İzlanda Parlamentosunun Tüm Dinleri Zihinsel Bozukluk İlân Ettiği İddiası Doğru Değil

İzlanda Parlamentosu’nun 2020 yılı Ocak ayında gerçekleştirdiği bir oylamada tüm dinlerin zihinsel bozukluk olduğu yönünde bir yasa çıkardığı iddiası doğru değil. İzlanda Parlamentosu Alþingi’nin dinleri akıl hastalığı olarak nitelediği bir karar bulunmuyor. Bahse konu iddia Patheos adlı hiciv içerikli yayın yapan sitede yayınlanan yazıya dayanıyor. Yazının içeriği gerçeği yansıtmıyor.

Yanlış İddia

 

2020 yılı Ocak ayında İzlanda’nın 63 üyeli ulusal parlamentosu Alþingi’de (Althingi) gerçekleşen bir oylama ile tüm dinlerin zihinsel bozukluk olduğunun deklare edildiği yönünde bir iddia İngilizce yayın yapan çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya paylaşımlarında kendine yer buldu.

İzlanda’nın tüm dinleri akıl hastalığı ilân eden bir yasa çıkardığı iddiasını, ülkemiz sosyal medya kullanıcıları tarafından da yaygın şekilde paylaşılmaya başlandığını görüyoruz. İlerleyen dönemde viral hâle gelme ihtimali bulunduğu için ön almak maksadıyla incelemekte fayda gördük.

 

Ertan Özyiğit'in İzlanda'nın tüm dinleri psikolojik rahatsızlık kabul ettiği iddiasını içeren paylaşımı
Ertan Özyiğit’in İzlanda’nın tüm dinleri psikolojik rahatsızlık kabul ettiği iddiasını içeren paylaşımı

 

Research Turkey adlı ekonomi odaklı Twitter profilinin İzlanda'nın tüm dinleri akıl hastalığı ilân ettiği iddiasını içeren paylaşımı
Research Turkey adlı ekonomi odaklı Twitter profilinin İzlanda’nın tüm dinleri akıl hastalığı ilân ettiği iddiasını içeren paylaşımı

 

İzlanda’nın parlamentonun kabul ettiği bir yasa ile tüm dinleri aklî rahatsızlık olarak tanımladığı iddiası doğru değil. İzlanda Parlamentosu Alþingi‘nin dinleri akıl hastalığı olarak nitelediği bir karar bulunmuyor. İddia, The Onion benzeri Patheos.com adlı hiciv içerikli sitede 21 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan “İzlanda Tüm Dinlerin Zihinsel Bozukluk Olduğunu Duyurdu” (“Iceland Declares All Religions Are Mental Disorders“) başlıklı yazıya dayanıyor. Patheos.com’un yayınladığı bu yazı gerçek hayattan bir olayın aktarımı değil, hayali bir hicvin yansımasıydı (Üslup olarak hicvi uygulayan yazının içeriğinin gerçeği yansıtmadığını not etmek gerek).

Din ve ateizm hakkında yazılar yayınlanan Patheos.com’daki hiciv (satire) niteliğindeki söz konusu metinde İzlanda ulusal parlamentosunun tüm dinleri “zihinsel bozukluk” ilan eden bir yasa çıkardığı şöyle öne sürülmüştü:

“Iceland Declares All Religions Are Mental Disorders”

Iceland officially states religious faith is delusional and harmful.

This small island country in the North Atlantic is home to many controversies. The country’s parliament voted in 2017 to place mental health warnings on all Bibles. In that same year, the nation took another secular step forward by banning American televangelists. Iceland is starting 2020 by declaring all religions to be psychological disorders. The Alþingi (the nation’s parliament) voted overwhelmingly in favor of the statute 60-3. The three politicians who voted against the decree reportedly believed the measure didn’t go far enough.”

Anılan metnin Türkçemize çevirisi ise şu şekilde yapılabilir:

“İzlanda Tüm Dinlerin Zihinsel Bozukluklar Olduğunu Deklare Etti”

İzlanda dinî inancın sanrısal ve zararlı olduğunu resmen ilân etti.

Kuzey Atlantik’teki bu küçük ada ülkesi birçok tartışmaya ev sahipliği yapıyor. Ülke parlamentosu 2017 yılında tüm İncillere zihinsel sağlık uyarıları yerleştirmek için oylama gerçekleştirmişti. Aynı yıl İzlanda ulusu, Amerikalı televanjelistleri yasaklayarak süreci bir adım ileri taşıdı. İzlanda 2020 yılına tüm dinleri psikolojik bozukluk olarak ilan ederek başlıyor. Althingi (ülkenin parlamentosu) 60’a 3’lük ezici bir çoğunlukla karar tasarısı lehine oy kullandı. Karara karşı oy kullanan üç siyasetçinin, tedbirin yeterince ilerici olmadığına inandığı bildirildi.”

 

İzlanda'nın 63 üyeli ulusal parlamentosu Alþingi (Althingi)
İzlanda’nın 63 üyeli ulusal parlamentosu Alþingi (Althingi)

 

Patheos.com’daki “Laughing in Disbelief” (“Güvensizlik İçinde Gülmek”) başlıklı yazı dizisi kapsamında anılan yazıyı hazırlayan Andrew Hall, bahse konu içeriğin mizahî veya hiciv içerikli olduğunu şöyle aktarmıştı:

“Under normal circumstances, my humble blog is similar to The Onion. As many of you know, The Onion publishes satirical stories poking fun at everyday problems everyday people face as well as pointing out the hypocrisy of the rich and powerful. Think of Laughing in Disbelief as The Onion on drugs. Like meth. Or bath salts.”

“Normal şartlar altında mütevazı blogum The Onion’a benziyor. Birçoğunuzun bildiği gibi The Onion, insanların hergün yaşadığı günlük problemlerle ilgili alay etmenin yanı sıra yanı sıra güçlü ve zenginin iki yüzlülüğünü de işaret eden hiciv hikayeleri yayınlıyor. “Güvensizlik İçinde Gülmeyi”, The Onion’ın uyuşturucu hakkındaki yayınları olarak düşünün. Metamfetamin gibi. Veya banyo tuzları.”

 

 

* İstifade edilen kaynak: Snopes

 

Yorumunuzu yazınız...