Avustralya Eski Başbakanı Julia Gillard’ın Müslümanlara Ülkeyi Terk Etme Çağrısı Yaptığı İddiası Asılsız

Avustralya’nın eski Başbakanı Julia Gillard’ın ülkedeki Müslümanlara yönelik “Ya Sev Ya Terk Et” şeklinde bir çağrıda bulunduğu iddiası doğru değil. Başbakan Gillard’a ait olduğu iddia edilen sözler Gürcistan’dan bir yazara ait.

Yanlış İddia

 

24 Haziran 2010 – 27 Haziran 2013 tarihleri arasında Avustralya’da Başbakanlık görevini üstlenen Julia Gillard’ın ağzından çıktığı iddia edilen sözler şu şekilde:

“Bu ne demek? Bu ülkede İspanyolca, Arapça, Hintçe, Çince, Japonca, Rusça ya da başka bir dil değil İngilizce konuşulur. Bizim resmi dilimiz İngilizce’dir, milli marşımız ve bayrağımız budur. Burada yaşayan bütün etnik gruplar bizim kültürümüze uymak ve dilimizi konuşmak, milli marşımıza ve bayrağımıza saygı göstermek zorundadır. Bunu istemeyen kim varsa, ülkemizden çekip gitsin! Ya sev, ya da ülkeyi terk et! Herkes bizim kurallarımıza uymalı, aksi halde, bu topraklardan gitmeli!”

 

Avustralya Başbakanı Julia Gillard'ın ülkedeki Müslümanlara "Ya Sev Ya Terk Et" şeklinde bir çağrıda bulunduğunu iddia eden görsel
Avustralya Başbakanı Julia Gillard’ın ülkedeki Müslümanlara “Ya Sev Ya Terk Et” şeklinde bir çağrıda bulunduğunu iddia eden görsel (Julya Klark’a dikkat)

 

Ancak, bu sözlerin Avustralya’nın ilk bayan Başbakanı Julia Gillard’a ait olduğu iddiası doğru değil. Bahse konu ifadeler, Larry Bouldermilk adlı bir yazarın Gürcistan’da yayınlanan yerel bir gazetedeki “Burası Amerika. Ya Sev Ya Terk Et” (“This is America. Like it or leave it“) başlıklı makalesinde geçiyor. Bayan Gillard’ın bu ifadelere herhangi bir konuşmasında yer verdiğine dair bir iz de bulunmamaktadır.

 

Avustralya Başbakanının Müslümanlara “Ya Sev Ya Terk Et” Temalı Konuşma Yaptığını İddia Eden Yazarlar

Akın Aydın, Yeni Mesaj Gazetesinde 12 Nisan 2011 tarihinde yayınlanan “Avustralya’dan ‘ya sev ya terket'” başlıklı yazısında bu iddiayı köşesine taşıyarak hatalı bilgi paylaşmış:

"Yine o günlerde Avustralya'da benzer bir olay yaşandı.Avustralya'da her milletten çok sayıda yabancı bulunuyor ve bunlar kendi dillerinde eğitim, kendi dillerinde okullar, kurslar istiyor. 160 bin Türk'ün de yaşadığı Avustralya'nın 48 yaşında bir kadın Başbakanı var. Bayan Başbakan Julia Gillard yumruğunu masaya vurarak, "Bu ne demek? Bu ülkede İspanyolca, Arapça, Hintçe, Çince, Japonca, Rusça ya da başka bir dil değil İngilizce konuşulur. Bizim resmi dilimiz İngilizce'dir, milli marşımız ve bayrağımız budur. Burada yaşayan bütün etnik gruplar bizim kültürümüze uymak ve dilimizi konuşmak, milli marşımıza ve bayrağımıza saygı göstermek zorundadır. Bunu istemeyen kim varsa, ülkemizden çekip gitsin! Ya sev, ya da ülkeyi terk et! Herkes bizim kurallarımıza uymalı, aksi halde, bu topraklardan gitmeli!""

Benzer şekilde Rahmi Turan da Hürriyet Gazetesinde “Ya sev, ya da ülkeyi terk et!” başlığıyla 21 Şubat 2011 tarihinde yayınlanan yazısında aynı iddiaya yer vererek hataya düşmüştü.

 

Yorumunuzu yazınız...