Ele Geçirilen Koleksiyon Amaçlı Basılan 1 Milyon Dolarlık Banknotun Parasal Bir Karşılığı Bulunmuyor

 

Van’da İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 1 milyon dolarlık banknot ele geçirildiğinin basına yansıması, haber içeriğini okumak yerine sosyal medyadaki haber paylaşımlarındaki özet ifadelerle yetinen kişilerin  yanlış algıya düşmesine yol açtı.

Yakalanan 1 milyon dolarlık banknotun sirkülasyonda bulunduğu ve karşılığı olduğu ya da devletler arası büyük montanlı ödemelerde kullanıldığı sanılmış…

Örnek hatalı aktarım:

“Devletler arası yardım ödenek borc ödemesi için kullanılan para onlar seri numaraları ve ne amaçla kullanılacağı belli olan paralar kafana göre gidip bozduramazsin”

 

Banknotun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Van Şubesi’ne gönderildiği ve gerçek olduğu raporla bildirildiğini aktaran haberlerde Van Valiliği’nin açıklamasından yakalanan banknotla ilgili şu bölüm alıntılanmıştı:

 “Van İl Jandarma Komutanlığına bağlı Gürpınar İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince elde edilen istihbarı çalışmalar neticesinde 18 Nisan 2022 tarihinde Gürpınar ilçesinden Edremit ilçesine hareket halindeki bir ticari taksi durdurularak, araç içerisinde bulunan müşterilerin üzerinde yapılan aramada ABD Merkez Bankası tarafından bastırılarak bazı ABD’li iş adamlarına koleksiyon amacıyla verildiği anlaşılan 1 milyon dolarlık banknotlardan biri ele geçirilmiştir. Ele geçirilen banknotun gerçek olup olmadığının tespiti için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Van Şubesi’ne gönderildiği ve gerçek olduğu rapor ile bildirilmiştir. Olayın şüphelileri Z.S ve C.S isimli şahıslar gerekli işlemler yapılmak üzere adli makamlara sevk edilmişlerdir. Bölgemizde halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik operasyonlar, yine halkımızın desteğiyle daha da güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam edecektir.”

 

van 1 milyon dolarlik banknot

 

Banknot için gerçek olduğu raporunun hangi değerlendirme ile sunulduğu aktarılmamış; ancak, resmî bir banknot değil ve parasal bir karşılığı bulunmuyor.

ABD’de geçmişte hiçbir zaman 1 milyon dolar tutarında bir banknot ihraç edilmedi. Dolaşımdaki banknotların tek üreticisi ABD Hazinesine bağlı Gravür ve Baskı Bürosu (Bureau of Engraving and Printing) ya da madeni paraların tek üreticisi Amerika Birleşik Devletleri Darphanesi (U.S. Mint) 1 milyon dolar küpürlü bir banknot ya da madeni para çıkarılmış değil.

Gravür ve Baskı Bürosu, 1 milyon dolarlık banknotun basılmadığını internet sitelerinde şu şekilde belirtmişti:

“ABD hükümeti hiçbir zaman 1 milyon dolarlık banknot çıkarmadı. Ancak “Platin Sertifikalar” veya “Bir Milyon Dolarlık Özel Sayı Notları” var. Bu banknotlar pazarlık konusu edilemez ve yasal ödeme aracı olarak kabul edilmez. Bu tür banknotların çoğu, Kanadalı bir firma tarafından her biri 1 ABD Doları’na satılan, telif hakkıyla korunan özel bir sanat serisinden türetilmiştir. Yıllar içinde bu tür banknotların çeşitli tasarımları ortaya çıkmıştır. öğeler Hazine Bakanlığı tarafından paraya çevrilemez ve Birleşik Devletler hükümetinin yasal bir yükümlülüğü olarak görülmez.”

“The U.S. government has never issued a $1 million note. There are, however, “Platinum Certificates” or “One Million Dollar Special Issue Notes.” These notes are non-negotiable and are not considered legal tender. Many of these types of notes originated from a special limited copyrighted art series sold by a Canadian firm for $1 each. Various designs of these types of notes have appeared over the years. Such items are not redeemable by the Department of the Treasury and are not considered a legal obligation of the United States government.”

 

Basında aktarılan kopyala yapıştır haber metinlerinin aksine ABD Merkez Bankası, yani Fed para arzını kontrol etse de banknot basımı yapmaz. ABD’de madeni paralar US Mint, banknot ise Bureau of Engraving and Printing tarafından çıkarılıyor. Her iki kurum da ABD Hazinesine bağlı.

Gravür ve Baskı Bürosu tarafından şimdiye kadar basılan en büyük banknot, 1934 Serisi 100.000 $’lık Altın Sertifikaydı. Hiçbir zaman genel dolaşıma girmeyen yalnızca Federal Rezerv Bankaları arasındaki işlemlerde kullanılan bu banknot 18 Aralık 1934 – 9 Ocak 1935 tarihleri arasında Hazine’de tutulan eşit tutarda külçe altın karşılığında basılmıştı.

 

100 bin dolar banknot

 

ABD Hazine Bakanlığı ve Federal Rezerv Sistemi (Fed) 14 Temmuz 1969 tarihinde 500, 1.000, 5.000 ve 10.000 dolarlık banknotları -kullanım eksikliği nedeniyle basımını 1945 yılında durdurduktan sonra- sirkülasyondan çekti.

 

1945 yılından bu yana ABD’de 100 dolardan daha büyük tutarlı bir para basılmadı.

 

ABD’de hâlihazırda dolaşımda bulunan banknotlar (ve ön ile arka yüzlerindeki kişi ve figürler) şöyle:

 • 1 Dolar – George Washington, 1. Başkan (Ön) – Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Mührü (Arka)
 • 2 Dolar – Thomas Jefferson, 3. Başkan (Ön) – Bağımsızlık Bildirgesi (Arka)
 • 5 Dolar – Abraham Lincoln, 16. Başkan (Ön) – Lincoln Anıtı (Arka)
 • 10 Dolar – Alexander Hamilton, Hazine 1. Sekreteri (Ön) – ABD Hazine Binası (Arka)
 • 20 Dolar – Andrew Jackson, 7. Başkan (Ön) – Beyaz Saray (Arka)
 • 50 Dolar – Ulysses Grant, 18. Başkan (Ön) – Kongre Binası (Arka)
 • 100 Dolar – Benjamin Franklin (Ön) – Bağımsızlık Salonu (Arka)

Geçmişte ABD’de basılan ancak günümüzde sirkülasyonda bulunmayan banknotlar (ve ön ile arka yüzlerindeki kişi ve figürler) şu şekilde:

 • 500 Dolar – William McKinley, 25. Başkan (Ön) – 500 sayısı ve “Beş Yüz Dolar” ifadesi (Arka)
 • 1000 Dolar – Grover Cleveland, 22. ve 24. Başkan (Ön) – 1000 sayısı ve “Bin Dolar” ifadesi (Arka)
 • 5000 Dolar – James Madison, 4. Başkan (Ön) – 5000 sayısı ve “Beş Bin Dolar” ifadesi (Arka)
 • 10.000 Dolar – Salmon Chase, Lincoln yönetimindeki ABD Hazine Bakanı (Ön) – 10.000 sayısı ve “On Bin Dolar” ifadesi (Arka)
 • 100.000 Dolar – Woodrow Wilson, 28. Başkan (Ön) – 100.000 sayısı ve “Yüz Bin Dolar” ifadesi (Arka)

 

Bahse konu 1.000.000 dolarlık banknot aslında resmî ya da parasal karşılığı bulunmayan bir koleksiyon parasıydı.

 

1 milyon dolarlik banknot

 

Hâlihazırda bahse konu koleksiyon banknotun tanesi 95 sente satın alınabiliyor. 1000 üstü siparişlerde fiyatın 22 sente kadar düştüğü görülebiliyor.

 

1 milyon dolar kagit para

 

* Tespit: e507

Yorumunuzu yazınız...