Anasayfa » Tüm Yazılar » Avustralya ve Avusturya Farkını Gözden Kaçıranlar

Avustralya ve Avusturya Farkını Gözden Kaçıranlar

malumatfurusorg
avustralya avusturya farkı

Avusturya ile Avustralya’yı Birbirine Karıştıranlar

 

Türkçe yazılışlarındaki benzerlik nedeniyle Avustralya ile Avusturya’nın sehven ya da bilgisizlik nedeniyle sıklıkla birbirleriyle karıştırıldığı herkesin mâlûmu.

Bilindiği üzere, resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti, batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşu olan ve başkenti Viyana olan bir Avrupa ülkesidir. Resmî adıyla Avustralya Milletler Topluluğu ise güney yarımkürede Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında Okyanusya’da yer alan, başkenti Canberra olan bir kıta ülkesidir.

 

avustralya avusturya

 

Avusturya sözcüğünün kökeninin (Almanya’ya göre doğuda olmasından hareketle) Ortaçağ Latincesinden “doğu sınırı” anlamına gelen “marchia austriaca” ifadesine dayandığı, bu bölgenin Eski Yüksek Almancada “Doğu Krallığı” (Ostar-Doğu, Reich-Krallık) anlamına gelen “Ostarreich” olarak anıldığı aktarılmaktadır.

Hem kıtanın hem de ülkenin ismini karşılayan Avustralya’nın kökeninin ise Latince “güneye ait” anlamına gelen “Australis”e dayandığı belirtilmektedir.

 

Avusturya – Avustralya Karışıklığına Dair Örnekler

Basın kuruluşlarının yayınlarında ve sosyal medya paylaşımlarında “Avusturya’nın başkenti Canberra” ya da “Avustralya’nın başkenti Viyana” şeklindeki yanlış atıflara rastlamak mümkün.

Tespit edilen hatalardan bazıları şu şekilde:

 

Avustralyanın başkenti Viyana

 

avustralyanın başkenti viyana

 

Avustralya’nın konu edildiği paragrafta aynı anda Avusturya hatta Avusturalya şeklinde yanlış yazımın gerçekleştirildiği görülebiliyor.

Bu yöndeki hatalı kullanımın bir örneği şu şekilde:

Avustralya Güney Yarım Küre’de yer alan bir ada ülkesidir. Doğa güzellikleri ve biyo çeşitliği ile adından sıkça söz ettiriyor. Avusturya’nın başkenti Canberra’dır. Avusturalya’nın resmi dili İngilizce’dir. İstanbul havaalanı ile Canberra havaalanı arası 17 saat 47 dakika sürmektedir. Avusturalya halkı sıcakkanlı sevecen ve iletişim kurmayı seven insanlar vardır. Avusturalya halkının en sevdiği aktivite barbekü partileri yapmak.”

 

avusturalya avustralya avusturya

 

Ya da Avustralya ile özdeşleşen kanguruların Avusturya’da olduğunu sananlara da şahit olabiliyoruz.

 

avusturya kanguru

 

Elbette Avusturya-Avustralya hatası sadece Türkçemize özgü değil. Avustralya ile Avusturya’nın İngilizce karşılıkları olan Australia ile Austria’nın benzerlikleri nedeniyle de birbirleriyle karıştırılabilmektedir.

 

austria australia difference

 

Bu durumun bir örneği, sığınmacı akımını kontrol altına almak için Slovenya sınırına 37 kilometrelik duvar örmeyi planlayan Avusturya’dan bahsederken CNN’in KJ bandında “Avustralya” olarak söz edildiği yayında görülmüştü.

 

australia austria difference

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun da BM 2. Denize Kıyısı Olmayan Gelişmekte Olan Ülkeler Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Avusturya” yerine “Avustralya” demesinin ardından “Bu her zaman oluyor. Biliyorum Avusturya’da kanguru yokdemişti.

Avusturya ile Avustralya’nın birbirine karıştırılması diplomatik kinayelerin de konusu olabiliyor. BRICS Liderler Zirvesi’nde Rusya’nın diplomatik temsilciliklerini hedef alan ABD’yi eleştiren Rusya lideri Vladimir Putin, Avustralya ile Avusturya’yı karıştıran bir ülke ile diyaloğa devam etmenin zor olduğunu şöyle dile getirmişti:

“ABD’nin diplomat sayımızda azaltmaya gitme hakkı var. Ancak bunun böyle hoyrat bir şekilde yapılması ayrı bir konu. Avusturya ve Avustralya’yı karıştıran bir ülke ile diyalog kurmak zor. Ancak yapılacak bir şey yok. Görünüşe göre ABD yönetimindeki siyasi kültür yapılanmasının düzeyi bu.”

 

Avusturya-Avustralya Ayrımına Varamayan Yazarlar

Kahramanmaraş Manşet’teki “Akıllı Kavşak mı, Akıllı İnsan mı?” başlıklı 21 Kasım 2017 tarihli yazısıyla İsmail Güvenç:

"Avustralya’nın Başkenti Viyana’ya 18 km uzaklıktaki uluslararası havalananına indik"

 

Son Yazılar

Yorum Bırakabilirsiniz