Filistin için eylem yapanlara destek olmak için balkondan Filistin bayrağı sallayan kişi Danimarka Kralı X. Frederik değil

 

 

Danimarka Kralı Frederik X’in Filistin için eylem yapan vatandaşlarına destek olmak amacıyla sarayının balkonundan Filistin bayrağı salladığı asparagasına değineceğiz.

 

Kopenhag’da Filistin halkıyla dayanışma amacıyla gösteri yapan yüzlerce protestocuyu sarayının balkonundan selamlarken Danimarka Kralının Filistin bayrağını dalgalandırdığı anın görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan bahsi geçen video:


 

Söz konusu videoyu hatalı aktarımla sunan paylaşımlardan örnekler:

 

Ne Kadar Oldu? (@ne_kadarolduTR): “|Danimarka Kralı Frederik X, Filistin için eylem yapan vatandaşlarına destek olmak için balkondan Filistin bayrağı salladı.”

 

 

 

mustafarmagan (@mustafarmagan): “Danimarka Kralı Filistin bayrağı sallamış. Ne manidar bir sahne. İbret alması gerekenler görür mü?”

 

danimarka-krali-filistin-bayragi

 

A Haber, Sabah, EHA Medya, Star Gazetesi, Ensonhaber, Yeni Şafak, 23 Derece, Yeniçağ, Yeni Akit, Haber 7, Milat, Diriliş Postası, TRHaber gibi basın kuruluşları / profilleri de, görüntüyü Danimarka Kralının Kopenhag Sarayı’nın balkonundan çıkan kalabalığa katılarak Filistin bayrağını salladığı, Kral Frederik’in bu hareketinin Filistin’e olan destek ve duyarlılık mesajı olarak yorumlandığı iddiasıyla sundu.

 

Filistin için eylem yapanlara destek olmak için balkondan Filistin bayrağı sallayan kişi Danimarka Kralı X. Frederik değil.

 

(Şu sıralar İskandinavya’daki komşu ülkelere ziyarette bulunan) X. Frederik’in uzun bir süredir sakal bıraktığı biliniyor. Videodaki erkeğin sakalsız olduğu görülebiliyor.

 

 

 

Filistin bayrağı sallayan kişi Danimarka Kralı olmadığı gibi, bina da kralın ikamet ettiği Amalienborg Sarayı değil.

Görüntü İsveç’in Malmö kentinde 9 Mayıs 2024 günü 2024 Eurovision Şarkı Yarışması için İsrail’in protesto edildiği eylem esnasında kaydedilmiş.

Filistin bayrağının sallandığı görülen balkon Malmö’deki Slottsgatan 31’de bulunan eski bir okul binasına ait.

 


Yorumunuzu yazınız...