Hızla yükselen fiyatların etkisiyle enflasyonda son dönemlerin en yüksek seviyeleri ile karşılaşan Avrupa’da halkın satın alım gücünde büyük erime yaşandığı ve pahalılığın hayatın her alanında hissedildiği biliniyor.

Bu süreçte, Yeni Akit’in “Yemeği zor pişiriyorlar: Avrupa’da doğalgaz fiyatları bir haftada yüzde 50’den fazla arttı” ifadesini taşıyan paylaşımı sosyal medyada büyük tepki çekti.

 

yemegi zor pisiriyorlar

 

Yeni Akit‘in 17 Haziran 2022 tarihli ilgili haber metni şu şekildeydi:

“Avrupa’da doğal gaz fiyatları bir hafta içerisinde yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi.

9 Haziran’da 84 eurodan işlem gören foğal gazın megavatsaat fiyatı bugün sabah itibarıyla 129 euroya yükseldi.

Fiyatlardaki artış yüzde 52’yi buldu.

ABD’nin Teksas eyaletindeki bir gaz terminalindeki yangın da fiyatlarda ekstra bir artışa yok açtı. Tesis bu sene sonuna kadar açılamayacak.

Rusya da teknik sorunları gerekçe göstererek Kuzey Akım’daki gaz akışını azaltacağını ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna işgali, yaptırımlar ve siyasi krizler doğal gaz fiyatlarını artırmıştı.

Gaz fiyatlarındaki artışın dünya genelinde ekonomik parametreleri olumsuz yönde etkileyeceği düşünülüyor.”

 

Her ne kadar birçok sosyal medya kullanıcısı işbu içeriğin doğruluğunu sorgulasa da, (yemeği zor pişirme gibi) subjektif yorumlar hariç bırakılıp doğal gaz fiyatlarındaki gelişmelere odaklanıldığında Yeni Akit’in aktarımının doğruyu yansıttığı görülüyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yürütülen parasal genişleme, arz zinciri sorunları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi jeopolitik gelişmelerin etkisiyle enerji emtia fiyatlarında kayda değer yükselişler yaşandı. Doğal gaz da Rusya’nın arz kısıtlamaları ve Rusya’ya yönelik yaptırımlardan nasibini aldı.

Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı, Kuzey Akım’daki kapasitenin de düşürülmesiyle önemli ölçüde azaldı. Rus enerji şirketi Gazprom 14-15 Haziran günlerinde yaptığı açıklamalarla Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatını %60 düştüğünü duyurmuştu. 9 Haziran’da ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin yıl sonuna değin açılamayacağının duyurulması fiyatların daha da artmasına sebep oldu.

Bu kısıtlamanın etkisiyle geçtiğimiz hafta Avrupa sathında doğal gaz fiyatlarında büyük yükseliş gözlemlendi.

Avrupa’nın önde gelen doğal gaz ticaret merkezleri olan TTF (Hollanda), NBP (İngiltere), THE (Almanya) ve CEGH (Avusturya) verileri doğal gazın megavatsaat fiyatında spot ve vadeli işlemler piyasalarında % 50 civarında artış kaydedildiğini işaret ediyor.

 

Avrupa ICE Hollanda gaz fiyatlari

 

Avrupa’da derinliği en fazla olan ve gösterge olarak kabul edilen Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF‘de işlem gören Temmuz vadeli kontratların fiyatı megavat saat başına 13 Haziran’dan 16 Haziran gününe 82 Avrodan 123 Avroya (EUR/MWh) yükselmişti.

 

hollanda ttf dogalgaz 2022 haziran

 

Intercontinental Exchange (Ice) Futures’ta İngiltere NBP hub eşdeğeri Temmuz 2022 doğal gaz gelecek sözleşmesi fiyatı megavat saat başına 13 Haziran’daki 156 İngiliz sterlininden 15 Haziran günü 251 sterline yükselmesinin ardından 16 Haziran’da 201 sterline geriledi.

 

ingiltere ice nbp dogal gaz haziran 2022

 

Almanya’da doğal gaz piyasası alan yöneticisi olan Trading Hub Europe (THE) spot ve vadeli doğal gaz fiyatlarında da aynı doğrultuda artış gözlemlenmişti (2021 yılı Ekim ayından bu yana Almanya’da GPL (Gaspool) ve NCG (NetConnect Germany) verileri THE bünyesinde birleştirildi).

 

almanya the dogal gaz haziran 2022

 

Avrupa Enerji Borsası (European Energy Exchange – EEX) Nötr Gaz Fiyat Endeksi (The Neutral Gas Price Index) de yükselişi işaret ediyor.

 

ttf notr dogal gaz endeksi

 

3 Yorumlar

  1. su sıralar araştırma yapıyordum bu makale ile karşılaşmam iyi oldu paylaşımdan ötürü teşekkür ederim

  2. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  3. düzenli olarak ziyaret ettiğim sitelerden biri ve yine faydalı bir makale olmuş sap olun

Yorumunuzu yazınız...