Sabah Ezanının İlk Okunduğu Cami ve Melih Aşık

Melih AşıkMilliyet Gazetesindeki “Atatürk camileri” başlıklı 12 Ağustos 2011 tarihli yazısında Sunay Akın’a atıf yaparak dünyanın doğusunda sabah ezanının ilk okunduğu caminin Japonya’da ve Tokyo’da olduğunu iddia etmişti:

"Sunay Akın’ın dediği gibi: “Bu millet şunu biliyor mu! Bu gezegenin en doğusundaki (ve batısındaki) sabah ezanının ilk okunduğu camiyi Mustafa Kemal Atatürk yaptırmıştır.”"

Atatürk, Tokyo Camii ve Köşe Yazarlarımız” başlıklı yazımızda, Atatürk’ün Tokyo’da cami yaptırmış olduğuna yönelik iddiayı ele almıştık. Doğuda okunan ilk sabah ezanı iddiasını ayrı bir sayfada ele alalım istedik.

Ne yazık ki, Sunay Akın’ın ve Melih Aşık’ın alıntıladığı şekilde, Tokyo ne yazık ki en doğudaki camiye sahip değildir. Hızlı bir internet araması, Japonya’nın daha doğusunda kalan Avustralya ve Yeni Zelanda’da Tokyo Camii’nden önce ve sonra inşa edilen camiler mevcuttur.

Örneğin Avustralya’nın ilk camii olan Marree Camii 1882 yılında inşa edilmiştir. Adelaide Camii ise (Central Adelaide Mosque) ise 1888 yılında inşa edilmiştir. Yeni Zelanda’daki Christchurch’teki Canterbury Mosque, doğal olarak Tokyo’dan daha doğudadır.

Sydney’de bulunan 12 camide sabah ezanı Tokyo’dan ortalama 48 dakika önce okunmaktadır. Auckland Ponsonby’deki camide sabah ezanı Tokyo’dan yaklaşık 2 saat 20 dakika önce okunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*