Fotoğrafın İzlanda’da Bulunan Fil Şeklinde Kayaya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İzlanda ya da Hindistan’daki fil şeklinde kayayı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görsel aslında Marcel Laverdet tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nden bir stok görsel kullanılarak dijital müdahale ile oluşturulmuş.

 

fil kayasi izlanda

 

fil sekilli kaya

 

“Rive gauche” (“nehrin sol yakası”) adıyla söz konusu görsel, Marcel Laverdet ve Frank Neidhardt’ın illüstrasyon stüdyosu olan Illustration X’in internet sitesinde -dijital müdahale içerdiğini işaret eden- “3D / CGI Rending” ve “Fantasy” etiketleriyle paylaşılmış.

 

fil kayasi orijinal

 

fil seklinde kaya

 

Fil şeklindeki tepe görseli, Shutterstock‘ta yer alan stok fotoğraf ile Verucchio’dan karlı manzara fotoğrafının birleşimiyle dijital müdahale ile oluşturulmuş.

 

fil şeklinde tepe

 

kar manzara stok foto

 

verucchio kar

 

Sabah gibi gazetelerin internet sitelerinde “İnsan eli değmeden tamamen doğal bir yoldan ilginç şekiller alan dağlar ve kayalar karşısında gerçekten şaşıracaksınız.” gibi notlarla sunulan fil ve yavru fil şeklindeki kaya görseli de (“Bir Fili Nasıl Gizlersiniz?” (“How Do You Hide An Elephant?“) adlı photoshop yarışması için) dijital düzenleme ile oluşturulmuş.

 

fil seklinde kayalar

 

Fil şeklinde tepe görseli de Martijn Schrijver imzasını taşıyan bir photoshop…

 

fil seklinde tepe

 

fil seklinde tepe photoshop

 

Öte yandan, doğal şekilde oluşan ve fili andıran kayalar da mevcut.

İzlanda’nın güneyindeki Vestmann Adaları‘nda (Vestmannaeyjar / Westman Islands) yer alan (“fil kayalar” olarak adlandırılan) fil şeklindeki doğal oluşum da bunlardan biri…

 

fil kaya izlanda
Görsel: Wikimedia / Diego Delso
izlanda fil kayasi
Görsel: Wikimedia / Diego Delso

 

Hawaii’nin ünlü adası Moloka‘i kıyılarında yer alan “Mokuhooniki Adacığı” (“MokuhoÕoniki Islet”) ve “Kanaha Kayası” (“Kanaha Rock”) da havadan bir açıdan çekilmiş fotoğraflarıyla fili andırdığı belirtilerek paylaşılmakta. Ancak kayaların farklı açılardan fotoğrafları pek de fili anımsatıyor değil…

 

hawaii fil seklinde kayalar

 

hawaii molokai adalari

 

molokai hawaii
Fotoğraf: Gettyimages / Allan Baxter

 

 

Embed from Getty Images

 

Elbette bu noktada “pareidolia” uyarısında bulunmak elzem…

 

Yorumunuzu yazınız...