Ünlü Oyuncu Keanu Reeves’ın Matrix’ten Kazandığı 114 Milyon Doların 80 Milyonunu Film Setindekilere Dağıttığı İddiası Doğru Değil

Nazik, hayırsever ve cömert biri olduğu, önemli bağışlarda bulunduğu, sadece bir yaşam sürdüğü bilinen Keanu Reeves’ın Matrix serisinden elde ettiği geliri film ekibine hayır maksatlı dağıttığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Keanu Reeves’ın Matrix filminin gişe hasılatından aldığı payı, serinin diğer filmlerinin çekimi için görsel efekt ve kostüm tasarımı ekibinin çalışmalarına yönelik aktardığı, bu tutarın iddia edilenden çok daha düşük olduğu ve bağış kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade edilmektedir. Film setiyle yapılan görüşmeler Reeves’ın iddia edildiği gibi bir bağışta bulunulmadığını ortaya koymaktadır.

 

Matrix serisi, John Wick, Hız Tuzağı, Constantine, Şeytanın Avukatı gibi filmlerin ünlü baş rol oyuncusu Keanu Reeves’ın sade yaşam tarzına dair haberlere eminiz rastlamışsınızdır. Parayı pek önemsemediği, gelirinin önemli bölümünü çevresine dağıttığı, ablasının lösemi hastası olduğu, bu nedenle yardım kuruluşlarına önemli miktarda bağışta bulunduğu yönünde aktarımların Keanu Reeves hakkındaki bu tip haberlere eşlik ettiği görülüyor.

Reeves’ın hayırsever özelliğine ilişkin en bilindik iddialardan biri Matrix serisi filmlerinden elde ettiği 114 milyon doların 80 milyon dolarını film ekibine dağıttığı yönünde. Bir diğer iddiaya göre ise Reeves, Matrix’ten elde ettiği gelirin %70’ini lösemiye karşı mücadele eden hastanelere bağışlamış.

Reeves’ın film ekibine dağıttığı tutar olarak farklı iddialarda 35, 100, 114, 125 milyon dolar gibi farklı rakamlar zikredilmektedir. Bazı rivayetlerde ise aldığı paranın tamamını dağıttığı belirtilmektedir.

Keanu Reeves’ın Matrix’ten elde ettiği geliri film setine dağıttığı iddiasını içeren metin şöyledir:

“Matrix’ten kazandığı 114 milyon doların 80 milyonunu film ekibine dağıtan, çalıştığı filmlerde setteki herkesin ismini öğrenmek isteyen ve tanıştığı her ihtiyaç sahibine yardım etmeye çalışan Kenau Reeves, 350 milyon dolarlık servetine rağmen : John Wick”

 

Keanu Reeves'ın Matrix serisi filmlerinden elde ettiği 114 milyon doların 80 milyon dolarını film ekibine dağıttığı iddiası
Keanu Reeves’ın Matrix serisi filmlerinden elde ettiği 114 milyon doların 80 milyon dolarını film ekibine dağıttığı iddiasını içeren tweet

 

Ancak bu iddia, Keanu Reeves hakkındaki popüler şehir efsanelerinden biridir. Keanu Reeves’ın hayırsever ve cömert biri olduğu, önemli bağışlarda bulunduğu, sadece bir yaşam sürdüğü bilinmektedir. Ancak, Matrix serisinden elde ettiği geliri film ekibine hayır maksatlı dağıttığı iddiası doğru değildir.

Keanu Reeves, Matrix film setine filmin gelirinden elde ettiği paranın bir bölümünü dağıtmıştı. Ancak, bu karşılıksız bir hayır ödemesi değildir. Reeves, film için aldığı ücretin yanı sıra “backend deal” adı verilen, filmin gişe gelirlerinden yapım ve pazarlama giderlerinin çıkarılmasından sonra geriye kalan brüt kâr tutarı üzerinden yüzdesel olarak bir miktarı almak üzere anlaşma imzalamış. Bahse konu sözleşme ile film gelirlerinden elde ettiği paranın görsel efektler ve kostüm tasarımı ekibine, Matrix üçlemesinin çekimlerinin devamı için verildiği belirtilmektedir. Bahse konu anlaşma çerçevesinde film ekibine serinin geri kalanı için aktarılan ücretin iddia edilen tutarlardan çok daha düşük olduğu da ifade edilmektedir.

Reeves’ın izlediği bu yolun Şeytan’ın Avukatı (Devil’s Advocate) ve Yeni Oyuncular (The Replacements) adlı filmlerde sırası ile Al Pacino ve Gene Hackman’ın filmlerde rol alması için filmden alacağı ücretin bir bölümünün kullanılmasını sağlamasına benzediği belirtilmektedir.

Matrix filminin kostüm tasarımcısı Kym Barrett, verdiği bir röportajda Keanu Reeves’ten kişisel herhangi bir ödeme almadığını “Demek istediğim, çok iyi biri. Çocuklarımla oynuyor. Onunla çalışmayı seviyoruz, ama hayır, çek yok” (“I mean, he’s very nice. He plays with my kids. We love working with him, but no, no checks“) sözleriyle teyit etmişti.

 

İLAVE: Matrix serisinin 4. filmi Matrix Resurrections’ın vizyona girmesinin ardından Keanu Reeves’ın yapımdan elde ettiği gelirin % 70’ini bağışladığı iddiası dolaşıma girdi. Ancak, Newsweek’in ulaştığı Reeves’in menajeri, iddiasının gerçeği yansıtmadığını “Hikaye gerçek değil. Keanu Reeves gelirini bir hayır kurumuna bağışlamadı” sözleriyle belirtmiş.

 

 

Yorumunuzu yazınız...