M. Özdoğan Günlükleri Adlı Bir Kitap Yok

M. Özdoğan Günlükleri’nde Geçtiği İddia Olunan Necmettin Erbakan’a Atfedilen Söz Uydurma

Yanlış İddia

 

Köşe yazarlarının ve sosyal medya kullanıcılarının incelemedikleri/okumadıkları kitaplardan yaptıkları -var olmayan- alıntıları aktarmaya devam edelim istedik. Dün Aziz Nesin’e ait sanılan “Ben Demiştim” adlı kitabı ele almıştık. Bugünkü konumuz: M. Özdoğan Günlükleri.

Milli Görüş lideri eski Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın FETÖ/PDY/Cemaat hakkında 2004 yılında dile getirdiği kehanetvari sözlerinin M. Özdoğan Günlükleri adlı bir kitapta geçtiği iddiası 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medyada ve gazete köşelerinde paylaşılmıştı.

 

erbakan öngörüsü be hey dünkü çocuk
TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel “Bu da Erbakan öngörüsü” notuyla Yalçın Bayer’in köşe yazısında aktardığı uydurma kitabı ve vecizeyi paylaşmıştı

 

necmettin erbakan m. özdoğan günlükleri

 

2004 basımı M. Özdoğan Günlükleri’nin 314. sayfasında yayımlandığı iddia olunan ifadeler şu şekilde aktarılmaktaydı:

“Akli melaikelerini yitirmiş bu Siyonist goygoycu tenekeciler, vakti gelince İsrail’in desteğini kaybedince Cemaat tarafından bitirilmiş gösterilecek, kendi kendilerini yiyecekler. Bu da umum-i tedrishaneler (!) yüzünden (yeni adıyla dershaneler!) vuku bulacak. Be hey dünkü çocuk!”

 

Ancak bu iddiada 2 sorun vardı: (i) M. Özdoğan Günlükleri adlı bir kitap yoktu ve (ii) aktarılan sözler Necmettin Erbakan’a ait değildi.

“M. Özdoğan Günlükleri” adlı kitabı M. Özdoğan isminde bir şahsın yazması ya da M. Özdoğan adlı şahsın kaydettiği günlüğü yayınlayan başka bir ismin var olması gerekli. Ancak, ismi M harfi ile başlayan ve soyadı Özdoğan olan bir kişi tarafından yazılan böyle bir kitabın varlığına rastlayamıyoruz. “M. Özdoğan Günlükleri” için yapılan katalog taramaları sonuçsuz kalıyor.

17-25 Aralık Operasyonlarından yıllar önce Necmettin Erbakan’ın aktardığı uyarıları yansıttığı iddia edilen metin, internet ortamında eğlence amaçlı hazırlanmış bir mizasenden başla bir şey değildi.

Milli Gazete’nin Ankara Temsilcisi Mustafa Yılmaz da, Necmettin Erbakan’ın iddia olunan şekilde bir sözünün bulunmadığını ve M. Özdoğan Günlükleri adında bir kitabın var olmadığını şöyle belirtmişti:

“Bu yazı bize de geldi, görünce şaşırdık. Bütün arşivleri taradık. Biz de yakınındaki ‘abi’lerimize sorduk; hiçbiri böyle bir şeyi hatırlamadı. Böyle bir kitap ya da çalışma bulamadık. Ne yazık ki, internet yolu ile böyle tuzaklar kuruluyor.”

 

M. Özdoğan Günlükleri Adlı Kitabın Gerçekte Var Olduğunu Sanan Yazarlar

Yalçın Bayer Hürriyet’teki “N’oluyor bize, iktidar Uhud Savaşı’na mı hazırlanıyor” başlıklı 27 Aralık 2013 tarihli yazısında var olmayan kitaptan alıntıya yer vermişti:

“AKLİ melaikelerini yitirmiş bu Siyonist goygoycu tenekeciler, vakti gelince İsrail’in desteğini kaybedince Cemaat tarafından bitirilmiş gösterilecek, kendi kendilerini yiyecekler. Bu da umum-i tedrishaneler (!) yüzünden (yeni adıyla dershaneler!) vuku bulacak. Be hey dünkü çocuk!” Prof. Dr. Necmettin Erbakan (M. Özdoğan Günlükleri, s. 314, 2004)"

 

Yalçın Bayer’in yazısında yer verdiği “Erbakan’ın Cemaat Kehaneti” içerikli yazı, internet ortamında eğlence amaçlı hazırlanmış bir mizasenden başla bir şey değildi.

 

Yalçın Bayer, 28 Aralık 2013 tarihli “Rüzgâra karşı…” başlıklı yazısında kandırıldığını kabul edip işin aslını okurlarıyla paylaşmıştı.

 

* Kapak Görseli: Freepik

Yorumunuzu yazınız...