Bir grup protestocu, ABD’de Golden Gate Köprüsü’ndeki bayrak direğinde Filistin bayrağını Amerikan bayrağının altında dalgalandırmış

 

Filistin destekçisi aktivist bir grubun Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletindeki San Francisco şehrinde bulunan Golden Gate Köprüsü’nün önündeki ABD bayrağını indirip yerine Filistin bayrağını göndere çektiği iddiasıyla bir fotoğraf sosyal medyada paylaşıldı.

 

abdde-filistin-bayragi

 

Ancak işbu aktarım tam olarak doğru değil.

 

Bayrak direğinin hemen altından kaydedilen fotoğraflarda ABD bayrağının indirilip yerine Filistin bayrağının asıldığı sanılsa da gerçek vaziyet daha geniş açıdan görüntülerle anlaşılabiliyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Arab Vibez (@arabvibez)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

ABD’nin simgelerinden biri olan San Francisco Körfezi’nin girişindeki Golden Gate Boğazı üzerindeki köprüdeki Amerikan bayrağı indirilmeden altına Filistin bayrağı çekilmiş.

 

abd-filistin-bayragi

 

Bir sosyal medya kullanıcısı Golden Gate Köprüsü’nü geniş açıdan alan fotoğrafı paylaşarak durumu şöyle izah etti:

“Sırf gerçeğin hatırına, ki bu günlerde kıt olabiliyorlar, ABD bayrağını kaldırmadılar, ABD bayrağı altına aldılar. Konu hakkında ne düşünürseniz düşünün, gerçek önemli olmalı.”

 

 

 

Golden Gate Köprüsü yakınındaki gözlem alanındaki bayrak direğine ABD ve Filistin bayraklarının çekildiği görüntü Amerikan basını tarafından da aktarıldı.

 

 

6 Aralık 2023 Çarşamba günü sabahı Golden Gate Köprüsü yakınındaki bayrak direğine çekilen Filistin bayrağı indirilmeden önce yaklaşık 45 dakika asılı durmuş.

 

Konuyla ilgili hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

 

Haber İsrael (@ShemaNews): “Hamas teröristleri destekçileri, Golden Gate Köprüsü’ndeki Amerikan bayrağını kaldırıp yerine Filistin bayrağını koydu. Olmayan ülkenin sahte bayrağı yılın modası….”

 


 

 

Post News (@postnews_tr) & Sürur Öztürk (@sururozturk): “Filistin destekçisi bir grup, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco şehrinde bulunan Golden Gate Köprüsü’nün önündeki ABD bayrağını indirip yerine Filistin bayrağı astı.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...