İzlandalı Kadınlarla Evlenen Göçmenlere Aylık 5000 Dolar Ödeneceği İddiası

İzlandalı Kadınlarla Evlenen Göçmenlere Aylık 5000 Dolar Ödeneceği İddiası Asılsız

İzlandalı Kadınlarla Evlenen Göçmenlere Aylık 5000 Dolar Ödeneceği İddiası Asılsız

İzlanda hükümetinin İzlandalı kadınlarla evlenmesi için göçmenlere 5 bin dolar ödeme yaptığı ve İzlanda’da erkek nüfusuna kıyasla kadın nüfusunun fazla olduğu iddiası doğru değil.

Yanlış İddia

İzlanda nüfusundaki kadınların erkeklere kıyasla fazla sayısını dengelemek maksadıyla İzlanda hükümetinin İzlandalı kadınla evlenecek her bir göçmene 5000 ABD doları ödeme yapacağı, önceliğin Kuzey Afrika bölgesinden göçmenlere verileceği yönünde bir iddia sosyal medyada bir hayli dikkat çekmişti.

Birçok doğrulama girişimi tarafından yanlış olduğu ortaya konulsa da, aralıklarla tekrar tekrar gündeme gelen bu iddia şu şekilde:

İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere aylık 5000 dolar ödeneceğini iddia eden paylaşım
İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere aylık 5000 dolar ödeneceğini iddia eden paylaşım

Her ne kadar iddiayı ciddiye alan kaydadeğer sayıda erkek vatandaşımız olsa da İzlanda hükümeti, kimseye İzlandalı kadınlarla evlenmesi için 5 bin dolar ödeme yapmıyor. Yoğun bilgi talebinde yorulan İzlanda Dışişleri Bakanlığı ve İzlanda’nın yurt dışı misyonları, İzlanda hükümetinin İzlandalı kadınlarla evlenmesi için göçmen erkeklere bahse konu yönde bir ödeme yapmadığını açıklamak durumunda kalmıştı.

Ayrıca, İzlanda’nın nüfus istatistikleri incelendiğinde ise iddia edildiği gibi “kadın arzı fazlası” olmadığı anlaşılıyor. Örneğin, 2015 nüfus verilerine göre İzlanda genelinde erkek-kadın nüfusu oranlandığında 1007 erkeğe karşılık 1000 kadının bulunduğu görülüyor.

Bahse konu asılsız iddianın da etkisiyle birçok İzlandalı kadının Facebook’ta İzlandalı olmayan erkeklerden aşırı sayıda arkadaşlık isteği aldığı ortaya çıkmıştı.

malumatfurus hakkında 1197 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz