Bir Kadının Başında Türbanıyla Şampuan Kullandığı Görselin Malezya’da Yayınlanan Bir Şampuan Reklamı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, 2017 yılında yaygın şekilde paylaşılan ve tekrar dolaşıma giren Malezya’da bir şampuan reklamına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel.

 

malezya sampuan reklami

 

Anılan görüntü, Malay bir kadının saçı gözükmemesi için türbanının üzerinden köpürttüğü şampuanın reklamının yapıldığı sanılarak 2017 yılında viral şekilde sosyal medyada paylaşılmıştı ve haber sitelerinde aktarılmıştı.

OdaTV:

“Malezya’da hazırlanan şampuan reklamında kadın oyuncuların saçı gösterilmiyor…

Malezya’da hazırlanan bir şampuan reklamında kadın oyuncuların saçı gösterilmemesi sosyal medyanın gündemine oturdu.

Gösterilmemesinin yanı sıra şampuan reklamın başörtülü kadınlar oynuyor ve saçını yıkayan kadınlar türbanlarını köpüklüyor.”

Birgün:

“Şampuan reklamında türbanı köpüklediler

Malezya’da hazırlanan bir şampuan reklamında kadın oyuncuların saçı gösterilmiyor… Saç gösterilmemesinin yanı sıra şampuan reklamın türbanlı kadınlar oynuyor ve saçını yıkayan kadınlar türbanlarını köpüklüyor.

İşte tartışma yaratan o reklam filmi:”

 

sampuan reklaminda turban

 

Bahsi geçen görsel son günlerde (Suwen adlı iç giyim firmasının “İçimde Suwen var” sloganıyla sunduğu “iç çamaşırsız reklamı”nın sosyal medyada büyük ilgi çekmesiyle) “Malezya’da bir şampuan reklamı” vurgusuyla sosyal medyada tekrar yaygın şekilde paylaşılmaya başladı.

 

malezyada bir sampuan reklami

 

Görsel üzerinde Türkçemize “böylece saç derisi ve saç bronzlaşmış kalır” şeklinde çevrilebilecek Malayca “agar kulit kepala dan rambut kekal sinat” ve İngilizce “for the scalp and hair stay healthy” notunun yer aldığı görülüyor. Tersine görsel arama yoluyla taradığımızda görselin izini aradığımızda karşımıza bir eşarp reklamı çıkıyor.

Malezyalı bir kadının türbanı başındayken şampuan kullandığı video şampuan değil, eşarp reklamı… Söz konusu eşarp reklamı, eski bir şampuan reklamı parodisi içeriyor. 

 

escarves

 

Reklam, Mr The All Shared (MTAS Production) adlı firma tarafından Escarves adlı eşarp şirketi için hazırlanmış.

MTAS Production, söz konusu görüntüyü 17 Nisan 2017 tarihinde Youtube’te ve sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı.

 

malezya sampuan esarp reklam

 

 

Escarves adlı eşarp firması da bahse konu reklamı sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı.

 

 

Bahsi geçen firmaya ait olup olmadığı doğrulanamayan Escarves HQ adlı bir Youtube profilinde de 2017 yılı Mayıs ayında söz konusu video paylaşılmıştı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wToF02yIDCE

 

Söz konusu eşarp reklamının tamamı izlendiğinde görselin şampuan reklamına ait olmadığı anlaşılabiliyor.

 

malezya esarp reklami

 

Teyit.org’un ulaştığı bahse konu reklamın yapım şirketi olan Mr The All Shared yetkilisi görüntünün bir şampuan reklamının parodisini içerdiğini şöyle belirtmişti:

“Türban şirketi olan Escarves, bize gelerek ürünlerinin tanıtımlarını yapmamızı istedi. Bütün fikir, senaryo ve yapım bize ait. İnsanlar videonun tamamını izlemediği için bu reklamın şampuan reklamı olduğunu sandı. Escarves için çektiğimiz video aslında Malezya televizyonlarında yayınlanan bir şampuan reklamının parodisi. Reklam filmimizin daha yaratıcı ve daha eğlenceli olması için böyle bir şey yaptık”

 

Söz konusu reklamın parodisini yansıttığı reklam ise Sunsilk adlı şampuan markasına aitti.

İki video karşılaştırıldığında benzer akışa ve görüntülere sahip olduğu anlaşılabiliyor.

Sunsilk’in bahse konu şampuan reklamı, Youtube’e 2006 yılında yüklenen aşağıdaki kayıt üzerinden izlenebilir:

 

 

Bahse konu reklamda başörtülü kadının şampuanlandığı bölümde saçının gösterilmediği görülemiyor.

 

basortulu sampuan reklami

 

Yorumunuzu yazınız...