Çin’de bulunan dünyanın en derin ve en büyük doğal kuyusu Xiaozhai Tiankeng’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel şu şekilde:

 

Xiaozhai-Tiankeng-yapay-zeka

 

Xiaozhai Tiankeng’e ait sanılan görsel, sosyal medya platformlarında genellikle şu açıklama ile paylaşılıyor:

“Gezegenin en derin ve en büyük doğal kuyusuna Xiaozhai Tiankeng denir. Çin’in göbeğinde, Chonqinun Belediyesi, Fengjie’de yer almaktadır. Bu inanılmaz kuyu tamamen doğal ve 662 metre derinliğe, 626 metre uzunluğa ve 537 metre genişliğe ulaşıyor. Ancak en şaşırtıcı şey sadece boyutu ya da neredeyse dikey duvarları değil, ev sahipliği yaptığı hayatın patlamasıdır. Xiaozhai Tiankeng jeologların kuyu ya da hendek dedikleri şey, suyun etkisiyle oluşan toprak depresyonudur. Bu durumda, bir mağara üzerinde oluşmuş ve toplam 8.5 kilometrelik bir yeraltı nehrine ev sahipliği yapıyor ve muhteşem bir şelaleye akıyor. Devasa boyutu onu dünyanın en büyük ve en derin kuyusu olan tiankeng olarak bilinen kuyusu yapıyor. Boyutunun ötesinde, Xiaozhai Tiankeng içindeki biyolojik çeşitlilikten etkileniyor. Temeli o kadar büyük ki, ginkgo ve vahşi hayvanların da aralarında bulunduğu 1300 tür bitki barındırıyor. Yeraltı ormanlarında gezinen en büyüleyici “kiracı”lar arasında, 1.1 metreye kadar uzanan ve genellikle ağaçlarda dinlenen kuşkusuz tüylü kedi nebula panterine (Neofelis nebulosa) dikkat çekiyor. Bu tiankeng, kireçtaşından oluşan 280 km2 büyük bir karst alanda bulunuyor. Uzmanlar, 511 ile 662 metre derinliğindeki kuyunun son 128.000 yılda şekillendiğine inanıyor. Tarihinin büyük bölümünde, mağaranın çatısı çökene kadar, büyük bir yeraltı mağarasıydı. Çin’in ayrıca Dashiwei gibi başka önemli büyüklükteki tiankengleri de vardır. Tuhaftır ki, büyüklüğüne rağmen Xiaozhai Tiankeng nispeten yakın zamanda çalışmaya başladı, ancak yerel halk onu eski zamanlardan beri tanıyor.”

 

Görseli kullanan paylaşım örnekleri:

 


 

 

Paylaşılan bilgiler doğru olsa da, dünyanın en derin ve en büyük doğal çukuru Xiaozhai Tiankeng’e ait olduğu sanılan (daha önce “Rusya’nın en derin çukuru” benzeri temalı gönderilerde kullanılan) görsel yapay zekâ uygulaması ile hazırlanmış. Xiaozhai Tiankeng’i görüntüleyen fotoğraflarla paylaşılan görsel uyuşmuyor.

 

 

Xiaozhai Tiankeng (天坑地缝) obruğu / düdeni / çukuru / kuyusu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Chongqing bölgesindeki Fengjie İlçesinde yer almaktadır.

 


 

Xiaozhai Tiankeng çukuru 666 metre derinlikte ve çapındadır.

 

 

 

Çin dilinde ”cennet” anlamına gelen Tiankeng kelimesinden dolayı bu doğal yapıya ”Cennet Çukuru” adı da verilmiş.

Çince dışındaki bazı dillerde “Göksel Çukur” olarak isimlendirilen bu düden, güçlü bir yeraltı nehri tarafından oyulmuş kireçtaşı Difeng mağarası üzerinde oluşmuş.

 

xiaozhai-tiankeng-cukuru

 

Yorumunuzu yazınız...