sydney Morning Herald’ın politika muhabiri James Massola’nın, başkent Sydney’de meydana gelen rehine vakasında, teröristin üzerinde Kelime-i Şahadet olan bir bayrak astırması ve IŞİD bayrağı istemesi üzerine yaptığı açıklama bu."

Plase Dergi’deki “Yarım kalan şarkı: Harry Kewell…” başlıklı 1 Haziran 2019 tarihli yazısında Furkan Kahraman da bu hataya düşmüş:

"Onun hikayesi, 1978’in eylül ayında, Avustralya’nın başkenti Sydney’de başladı."

 

Yorumunuzu yazınız...