Paylaşılan Kayıtta Necmettin Erbakan’ın “CHP’ye Aldanıp Kuyruğuna Yapışma” Dediği İddiası Asılsız

Necmettin Erbakan’ın “Ey kasketli adam beni iyi dinle CHP’ye aldanıp da kuyruğuna yapışma” dediği iddiası doğru değil. Erbakan’ı bu sözleri dile getirdiğini gösteren video dijital müdahale içeriyor. Necmettin Erbakan’ın sözleri montajla kesilmiş. Anılan video kaydının aslında Necmettin Erbakan, “Ey kasketli adam. Beni iyi dinle! CHP’ye aldanıp da AKP’nin kuyruğuna yapışma” ifadelerini kullanmış.

Yanlış İddia

 

Montaj belge ve kayıt üretme konusunda ihtisas sahibi hâline gelen malûm basın kuruluşlarının bilhassa seçim dönemlerinde tüm hünerlerini sergilediği artık hepimizin malumu.

Bu durumun bir örneğine 2018 yılı Haziran ayında gerçekleşen Genel Seçimlere doğru süreçte Necmettin Erbakan’ın sözlerinin montajlanmış bir video aracılığıyla çarpıtılmasıyla şahit olmuştuk.

Necmettin Erbakan’ın halkın CHP’ye aldanmaması yönünde tavsiyesini içerdiği iddia edilen sözler şu şekilde:

“Aziz Milletim Sakın Ha CHP’yi Saf Zannetme CHP’ye Aldanıp Kuyruğuna Yapışma Harakiri Yaparsın, aç kalırsın Allah Muhafaza Buyursun CHP’ye Aldanırsan Dövecek Diz Bile Bulamazsın”

Cennet Mekan Prof. Dr. Necmettin Erbakan

 

Yeni Şafak Gazetesinin Necmettin Erbakan'ın yıllar önce CHP'ye karşı halkı uyardığına dair montaj videoyu ve asılsız iddiayı paylaştığı tweeti
Yeni Şafak Gazetesinin Necmettin Erbakan’ın yıllar önce CHP’ye karşı halkı uyardığına dair montaj videoyu ve asılsız iddiayı paylaştığı tweet

 

Ancak, iddianın aksine bu sözler Erbakan’a ait değil.

Necmettin Erbakan’ın söz konusu videoda “Ey kasketli adam beni iyi dinle, CHP’ye aldanıp kuyruğuna yapışma” dediği iddiası asılsızdır. Teyit.org‘un ortaya koyduğu üzere, Necmettin Erbakan’ı bu sözleri söylerken gösteren video montajlanmıştır. Videonun orijinalinde Necmettin Erbakan, “Ey kasketli adam. Beni iyi dinle! CHP’ye aldanıp AKP’nin kuyruğuna yapışma” ifadelerini kullanmıştır. CHP yerine AKP’nin kuyruğuna yapışılmaması yönünde uyarıda bulunan Erbakan sözlerini “Bir daha aldanırsan gelecek sefer dövecek dizin de kalmayacak haberin olsun. Bir daha aldanmaya hakkın yok” ifadeleriyle sürdürmüştür.

Necmettin Erbakan’ın bahsi geçen ifadeleri 28 Haziran 2007 tarihinde gerçekleşen “ESAM Türkiye Konferansları” adlı etkinliğe katıldığında aktardığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu videonun orijinal ve montajlanmış hâllerini kıyaslayan kayıt şu şekildedir:

 

 

Necmettin Erbakan’ın sözlerinin yer aldığı videosunun montajlandığının anlaşılması ve basında ve sosyal medyada tepki gösterilmesinin ardından çarpıtılmış sözleri ve montaj videoyu içeren haberlerin ilgili internet sitelerinden kaldırıldığı görülmüştür.

 

Necmettin Erbakan’ın “CHP’ye Aldanıp Kuyruğuna Yapışma” Dediği İddiasını Paylaşan Yazarlar

Akpolitika.com yazarı Servet Beki, 8 Mart 2019 tarihinde Twitter hesabı üzerinden Necmettin Erbakan’a atfedilen bahse konu asılsız sözleri ve montaj videoyu paylaşmıştı.

necmettin erbakan chp

Yorumunuzu yazınız...