ABD’li Profesör Ryan Gingeras’ın “Dünyanın En Güçlü Derin Devleti Türkiye’de” Dediği İddiası Asılsız

“Dünyanın en güçlü derin devleti, Türkiye’de… Ancak bu derin yapı sarsıldı” sözünün ABD’li Profesör Ryan Gingeras tarafından söylendiği iddiası gerçek dışı. Ryan Gingeras, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda bu sözü hiçbir vakit dile getirmediğini beyan etti. Yaptığımız taramada bu sözün Ryan Gingeras’a atfedilebileceği güvenilir bir kaynağa rastlayamıyoruz. İddianın ilk defa Takvim Gazetesi yazarı Ergün Diler tarafından dile getirildiği anlaşılıyor. 

Yanlış İddia

 

Derin devlet hakkında son dönemde yapılan bazı paylaşımlarda ABD’li profesör Ryan Gingeras’a izafe edilerek bir sözün paylaşıldığına şahit oluyoruz. Bahse konu paylaşımlardan biri şu şekilde:

“ABD’li Profesör Ryan Gingeras; Türk derin devleti artık ölü numarası yapmaktan vazgeçti,hazırladığı planları hayata geçiriyor ve hiç bir güç buna engel olamıyor. Türk Derin Devletinin dünya üzerindeki bütün hücreleri uyanmış durumda.”

 

Ryan Gingeras'a atfedilen asılsız sözü paylaşan tweet
Ryan Gingeras’a atfedilen asılsız sözü paylaşan tweet

 

ryan ginderas turk devleti

 

Sanal alemde bu sözün ilk izini aradığımızda ise karşımıza eskilerin magazincisi sonralarının büyük resmi gören stratejisti (!) Ergün Diler çıkıyor.

Ergün Diler, Takvim Gazetesindeki “NATO kafa!” başlıklı 27 Eylül 2019 tarihli yazısında Ryan Gingeras’a atfettiği söze şöyle yer vermişti:

"ABD'li Ryan Gingeras, "Dünyanın en güçlü derin devleti, Türkiye'de... Ancak bu derin yapı sarsıldı" dedi. Gingeras ilginç bir kişilik.."

 

Ergün Diler Takvim Gazetesindeki "NATO kafa!" başlıklı 27 Eylül 2019 tarihli yazısında Ryan Gingeras'a ait olmayan sözü kendisine atfetmişti
Ergün Diler Takvim Gazetesindeki “NATO kafa!” başlıklı 27 Eylül 2019 tarihli yazısında Ryan Gingeras’a ait olmayan sözü kendisine atfetmişti

 

Ancak, bu söz Ryan Gingeras’a ait değil. Temel olarak 2 sebeple: (i) Ryan Gingeras’ın tekzibi ve (ii) Ryan Gingeras’ın bu sözü dile getirdiğine dair kaynak / delil eksikliği.

Ryan Gingeras, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda bu iddiayı “FYI I never said this. This is some bot passing this nonsense around“, yani “Bilginiz için bunu hiç söylemedim. Bu saçmalığı çevreye yayıp duran bir bottur” ifadeleriyle yalanlamıştı.

 

Ryan Gingeras'ın Türk derin devleti ile ilgili kendisine atfedilen sözü yalanladığı paylaşımı
Ryan Gingeras’ın Türk derin devleti ile ilgili kendisine atfedilen sözü yalanladığı paylaşım

 

İLAVE: Ryan Gingeras, sosyal medyada yayılmaya devam eden söz için yaptığı yeni paylaşımda bu ifadeleri hiç kullanmadığını, bu içeriği onaylamayacağını, ve insanların neden bu tür ifadeleri ikna edici bulduğundan emin olmadığını belirtmişti.

 

turk-devleti-olu-numarasi-yapmaktan-vazgecti

 

Ryan Gingeras’ın bu sözü dile getirdiğine dair Ergün Diler ya da başkası tarafından herhangi bir delil ya da kaynağın paylaşılmadığını görüyoruz.

Açık kaynaklar üzerinden yaptığımız incelemede Ryan Gingeras’ın Türk derin devletinin gücüne yönelik iddia edildiği gibi bir sözü söylemiş olabileceğine dair herhangi bir güvenilir kaynak atfına rastlayamadık.

 

 

Yorumunuzu yazınız...