Çin’in Koronavirüs Salgınını Önlemek İçin 20 Binden Fazla Hastayı Öldürmek İçin Yüksek Mahkemenin Onayını Beklediği İddiası Gerçek Dışı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin koronavirüsün yayılımını önlemek adına 20.000’den fazla koronavirüs hastasını öldürmek için yüksek mahkemenin onayını beklediği iddiası asılsız. İddiayı ilk dile getiren internet sitesi gerçek dışı bilgi yaymasıyla tanınıyor. Çin Yüksek Mahkemesi’nin böyle bir değerlendirme yaptığına yönelik açık kaynaklarda bir bilgi yok.

Yanlış İddia

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde yayılmaya başlamasının ardından koronavirüs salgınının önlenmesi için Çin Devletinin 20.000’den fazla koronavirüs bulaşmış hastasıyı öldürmek için yüksek mahkemenin onayını beklediği iddiası sosyal medyada dile getirilmeye başladı:

“Komünist Parti, Coronavirüs’ün daha fazla yayılmasını önlemek için 20.000’den fazla koronavirüs hastasını öldürmek için yüksek mahkemenin onayını bekliyor”

 

Ertan Özyiğit'in Çin'in koronavirüsün yayılımını önlemek adına 20.000'den fazla koronavirüs hastasını öldürmek için yüksek mahkemenin onayını beklediği iddiasını içeren paylaşımı
Ertan Özyiğit’in Çin’in koronavirüsün yayılımını önlemek adına 20.000’den fazla koronavirüs hastasını öldürmek için yüksek mahkemenin onayını beklediği iddiasını içeren paylaşımı

 

Ancak, bu iddianın doğruluk payı bulunmuyor.

İddianın kaynağı “AB-TC City News” adlı adlı internet sitesinde 5 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan “Çin, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için mahkemeden 20.000’den fazla koronavirüs hastasını öldürme onayı istiyor” (“China seek for court’s approval to kill the over 20,000 coronavirus patients to avoid further spread of the virus“) başlıklı yazıdır. AB-TC adlı internet sitesi anılan yazıda başlığından anlaşılabileceği üzere Çinli yetkililerin koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için virüsün bulaştığı 20.000 kişinin kitlesel biçimde öldürülmesi sürecini başlatmak için Çin Yüksek Mahkemesi’nden (Supreme People) onay istediğini ileri sürülüyor.

AB-TC adlı internet sitesi dışında bu iddiayı dile getiren başka bir kaynak göremiyoruz. Anılan internet sitesi de iddiasına yönelik bir delil ortaya sürmüş değil. İddiayı ortaya attığı yazıda delil sunmayan adı geçen internet sitesi, Çin’in koronavirüs hastalarını katletmeyi tasarladığına yönelik yapıldığını öne sürdüğü resmî açıklamaya dair herhangi bir detay sunmamış. Herhangi bir kaynak içermeyen haberi hazırlayan kişinin ismi de belirtilmeyerek “yerel muhabir” ifadesiyle yetinilmiş.

 

İddianın kaynağı olan "AB-TC City News" adlı adlı internet sitesinde 5 Şubat 2020'de yayınlanan "Çin, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için mahkemeden 20.000'den fazla koronavirüs hastasını öldürme onayı istiyor" başlıklı yazı
İddianın kaynağı olan “AB-TC City News” adlı adlı internet sitesinde 5 Şubat 2020’de yayınlanan “Çin, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için mahkemeden 20.000’den fazla koronavirüs hastasını öldürme onayı istiyor” başlıklı yazı

 

Daha da önemlisi, iddianın tek kaynağı konumundaki bu internet sitesi gerçek dışı bilgiler yaymasıyla tanınıyor. İnternet sitesi ve hakkında yapılan yorumlar incelendiğinde asılsız ölüm haberleri, gerçek dışı iddialar, çarpıtılmış sosyal medya paylaşımları, dayanaksız bilgiler yayınladığı anlaşılıyor (Örnekler için Snopes’un “Is China Seeking Approval to Kill 20,000 Coronavirus Patients?” başlıklı incelemesine göz atılabilir).

Çin Halk Cumhuriyeti Yüksek Halk Mahkemesi internet sitesinde öne sürülen davaya yönelik bir bilgiye rastlanmıyor. Çin Yüksek Mahkemesi’nin böyle bir değerlendirme yaptığına yönelik açık kaynaklarda bir bilgi göremedik.

Özetle, asılsız haber paylaşmasıyla tanınan adı geçen internet sitesinin tek kaynağı olduğu iddiayı destekleyecek herhangi bir delil ya da haber bulunamıyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...