KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın Tasarladığı İddiası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağını Necmettin Erbakan Tasarlamadı
KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan Tasarlamadı

KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın Tasarladığı İddiası Doğru Değildir

KKTC bayrağını Necmettin Erbakan’ın tasarladığı iddiası bir şehir efsanesidir. KKTC bayrağı Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel tarafından hazırlanmıştır.

“Yavru vatan” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bayrağını Milli Görüş Lideri ve Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın tasarladığı iddiası bir şehir efsanesidir.

İsrail’in Fırat ve Nil nehirlerini temsil eden 2 mavi çizgi arasındaki Davut’un yıldızı figürlü bayrağına misilleme olarak Necmettin Erbakan’ın 2 kırmızı çizgi arasında yer alan Türk ay yıldızını içeren tasarımıyla “bu topraklar bizimdir” mesajını verdiği iddia edilmiştir.

Ancak bu iddia doğruyu yansıtmamaktadır. Çünkü, KKTC bayrağı Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel tarafından tasarlanmıştır. 

KKTC’nin 15 Kasım 1983 tarihindeki bağımsızlık ilanının ardından devletin resmi bayrağının belirlenmesi için vatandaşlarının önerilerini talep ettiği “bayrak çağrısı” neticesinde Emin Çizenel’in tasarımı seçilir.

Konuyla ilgili Teyit.org’un ilgili analizinde aktarılan KKTC ödül belgesinde dile getirildiği üzere Emin Çizenel, “KKTC Kurucu Meclisi tarafından onaylanıp KKTC bayrağı olan bayrağı çizen ressam“dır.

 

KKTC Bayrağını Necmettin Erbakan’ın Tasarladığını Sanan Köşe Yazarları

Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz 16 Kasım 2016 tarihli “İki mavi şerit arasındaki altıgen!” başlıklı yazısında bu şehir efsanesini malumatfuruşluk yaparak aktarmıştı:

"Belki bilmeyeniniz vardır diye hatırlatmakta yarar görüyorum; KKTC bayrağına bu şekli veren bizzat Milli Görüş Lideri ve Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocadır."

Yeni Bakış Gazetesindeki “Yavru olan Kıbrıs mı KKTC mi?” başlıklı 26 Temmuz 2017 tarihli yazısıyla Çiğdem Dürüst:

"Bunu Necmettin Erbakan tasarlamış. Hatta bu iki çizgi onun imzasında da varmış!"

malumatfurus hakkında 1046 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz