Dubai’de Yaşanan Yoğun Yağışın Yol Açtığı Selden Lüks Araçların Şişme Botlarla Kurtarıldığı Ana Ait Sanılan Görüntü VertexCGI Adlı Girişim Tarafından Görsel Efektle Hazırlanmış

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en kalabalık şehri ve ülkenin yedi emirliği arasında en kalabalık olanı olan Dubai Emirliği’nin başkenti Dubai’de 15 Nisan 2024 Pazartesi gecesi başlayan ve 16 Nisan 2025 Salı akşamına kadar süren yağışla birlikte geniş çaplı sel felaketi yaşandı (Ani sele yol açan yağışa bulut tohumlamasının yol açtığı iddiasını ele aldığımız yazımıza da göz atabilirsiniz).

Şiddetli yağış nedeniyle Dubai’de su baskınları meydana geldi, yollarda su birikintileri oluştu, araçlar yollarda mahsur kaldı ve su içinde kalan çok sayıda lüks otomobil sokak ve caddelerde terk edildi.

Sağanak yağış sebebiyle yollardaki araçların sular içinde kaldığı birçok görüntü basın organlarında ve sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

 

 

Dubai’deki felaketin ardından sosyal medyada Bugatti, Mercedes, Lamborghini marka araçların şişme botlarla tahliye edildiği görülen bir video “gerçek” olduğu sanılarak paylaşıldı.

 

Bahsi geçen görüntü şu şekilde:

 


 

Görüntüyü Dubai’deki sel felaketinden olduğu iddiasıyla sunan paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

ViraL (@viral_bilgi): “Dubai’de şiddetli yağışlar sonrası lüks araçların tahliye edildiği görüntüler gündem oldu. #Fırtına #Yağmur #Dubai”

 

luks-araclar-botla-tahliye

 

TGRT Haber, Haber Global, Haber Meydanı, Halkın Haber Hattı, Master Haber, TV Turk Net gibi haber profillerinin aktardığı görüntüyü bazı sosyal sosyal medya kullanıcıları da gerçek sandı.

 

Abdurrahman Dilipak (@aDilipak): “Bu Afat <İlahi bir ikaz olabilir mi? Mazlum ve Mağdur olara geçmiş olsun. Öte yandan Bu akibet Dahlan’ın mı? Umman’la birlikte Yemen de yaşananların faturası mı. Alma mazlumun ahını, çıkar ahsete aheste denmiştir. Peki, aynı yolun yolcuları olarak yola devamsa bundan sonraki felakete halk hazır mı? İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak edermişiz Allahım!”

 


 

Hülya (@enkarneruh): “Şeytaniler Emir Veriyor, Kontrolleri Altındakiler Geliştirdikleri Teknoloji ile gök yüzüne, bulutlara, havaya, toprağa müdahalede bulunarak, #Fırtına lar, Depremler… Burası #Dubai, Milyon Dolarlık Marka Araçlar Şişme Botlarla Taşınıyor.”

 

sinan çardakmeşe (@devletu_aliye): “#İstanbul Dubai’de Milyon Dolarlık Marka Araçlar Şişme Botlarla Taşınıyor.”

 

Dubai’de şiddetli yağışlar sonrası lüks araçların şişme botla tahliye edildiği ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü dijital ortamda hazırlanmış.

Görüntü VertexCGI adlı görsel efekt üzerine uzmanlaşan girişim tarafından CGI ile oluşturulmuş.

 

 

VertexCGI, hazırladığı görüntüyü Türkçemize “en çok izlenen serileri oluşturuyoruz” olarak çevrilebilecek “We create the most viewed series” sloganını kullandığı sosyal medya hesaplarında 18 Nisan 2024 günü paylaşmış.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Vertex Official (@vertex.cgi)’in paylaştığı bir gönderi

 

Yorumunuzu yazınız...