KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın Tasarladığı İddiası Doğru Değil

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bayrağını Necmettin Erbakan’ın tasarladığı iddiası bir şehir efsanesidir. KKTC bayrağı Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel tarafından hazırlanmıştır.

 

“Yavru vatan” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bayrağını Milli Görüş Lideri ve Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın tasarladığı iddiası bir şehir efsanesidir.

 

KKTC bayrağının çizerinin Necmettin Erbakan olduğunu ileri süren paylaşım örneği:

 

kıbrıs bayrağını necmettin erbakan çizdi
KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın çizdiği ve bayrağın “Türkiye olduğu müddetçe Fırat ve Nil arası size yâr olmayacak” anlamını taşıdığını iddia eden paylaşım

 

Kullanılan görselde KKTC ve İsrail’in bayrakları için şu ifadelere yer verilmiş:

Siyonizm Bayrağı

Çizen: Theodor Herzl

Anlamı: Fırat ve Nil arası Yahudilerin olana dek dünyada kan durmayacak

 

KKTC Bayrağı

Çizen: Necmettin Erbakan

Anlamı: Türkiye olduğu müddetçe Fırat ve Nil arası size yâr olmayacak

 

siyonizm-bayragi-kktc-bayragi

 

İsrail bayrağındaki iki mavi çizginin Tevrat’ta geçen “vaat edilmiş toprakların” sınırlarına dayanarak Nil ve Fırat nehirlerini temsil ettiği, iki nehir arasındaki toprakların tamamını ele geçirmenin İsrail’in hedefi olduğu, Filistin’den sonra Siyonistlerin Nil’den Fırat’a kadar genişlemeyi arzuladığı Filistinliler tarafından ileri sürülmüştü.

 

İsrail’in Fırat ve Nil nehirlerini temsil eden 2 mavi çizgi arasındaki Davut’un yıldızı figürlü bayrağına misilleme olarak Necmettin Erbakan’ın 2 kırmızı çizgi arasında yer alan Türk ay yıldızını içeren tasarımıyla “bu topraklar bizimdir” mesajını verdiği iddia edilmişti.

 

nil ile fıratın arası yahudilerinmiş

 

Ancak bu iddia doğruyu yansıtmamaktadır. Çünkü, KKTC bayrağı Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel tarafından tasarlanmıştır. 

KKTC’nin 15 Kasım 1983 tarihindeki bağımsızlık ilanının ardından devletin resmi bayrağının belirlenmesi için vatandaşlarının önerilerini talep ettiği “bayrak çağrısı” neticesinde Emin Çizenel’in tasarımı seçilir.

Konuyla ilgili Teyit.org’un ilgili analizinde aktarılan KKTC ödül belgesinde dile getirildiği üzere Emin Çizenel, “KKTC Kurucu Meclisi tarafından onaylanıp KKTC bayrağı olan bayrağı çizen ressam“dır.

 

KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın Tasarladığını Sanan Köşe Yazarları

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz 16 Kasım 2016 tarihli “İki mavi şerit arasındaki altıgen!” başlıklı yazısında bu şehir efsanesini malumatfuruşluk yaparak aktarmıştı:

"Belki bilmeyeniniz vardır diye hatırlatmakta yarar görüyorum; KKTC bayrağına bu şekli veren bizzat Milli Görüş Lideri ve Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocadır."

 

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz'ün 16 Kasım 2016 tarihli "İki mavi şerit arasındaki altıgen!" başlıklı yazısı

 

Yeni Bakış Gazetesindeki “Yavru olan Kıbrıs mı KKTC mi?” başlıklı 26 Temmuz 2017 tarihli yazısıyla Çiğdem Dürüst:

"Bunu Necmettin Erbakan tasarlamış. Hatta bu iki çizgi onun imzasında da varmış!"

 

 

1 Yorum

  1. Tarık Taştan Reply

    Erbakanın imzası neden KKTC bayrağına benziyor, acaba onudamı emin çizenel çizdi.

Yorumunuzu yazınız...