Yalçın Bayer “Erbakan’ın Cemaat Kehaneti” Kandırmacasına Düşmüştü

Yalçın Bayer, Hürriyet Gazetesi‘nde “N’oluyor bize, iktidar Uhud Savaşı’na mı hazırlanıyor” başlığıyla 27 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan köşe yazısında Milli Görüş lideri eski Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın dönemin “Cemaat”i bugünün “FETÖ”sü ile ilgili 2004 yılından kehanetvari sözlerini köşesine taşırken trollenmişti:

Be hey dünkü çocuk!

“AKLİ melaikelerini yitirmiş bu Siyonist goygoycu tenekeciler, vakti gelince İsrail’in desteğini kaybedince Cemaat tarafından bitirilmiş gösterilecek, kendi kendilerini yiyecekler. Bu da umum-i tedrishaneler (!) yüzünden (yeni adıyla dershaneler!) vuku bulacak. Be hey dünkü çocuk!”
Prof. Dr. Necmettin Erbakan (M. Özdoğan Günlükleri, s. 314, 2004)

Yalçın Bayer, hiç var olmayan kitapta geçmeyen asılsız bir sözü köşesine taşımış. Bayer’in yazısında yer verdiği “Erbakan’ın Cemaat Kehaneti” içerikli yazı, internet ortamında eğlence amaçlı hazırlanmış bir mizasenden başla bir şey değildi. Yani, 17-25 Aralık Operasyonlarından sonra Hükümet-Cemaat savaşı tüm şiddetiyle başlamadan yıllar önce Necmettin Erbakan’ın tüm bu yaşananlar için uyarıda bulunduğu iddiası asparagastır. Bu sözün geçtiği iddia edilen “M. Özdoğan Günlükleri” adlı bir kitap da bulunmamaktadır.

Yalçın Bayer, trollendiği yazının hemen ertesi günü yayınlanan 28 Aralık 2013 tarihliRüzgâra karşı…” başlıklı yazısında kandırıldığını kabul edip işin aslını okurlarıyla paylaşmıştı.

Milli Gazete’nin Ankara Temsilcisi Mustafa Yılmaz’ın konuya ilişkin aşağıdaki açıklamasına da yazısında yer vermişti:

“Bu yazı bize de geldi, görünce şaşırdık. Bütün arşivleri taradık. Biz de yakınındaki ‘abi’lerimize sorduk; hiçbiri böyle bir şeyi hatırlamadı. Böyle bir kitap ya da çalışma bulamadık. Ne yazık ki, internet yolu ile böyle tuzaklar kuruluyor. Bu arada Erbakan Hocamızın geride bıraktığı notlardan oluşan ve kendi kaleminden davasını, ideallerini, mücadelesini bulacağınız ‘Davam’ isimli eseri gönderiyorum. ‘Davam’ Erbakan’ın kendi kaleminden mücadelesi, hedefleri, idealleri ve yaşadıklarını anlatıyor.”

 

Mustafa Yılmaz, Necmettin Erbakan’ın iddia edildiği gibi bir sözünün bulunmadığını Malumatfurus.org’a da teyit etmiştir.

 

 

Yorumunuzu yazınız...